Nato – vismierīgākais un mīļākais

Bulmastifs ir suns ar mastifa augumu un buldoga tvērienu.

Bulmastifs ir suns ar mastifa augumu un buldoga tvērienu
Bulmastifs ir kluss un varens suns. Par to pārliecinājos, ciemojoties pie Nato un viņa saimnieces Rūtas Icakas Alūksnē. Biju jau brīdināta, ka mani sagaidīs Nato. Caur koridora durvju stiklu suns manī vērās pilnīgā klusumā, tomēr viņa druknais stāvs un pamatīgais, melni krokotais purns iedvesa bijību. Tāpēc durvis vēru tikai tad, kad parādījās saimniece.
"Šīs šķirnes suņi nav nikni, bet viņu izskats ir iespaidīgs. Bulmastifs atceras pāridarītājus, tāpēc cenšos, lai tādu nebūtu. Ja suni sadusmotu, tad viņu apturēt būtu grūti. Ar lielo masu un spēku vien tas spēj uzveikt," atzīst R.Icaka.
Tomēr tieši suņa mierīgā, rotaļīgā daba bijusi galvenais iemesls tā izvēlei. Tagad saimniece kopā ar Nato var stundām sēdēt, meditēt vai sarunāties, baudot tā nosvērtību un mīļumu. Arī man nācās saņemt svarīgā suņa vistiešākajā nozīmē mīlestības apliecinājumu – buču uz auss.
Rej reti, bet dobjā basā
Rūta vienmēr gājusi uz suņu un kaķu izstādēm. "Bulmastifs man ļoti iepatikās. Nevaru ciest vaukšķēšanu bez redzama iemesla, bet šīs šķirnes suņi gandrīz nerej. Man nepatīk arī mazi un bezšķirnes suņi, tāpēc izvēlos lielu, dižciltīgu draugu," skaidro Rūta. Jā, Nato rej reti, toties viņa dobjais bass skan tā, ka mājā logi trīc. Lai viņu pārtrauktu, nākas noskaidrot, kas ir suņa satraukuma iemesls. Tā var būt neparasta skaņa vai arī kādas izmaiņas apsargājamajā teritorijā. Ja kaut kur nolikta jauna atkritumu tvertne, vējš pluinī polietilēna plēves gabalu vai atvests un pie garāžas nolikts kartupeļu maiss, tad suns rej. Bulmastifs ir sargsuns, tāpēc visu uzreiz ievēro.
"Nato ir gads un astoņi mēneši. Viņš ne reizi nav bijis dusmīgs. Kad vēl bija mazs kucēns un rēja uz kartupeļu maisu, parādīju, ka tas nav nekas briesmīgs. Sunim vajag izpētīt nepazīstamus priekšmetus, lai pārvarētu bailes. Tagad viņš tā arī rīkojas, nevis baidās," skaidro saimniece.
Ir Eiropas Savienības pase
Patiesībā Nato nav suņa īstais vārds. Rūta to izvēlējusies pēc NATO samita Rīgā, secinot, ka tāds – īss un skanīgs – vārds ir piemērots viņas sunim. Bet Eiropas Savienības pasē ar fotogrāfiju ir ierakstīts vārds un uzvārds – Lemabull All About Us. Pase Nato vajadzīga, kad brauc uz starptautiskām suņu izstādēm Lietuvā, Igaunijā, Slovēnijā, Horvātijā un Krievijā vai citā valstī. Protams, viņš piedalījies arī izstādēs Latvijā. "Viņam ir jau zvaigžņu slimība," saka saimniece, redzot, ka suns cenšas pievērst sev uzmanību.
Rūta bulmastifu iegādājusies ar Kinoloģiskās federācijas prezidentes Vijas Klučnieces palīdzību, turklāt bijusi noruna, ka suns piedalīsies izstādēs. Veselības stāvokļa dēļ R.Icaka pati uz tām nebrauc kopā ar Nato, bet nodod viņu šīs šķirnes suņu audzētavas pārstāvim. Rūta gaida viņu atgriežamies. Saimniece skaidro, ka tā ir liela atbildība un ne mazi izdevumi, tāpēc domā, ka ilgi nespēs izturēt.
Lepojas ar izstāžu godalgām
"Nato atgriežas ļoti lepns, it kā saprastu, ka ieguvis godalgas. Liekas, ka viņš teiktu, nu redzi, kāds es esmu – atvedu kārtējo kausu. Nato jau kopš mazotnes ir piedalījies izstādēs, laikam kaut kas no tām ir iesēdies prātā," secina Rūta. Turklāt izstādēs Nato uzvedoties vienkārši perfekti. Šīs šķirnes suņi izceļas ar to, ka mierīgi noskatās uz citiem sugas brāļiem, nelēkā, guļ slēgtos būros... Nato ir izcils augums, melna sejas maska un nagi, ausis guļ precīzi trīsstūrī uz leju, ir tikai mazs balts plankumiņš uz krūtīm, viss, kā jābūt.
