Nākamgad būs piemaksas pie mazajām pensijām

Pensionāri, kam pensija ir mazāka par 105 latiem, un tie, kam ir liels apdrošināšanas stāžs, ar nākamā gada sākumu pie vecuma pensijas saņems ikmēneša piemaksu - vidēji 6,63 latus.

Pensionāri, kam pensija ir mazāka par 105 latiem, un tie, kam ir liels apdrošināšanas stāžs, ar nākamā gada sākumu pie vecuma pensijas saņems ikmēneša piemaksu - vidēji 6,63 latus.
Piemaksa pie pensijas būs lielāka, ja cilvēks nostrādājis ilgāku laika periodu. Ar 30 gadu apdrošināšanas stāžu piemaksa būs 5,70 lati, ar darba stāžu 35 gadi - 6,65 lati, ar darba stāžu 40 gadi - 7,60 lati, savukārt ar apdrošināšanas stāžu virs 45 gadiem piemaksa būs 8,55 lati.
Valdības atbalstītie grozījumi likumā "Par valsts pensijām" paredz arī straujāk indeksēt nelielās pensijas. Līdz 2009.gadam valsts pensijas, kuru lielums nepārsniedz trīskāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (tas šobrīd ir 35 lati), tiks indeksētas divas reizes gadā - 1.aprīlī un 1.oktobrī. Pārskatot pensijas 1.aprīlī, paredzēts ņemt vērā faktisko patēriņa cenu indeksu, bet 1.oktobrī - faktisko patēriņu cenu indeksu un 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Plānots, ka pensijas, kuru lielums nepārsniedz 175 latus jeb pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, tiks pārskatītas reizi gadā - 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu. Indeksācijas kārtība būs tāda pati kā līdz šim.
Savukārt no 2010.gada 1.janvāra līdz 2014.gada 31.decembrim pensijas, kuras nepārsniedz 105 latus, paredzēts pārskatīt reizi gadā - 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Pensijas, kuras nepārsniedz 175 latus, paredzēts pārskatīt reizi gadā - 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.
Ar 2006.gadu tiks paaugstināts arī valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts no 35 līdz 45 latiem.
Grozījumi arī paredz, ka apgādnieka zaudējuma pensija katram bērnam būs ne mazāka par 65 procentiem jeb 22,75 lati no valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta. Patlaban šī summa ir 17,50 lati.
Tāpat grozījumi paredz, ka var pārrēķināt pensiju tiem cilvēkam, kuriem, aprēķinot pensiju, nav ņemts vērā apdrošināšanas periods no 1991.gada 1.janvāra līdz 2001.gada 13.martam, ja darba devējs šajā laika periodā nebija nomaksājis sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Citu datumu laikraksti

  • Naglu ciemā tagad pārsvarā saimnieko ienācēji

    Malienas pagasta apdzīvotajā vietā Naglas dzīve rit tāpat kā jebkurā pagastā. Naglās māju nav daudz, bet to kādreizējie īpašnieki jau aizgājuši...

  • Monētu savienības - jau pirms 600 gadiem

    Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas attīstības likumsakarības, viena - aptvert arvien lielāku teritoriju.Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas...

  • Jauna iespēja skolēniem

    Rudens un jaunā mācību gada sākums skolēniem un skolotājiem rada jaunus pienākumus, bet sniedz arī jaunas iespējas.Rudens un jaunā mācību gada sākums...