Naudas kupons nav nauda

Naudai cilvēku dzīvē ir īpaša loma - to pelna un tērē, krāj un ... mēģina atdarināt, reproducēt un pat viltot. Starpība starp viltotu naudu un naudas reprodukciju ir liela, galvenokārt ar atbildību likuma priekšā.

Naudai cilvēku dzīvē ir īpaša loma - to pelna un tērē, krāj un ... mēģina atdarināt, reproducēt un pat viltot. Starpība starp viltotu naudu un naudas reprodukciju ir liela, galvenokārt ar atbildību likuma priekšā. Par naudas viltošanu, kā zināms, ir tikai viena atbildība - kriminālā.
Toties reproducēšana, ja ir ievēroti noteikumi, ir likumīga darbība. Latvijas Bankas izstrādātajos noteikumos ir formulēts, ka naudas reprodukcija ir jebkurā veidā (poligrāfiskā, foto vai elektroniskā) reklāmas un līdzīgiem nolūkiem attēlota visa lata naudas zīme vai tās daļa.
Reproducēt var, bet ne precīzi atdarināt
Reklāmās, numismātikā, plašsaziņas līdzekļos naudas attēlus reproducē plaši. Un būtībā tā ir laba zīme, jo visa mūsu vēsture pierāda, nauda Latvijas iedzīvotājiem ir būtisks simbols. Saprotot to, Latvijas Banka šā gada janvārī izdevusi naudas zīmju reproducēšanas noteikumus. Tie izstrādāti saskaņā ar likumu "Par Latvijas Banku" un "Autortiesību likumu". Tajos viss ir noteikts, lai firmām un iedzīvotājiem būtu vieglāk saprast, kāds ir likumīgais naudas attēla izgatavošanas ceļš. Noteikumi izveidoti ar domu, lai novērstu risku, ka kopiju būtu iespējams sajaukt ar īstu banknoti vai to ļaunprātīgi izmantotu viltotāji. Piemēram, abpusēji drukātai banknotes reprodukcijai bukletā, plakātā un tamlīdzīgi ir jābūt vismaz pusotru reizi lielākai vai uz pusi mazākai par īstu banknoti. Visi, kuri vēlas izgatavot reklāmas kampaņai papīra banknoti vai ražot šokolādes latus, to var darīt, ievērojot noteikumus, un rakstiska atļauja nav nepieciešama.
Ieteicams būt uzmanīgiem
Nesen dažiem Vidzemes iedzīvotājiem misējies, pieņemot kāda veikala atlaižu karti par īstu naudu, jo vizuāli kupons ir ļoti līdzīgs īstajai 20 latu banknotei. Šādas neīstas un joku naudiņas droši vien katrs savu reizi ir redzējis. Kioskos - kā suvenīru. Kolēģi sveicot, uzdāvāta tiek datorā izveidota 100 latu banknote ar gaviļnieka seju vidū. Televīzijas šovu uzvarētāji un sponsorētāju apdāvinātie saņem kartona banknotes ar kameras acij labi saskatāmiem cipariem un nullēm. Starp citu, Latvijas Bankā nodoto viltojumu kolekcijā pirms dažiem gadiem nonāca viena pavisam kurioza banknote: tā izgatavota salīmējot kopā divas vienādas kioskā nopērkamas desmitlatnieka puses, uz kurām uzdrukāts "Viltojums"... Kāds cilvēks to taču ir pieņēmis samaksai, citādi banknote nebūtu tikusi līdz policijai.
Pārfrāzējot pazīstamo teicienu, jāsaka - ne viss, kas izskatās pēc īstas naudas, tāda arī ir. Un tas attiecas ne tikai uz viltojumiem, bet arī reprodukcijām. Ja tās izgatavotas saskaņā ar Latvijas Bankas noteikumiem, tad varbūtība tās sajaukt ar īstām naudas zīmēm ir tuva nullei. Tomēr netīši vai pat ar nolūku radīti, cilvēku rokās var nonākt naudaszīmju atdarinājumi, kas neatbilst noteikumiem un ir tuvi īstai naudai. Piemēram, norēķinoties vājāk apgaismotā tirgošanās vietā, šādus darinājumus ļaunprāši var mēģināt "iesmērēt" kā naudu. Galvenais ieteikums ir un paliek jo bieži uzsvērtais - pazīstiet un norēķinos apskatiet savu naudu! Savukārt viltojumi un viegli sajaucamas - acīmredzot noteikumiem neatbilstošas - reprodukcijas nododamas tuvākajā policijas nodaļā. Ar šādu rīcību Jūs palīdzēsit gan likumsargiem, gan cilvēkiem sev līdzās.

Citu datumu laikraksti

  • Var pieteikt dziesmas

    Alūksnes rajona padome saņēmusi vēstuli no Latvijas Televīzijas Mūzikas redakcijas, kurā izteikta pateicība par ieguldīto darbu mazo vokālistu...

  • Konkursā gūst pieredzi

    Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas sporta dejotāji viesojās Igaunijā.Pagājušās nedēļas beigās Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas...

  • Ugunsdzēsējiem būs svētki

    Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde 13.maijā rīko ugunsdzēsēju depo atklāšanas pasākumu. Par to informē Alūksnes brigādes...