Gada laikā Nato ir ieguvis vairākus kausus izstādēs Viļņā, Palangā, Rīgā, Maskavā.
"Nesen Nato no Maskavas pārveda čempiona lenti un lielo kausu. Otru kausu ar visu ceļasomu nozaga lidostā. Labi, ka somā nebija viņa dokumenti.
Uz starptautiskām izstādēm brauc eksperti no visas pasaules. Maskavā Portugāles un Anglijas eksperts viņam piešķīra pirmo vietu. Tas nozīmē, ka Nato ir izcils šķirnes suns, tāpēc audzētava negribētu pieļaut, ka tas nepiedalās sacensībās," skaidro R.Icaka. Lai gan saimniece, protams, ir priecīga un lepna par suņa spožajiem panākumiem, viņai tas ir vajadzīgs kā draugs.
Kārtīgs suns necieš kaķus
Kad Nato atstāj vienu, viņam ir uzdevums – sargāt māju. Pārējā laikā tas ir kopā ar mājiniekiem, tāpēc lielas blēņas nav izdarījis. Nopietnākais nodarījums ir zelta bārkšu pušķa noraušana atjaunotajam turku dīvānam. Tiesa, tad suņuks bija vēl mazs. "Paldies Dievam, apavus Nato negrauž. Kad mana māsa Inta aizbrauc uz ilgāku laiku, viņš apvainojas. Atnes vienu viņas kurpi un gatavojas to nedaudz pagrauzt. Es, protams, neļauju," stāsta Rūta.
Viņa atzīst, ka ir uzmanīga, divas reizes dienā dodoties pastaigā ar suni. Galvenais, lai Nato pirmais neierauga kaķi. "Tas ir trakāk nekā vērsim parādīt sarkanu drānu. Nezinu, vai arī citi bulmastifi ir tik neiecietīgi pret kaķiem. Toties, ja paspēj pateikt "nedrīkst", tad viss ir kārtībā," atklāj R.Icaka. Toties viņa kopā ar Nato var justies droša. Tas ir svarīgi pēc uzbrukuma Rīgā, kad Rūta strādāja par valsts valodas inspektori. Pamazām suns ir iepazinis Alūksni un par savu apsargājamo teritoriju uzskata visu pilsētu. "Viņš man nāk līdzi, bet negribīgi. Iespējams, ka alūksnieši ir ievērojuši – Nato sēž ielu krustojumā, jo mums ir atšķirīgas domas par tālāko virzienu. Tad nākas pielabināt viņu ar suņu cepumu vai arī iet līdzi," saka Rūta.
Neparasta iepazīšanās ar govi
Interesanta bija Nato pirmā sastapšanās ar govi. Laukos Rūta secinājusi, ka citi mājdzīvnieki Nato neuzskata par suni. "Viņš ir liels un resns lamzaks, bet galvenais – nerej. Govs bija aplokā, bet Nato skraidīja gar to. Abi bija vienlīdz ziņkārīgi. Suns lēca gan uz visām četrām, gan pieplaka zemei, apmēram pusstundu mēģinot tuvoties govij. Arī govs spēra soli gan uz priekšu, gan atpakaļ. Tad abi salika purnus kopā un saostījās. Tas tik bija skats!" atceras saimniece. Sunim ir dažādas rotaļlietas, bet visvairāk tam patīk zīst un košļāt kažokādas pingvīnu.
Tiesa, Nato uzturēšana ir dārga, tāpēc par suni rūpējas arī Rūtas māsas Intas ģimene. Sunim nepieciešama profesionālā barība, kas kā visi pārtikas produkti kļūst dārgāka. Kārums ir visdažādākās ēdamlietas, jo augošam sunim ir milzīga apetīte. Lai neaptaukotos un saglabātu formu, barības diennakts deva ir 845 grami, ko sadala divām ēdienreizēm. Īpašs gardums ir kaltējumi: liellopa kuņģis, trahejas un peņi. Bulmastifs aug līdz 2,5 gadu vecumam, tāpēc paredzams, ka tad Nato svērs vairāk nekā 70 kilogramus.
***
Fakti
Bulmastifa šķirnes pirmssākumi meklējami jau mūsu ēras 1.gadsimtā, kad sajaucās britu vietējie un romiešu iekarotāju suņi. Protams, ar mūsdienu bulmastifiem šiem jaukteņiem ir visai attāla saistība.
Par savu izcelsmi tiem jāpateicas angļu mežsargiem, kuri 19.gadsimtā sargāja mežus no malumedniekiem.
Apvienojot spēcīgos, biedējoši lielos, taču ne visai ātros lamzakus mastifus ar neatlaidīgajiem kampējiem buldogiem, izveidojās gana lieli, taču arī veikli tīģerkrāsas suņi, kuri tika apmācīti nemanāmi pielavīties malumedniekiem. Šie četrkājainie naktssargi klusu uzbruka bez brīdinājuma rējiena.

