Nauda var ceļot vairākas dienas

Latvijā arvien vairāk cilvēku regulāri veic naudas pārskaitījumus, jo līdztekus ierastajiem maksājumiem par īri, elektrību, gāzi un citiem komunālajiem pakalpojumiem jānorēķinās arī par aizdevumiem, uz nomaksu vai līzingā ņemtām precēm.

Latvijā arvien vairāk cilvēku regulāri veic naudas pārskaitījumus, jo līdztekus ierastajiem maksājumiem par īri, elektrību, gāzi un citiem komunālajiem pakalpojumiem jānorēķinās arī par aizdevumiem, uz nomaksu vai līzingā ņemtām precēm.
Lai gūtu priekšstatu, cik strauji palielinās šādu pārskaitījumu skaits, atliek ieskatīties Latvijas Bankas statistikā. Septembra beigās bankas un krājaizdevu sabiedrības privātpersonām kopumā ir izsniegušas vairāk nekā divus miljardus latu. No tiem ievērojama pieauguma daļa (vairāk nekā 57 procenti) veidojusies šā gada deviņu mēnešu laikā, un tie ir 769 miljoni latu. Ja vēl pieskaita vairāk nekā 400 miljonus latu, ko, piemēram, pirmajā pusgadā aizdevuši līzinga un lombarda uzņēmumi, kā arī citi finanšu starpnieki, kļūst skaidrs, ka nepieciešamība regulāri atmaksāt kredītprocentus un pamatsummas daļu Latvijā aug salīdzinoši strauji. Un aizdevēji stingri seko līdzi, vai viņu klienti kārtīgi un laikā atmaksā līgumā paredzētās summas.
Nereti presē vai sarunās cilvēki stāsta par atgadījumiem, kad ir saņemts brīdinājums par nokavētu maksājumu, lai gan nauda tikusi pārskaitīta laikā. Tāpēc tiek uzdots jautājums: kuru uzskata par norēķina dienu? To, kurā tu esi ieskaitījis naudu bankā vai pastā, vai to, kurā pārskaitījums ir ienācis naudas saņēmēja kontā?
Kā parasti notiek norēķināšanās? Laukos visbiežāk katrs maksātājs dodas uz tuvāko pasta nodaļu vai banku. Ja ir interneta pieslēgums, var arī attiecīgo summu pārskaitīt no sava bankas konta, neizejot no mājas, jo gandrīz visas bankas Latvijā saviem klientiem piedāvā elektroniskos norēķinu pakalpojumus. Cik ilgi tad nauda ceļo no maksātāja līdz saņēmējam?
Nauda, ja maksātājs un saņēmējs nav vienas un tās pašas bankas klienti, parasti tiek nosūtīta, izmantojot Latvijas Bankas izveidoto un uzturēto elektronisko norēķinu sistēmu. Un banka no savas puses dara visu, lai pārskaitījums iespējami ātrāk nokļūtu līdz adresātam, - maksājumi tiek apstrādāti divas reizes dienā. Tas nozīmē, ka no rīta pārskaitītā summa dienas laikā var nonākt saņēmēja kontā citā bankā un vakarā iemaksātā nauda - nākamajā dienā. Konkurences apstākļos komercbankas vēlas pēc iespējas labāk apkalpot savus klientus.
Liela apjoma vai steidzamie maksājumi latos, kas notiek starp bankām, izmantojot Latvijas Bankas starpbanku automatizēto maksājumu sistēmu, tiek veikti dažu minūšu laikā. Ja klients īpaši vienojas ar savu banku, arī viņa maksājumu var tikpat ātri nosūtīt saņēmējam. Tātad nauda var dienas laikā sasniegt adresātu. Tomēr praksē iedzīvotājiem vajadzētu rēķināties ar ilgāku laiku. Kā liecina "Latvijas Pasta" sniegtā informācija, izmantojot viņu norēķinu sistēmu, piemēram, pasta nodaļā vēlams iegriezties vismaz trīs darbdienas pirms datuma, kad naudai ir jānonāk saņēmēja bankas kontā. Tas jāņem vērā arī tad, ja rēķini jākārto ārvalstu valūtā un maksātājs un saņēmējs ir divu dažādu banku klienti. Šajos gadījumos bankām ir jāizmanto savi ārvalstu partneri, tāpēc maksājumi prasa ilgāku laiku nekā tie, kuri tiek veikti Latvijas robežās.
Ja vien maksātājs ar naudas saņēmēju nav vienojušies citādāk, saņēmējam ir tiesības uzskatīt, ka samaksāts ir tajā datumā, kurā nauda tiek ieskaitīta viņa kontā. Tas arī ir kredītsaistībās minētais jēdziens "norēķinu diena". Tādēļ, lai jūsu nauda laikā nonāktu saņēmēja bankas kontā, neiemaksājiet to pēdējā brīdī.

Citu datumu laikraksti

  • Kopā ar prieku

    Es šorīt jūtos kā balta lapa bez steigas un maldiem, jo esmu kopā ar prieku. Ja man kāds pajautātu, kāpēc es priecājos, nevarētu atbildēt. Vienkārši...

  • Cilvēki mirst, lai dzīvotu

    Laikā, kad visi runā par Ziemassvētku brīnumu, par dāvanu iegādi un gaidāmo svētku svinību norisi, ir cilvēki, kam šajos svētkos citādāk garšos...

  • Lēģerniekos katrs dzīvo, kā māk

    Ej, kur iedams, brauc, kur braukdams, Latvijā it visur līdzās skaistām un lepnām mājām varēs atrast pamestas un pussabrukušas būdiņas, līdzās...