Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nabadzība palielina aprūpējamo skaitu

Alūksnes Sociālās palīdzības centra biroja "Aprūpe mājās" vadītāja Zanda Poruka secina, ka nabadzība rada arvien jaunas grūtības maznodrošinātiem iedzīvotājiem, vientuļiem veciem cilvēkiem un arī sociālajiem darbiniekiem.

Alūksnes Sociālās palīdzības centra biroja "Aprūpe mājās" vadītāja Zanda Poruka secina, ka nabadzība rada arvien jaunas grūtības maznodrošinātiem iedzīvotājiem, vientuļiem veciem cilvēkiem un arī sociālajiem darbiniekiem.
Biroja darbinieku aprūpē ir 40 pilsētnieki, bet katru dienu tajā un Sarkanā Krusta medicīnas kabinetā ierodas vismaz 20 maznodrošinātie iedzīvotāji.
"Šis ir trešais darba gads, tātad varam salīdzināt - nabadzība ir kļuvusi vēl jūtamāka. Cilvēkiem iztikas līdzekļu ir mazāk, tāpēc viņi vairāk nāk pēc bezmaksas medikamentiem vai citas palīdzības. Sociālās palīdzības centrā viņi var saņemt dažādus pakalpojumus, ja tas ir nepieciešams: par nelielu maksu nomazgāties, mazgāt veļu, to žāvēt, saņemt injekcijas un zāles vai mērīt asinsspiedienu. Ar mašīnu šurp ved arī aprūpējamos, ja viņiem mājās nav vannas," stāsta Z.Poruka.
Rīko sēnīšu slimību profilakses dienu
Statistikas dati liecina, ka Alūksnes rajons ir viens no tiem, kur janvārī bezdarbs ir palielinājies straujāk nekā kaimiņos. Pensijas ir palielinātas minimāli, bet pārtikas produktu un medikamentu cenas ir augušas krietni. Arī ģimeņu ienākumi nav lielāki, bet bērnu pārtika ir dārgāka. Nepietiekami līdzekļi uzturam, arī sanitāro un higiēnas noteikumu ignorēšana radījusi veselības problēmas maznodrošinātajiem iedzīvotājiem. Viņiem ir sēnīšu slimības, kas rada ādas un nagu bojājumus uz rokām un kājām. "Lai varētu palīdzēt šiem cilvēkiem, ādas slimību ārste Andžela Bula 1.martā rīkos sēnīšu slimību profilakses dienu. Tad viņa konsultēs bez maksas. Ceram, ka cilvēki izmantos šo iespēju," norāda Sarkanā Krusta sertificēta medmāsa Anda Vīksna. Medmāsa uzsver, ka ir paredzēts organizēt līdzīgu akciju seksuāli transmisīvo slimību atklāšanai, jo arī tās izplatās arvien vairāk.
Var saņemt zāles bez maksas
Sarkanā Krusta organizācijas biedriem medicīnas māsas pakalpojumi ir lētāki. Viņi par desmit injekcijām muskulī maksā latu, bet par injekcijām vēnā – divus latus. Protams, tās izdara pēc ģimenes ārsta norīkojuma. "Vairāk pie mums nāk trūcīgie iedzīvotāji. Vismaz pieci pilsētnieki nav reģistrējušies pie ģimenes ārsta, tāpēc viņiem rodas sarežģījumi, ja nepieciešama medicīniskā palīdzība. Bez ģimenes ārsta norīkojuma pacientam par speciālista apmeklējumu ir jāmaksā dārgāk," skaidro medmāsa. Sarkanā Krusta bezmaksas medikamentus dod, ja ir ārsta recepte. Janvārī medicīnas kabinetu apmeklējuši apmēram 80 pilsētas iedzīvotāji, bet februārī bijuši jau 55 cilvēki. Daudz bijušas arī vizītes mājās. "Aprūpējamiem regulāri pārbaudu veselību. Ja ir vajadzīgas injekcijas, tad ierodos tās veikt. Protams, var izvēlēties arī citu medicīnas māsu," norāda A.Vīksna. Ar ārsta norīkojumu iespējams izmantot trenažieru zāli.
Iedzīvotājiem mājās palīdz aprūpētāji
"Manā aprūpē ir pensionāre, kam meita un mazmeita ir bezdarbnieces. Kā lai viņas iztiek?" jautā biroja aprūpētāja Evija Tralmaka. Viņa tāpat kā citas biroja darbinieces saviem septiņiem aprūpējamiem nes ūdeni, malku, tīra dzīvokli, gatavo maltīti un dara visu, kas nepieciešams. Pie alūksnietes, kam ir 100 gadu, viņa iet divas reizes dienā, jo sirmgalve gultā ir jāgroza, lai nerastos izgulējumi. "Svarīgi ir ar vecajiem cilvēkiem parunāties. Viņi vēlas zināt, kas notiek pilsētā, kāds ir laiks un vai slidenie ceļi ir nokaisīti, jo gandrīz neiziet no telpām," akcentē E.Tralmaka. Sociālie darbinieki atzīst, ka mājās šiem cilvēkiem ir ierasta vide, tāpēc tur viņi jūtas labāk nekā pansionātā.
Par aprūpi mājās nav jāmaksā tiem, kam pensija ir mazāka par 30 latiem. Citiem ir jāmaksā no viena līdz pieciem latiem atkarībā no pensijas. Lielākā samaksa – pieci lati ir tad, ja pensija ir 80 un vairāk latu. Tas attiecas uz iedzīvotājiem, kam nav pirmās pakāpes radinieku. "Tomēr arī citiem veciem vai slimiem cilvēkiem, kam tuvinieki dzīvo citur, var būt aprūpe mājās. Tādā gadījumā par vienas stundas darbu ir jāmaksā 64 santīmi. Mēnesī 15 līdz 20 lati," komentē Z.Poruka. Viņa aicina zvanīt 43 81347 vai nākt uz Sociālās palīdzības centru, jo zina, ka pilsētā ir iedzīvotāji, kam vajadzīga palīdzība.

Citu datumu laikraksti

 • Dabas kļūda

  Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi nokārtota.Nupat vēl pirms dažām dienām dzīve Artim likās tik vienkārša un labi...

 • Par vai pret?

  Es tāpat kā vairums cilvēku, protams, negribu karu. Negribu, lai karā iesaistītos mēs, lai karotu citi. Tas ir cilvēcīgi, un tādas izjūtas visticamāk...

 • Var patikt vai nepatikt, bet otru tādu nav

  Šo mākslinieku talanta dzirksts katra par sevi Latvijā ir oriģināla, tomēr neatkārtojams ir tieši viņu tandēms, kad publikas priekšā divi Māri stājas...

 • Aicina pretendēt uz subsīdijām

  Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

 • Kā atrast draugu internetā

  Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

 • Jānim Naglim - jauns bizness

  Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...