Citu datumu laikraksti

 • Dejotprieks – visās paaudzēs

  Pasākumā iepazīstinās ar pagasta dejošanas tradīcijām.Pasākumā iepazīstinās ar pagasta dejošanas tradīcijām Kā Alsviķu pagastā veidojušās dejošanas...

 • Ģimene - Latvijas lepnums un spēks

  Jau trešo gadu Latvijā tiek organizēti ģimenes svētki „Ģimene – Latvijas lepnums un spēks”. Svētku ideja ir atbalstīt tradicionālās ģimenes vērtības...

 • Balso par savu veikalu!

  Jau otro gadu vadošais tirdzniecības aprīkojama piegādātājs Latvijā uzņēmums „HL Display Latvia” sadarbībā ar informatīvajiem atbalstītājiem -...

 • Miljoni pasta maisā

  Citiem šī nedēļa saistīsies ar «aukliņu raustīšanu», kombinējot sakaru monstra jaunā saimnieka meklēšanas procesus, vēl kādam – ar jautrību mēneša...

 • Par alianses sanākšanu un divdomībām

  Vai NATO vārti vērsies plašāk, vai jeņķu ērglis ir pietiekami draudīgs, lai liktu mazliet piesargāties Krievijas lācim – uz šiem jautājumiem šonedēļ...

 • «Mēs krītam!»

  Anglija. Disciplinārsodu izpelnījusies kādas britu aviokompānijas stjuarte, kas, nespēdama izturēt lidmašīnas turbolenci, salonā sākusi kliegt...

 • Darot gribas darīt vairāk

  Vienmēr optimisma un labas gribas pilna ir alūksniete Gunta Zālīte. Ikdienu viņa aizvada, esot par sociālo darbinieci Alūksnes Sociālās palīdzības...

 • Pārdomas par agresiju

  Tikko nākusi klajā Klaiva Steiplza Lūisa grāmata „Svarīgā izšķiršanās”, kas sākas ar galvenā varoņa, par grēkiem pēc nāves Šķīstītavā nokļuvuša...

 • Kāpēc sabiedrībā valda agresija?

  Jūlija Hatilova no Alūksnes: Es nezinu. Varbūt tāpēc, ka cilvēki ir tik dažādi. Ja runā par agresiju skolās, tad tur liela nozīme ir tam, no kurienes...