Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Nav jābaidās īstenot savus mērķus

Alūksnietei Arnitai Račikai ir 23 gadi, viņa jau nodibinājusi firmu, ieguvusi bakalaura grādu ekonomikā un mācās maģistratūrā.

Alūksnietei Arnitai Račikai ir 23 gadi, viņa jau nodibinājusi firmu, ieguvusi bakalaura grādu ekonomikā un mācās maģistratūrā. Arnita ir optimiste, kas no grūtībām nebaidās.
Latvijas Lauksaimniecības universitātē Arnita pērn absolvēja Ekonomikas fakultāti un ieguva bakalaura grādu grāmatvedībā un finansēs. "Pirms iestāšanās augstskolā mācījos Valsts Malnavas lauksaimniecības tehnikumā, kur specializējos grāmatvedībā, tādēļ arī izvēlējos studijas šajā nozarē," saka A. Račika.
Kļūt par grāmatvedi A.Račika esot izvēlējusies nejauši. "Reiz, tad biju 15 gadus veca, ar mammu ravējām dārzu. Es mammai jautāju, ko meitenēm māca Malnavas tehnikumā, kuru ir absolvējis arī mans brālis Modris un tēvs. Viņa atteica, ka grāmatvedību. Tolaik man nebija nojausmas, kas ir grāmatvedība. Tā man asociējās tikai ar lielām papīru kaudzēm. Bet jau bērnībā man patika ņemt tēva darba veidlapas, aizpildīt tās un apkopot. Varbūt arī tādēļ nolēmu kļūt par grāmatvedi. Kad sāku mācīties, sapratu, ka man tas patīk," atceras A. Račika.
Pašlaik viņa ekonomikā iegūst maģistra grādu. "Pirmais semestris ir aizvadīts. Tas, manuprāt, bija ļoti viegls. Otrajā semestrī noslogotība būs lielāka. Domāju, ka tikšu galā, jo ieskaišu un eksāmenu kārtošanu var sarunāt individuāli," ir pārliecināta A. Račika.
Domā studēt arī jurisprudenci
Pirms nedēļas A.Račika Alūksnē atvēra firmu "Saldora", kas sniedz grāmatvedības pakalpojumus. "Manuprāt, Alūksnē tirgus niša grāmatvedībā vēl nav pilnībā aizpildīta, tādēļ arī nolēmu dibināt savu firmu. Jāatzīst, ka uz to mani pamudināja draudzene, finansiāli palīdzēja tēvs, bet firma "Alūksnes Energoceltnieks" atvēlēja telpas. Firmas nosaukumā vēlējos izmantot kaut ko saistītu ar grāmatvedību. "Saldo" ir grāmatvedības termins. Uzņēmumu reģistra datu bāzē šī vārda variācijas jau bija vairāk nekā 100, tāpēc vajadzēja izdomāt ko interesantu. Tā tapa "Saldora" – saldo un mana uzvārda pirmie divi burti," atminas A. Račika.
"Klientam ir izdevīgi slēgt līgumu, piemēram, par ikmēneša atskaišu sagatavošanu un iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā vai par gada pārskatu sastādīšanu. Tas ir izdevīgāk, nekā algot savu grāmatvedi, par ko ir jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas no darba algas. Domāju, ka mazi uzņēmumi nespēj maksāt grāmatvedim labu algu, tādēļ labāk būtu vērsties firmā. Jau tagad ir klienti, kas izrādījuši interesi. Esmu pārliecināta, ka ar laiku izveidosies pastāvīga klientūra. Tiesa, tas atkarīgs no sniegto pakalpojumu kvalitātes un pieprasījuma," akcentē A.Račika. Atverot firmu, viņa radīja divas darba vietas.
Arnita spriež, ka grāmatvedis, tāpat kā jurists, ir laba profesija. "Pēc maģistra grāda iegūšanas ekonomikā domāju studēt arī jurisprudenci, jo tad varēšu sniegt kvalitatīvākus pakalpojumus," saka A.Račika.
Ir nobriedusi dibināt ģimeni
Lielākoties A.Račika uzturas Jelgavā, kur mācās. Kopš pagājušā gada maija viņa strādā SIA "Komunālprojekts Jelgava" par galveno grāmatvedi. "Laikam jau esmu "traka", bet man netraucē tas, ka mācos, strādāju un vēl nodibināju firmu. Es varu visu paspēt. Apsveru iespēju Jelgavā iegādāties dzīvokli. Pašlaik mitinos universitātes kopmītnēs, bet gadījumā, ja pēc maģistra grāda iegūšanas izlemšu palikt Jelgavā un tur strādāt, man būs nepieciešama pastāvīga dzīvesvieta. Iespējams, ka pēc studijām es firmā "Komunālprojekts Jelgava" varētu strādāt uz pusslodzi, bet pamatdarba vieta būtu Alūksnē. Pieļauju iespēju atgriezties, jo daļa no manis jau te ir. Te esmu nodibinājusi firmu un te dzīvo mani vecāki. Laikam zemapziņā es to vēlos. Pašlaik man ir labs darbs Jelgavā. Kamēr es tur mācos, nevēlos to pamest," plāno A.Račika.
Viņa lepojas ar saviem vecākiem - mammu Marutu un tēti Andri, kas Arnitu atbalsta un priecājas par meitas sasniegumiem.
"Es esmu apmierināta ar dzīvi. Jūtu, ka esmu nobriedusi ģimenes dibināšanai. Es to vēlos. Tā saka, ka nepieciešams iegūt izglītību, atrast labu darbu un nodibināt ģimeni. Augstskolu esmu pabeigusi, darbs arī ir, atliek ģimene," domā A.Račika.
Viņa uzskata, ja grib, tad Latvijā var labi nopelnīt. "Kad studēju, daudzi kursabiedri devās peļņā uz ārzemēm. Mani tas nesaista. Braucot uz ārzemēm, esi neziņā. Daudzi atgriežas vīlušies, jo ir izdevies atpelnīt tikai ceļanaudu. Domāju, ka jauniem cilvēkiem nav jābaidās īstenot savus mērķus dzimtajā zemē. Man daudz ir palīdzējuši vecāki, par ko viņiem esmu pateicīga, bet pienāks diena, kad es to atlīdzināšu," ir pārliecināta Arnita.
Patīk jāt ar zirgiem un ceļot
SIA "Saldora" direktore apgalvo, ka ir optimiste. Pēdējo gadu laikā esot kļuvusi nopietnāka un uz dzīvi raugoties citādāk.
"Mans mērķis ir pašai pelnīt naudu un labi dzīvot. Esmu komunikabla un labi saprotos ar dažāda vecuma cilvēkiem. SIA "Komunālprojekts Jelgava" darba kolektīvā esmu visjaunākā, bet ar 40 gadus veciem kolēģiem saprotos lieliski. Tas ir aplami, ja cilvēku darbā vērtē pēc viņa vecuma. Nenoliedzu, ka 50 gadus vecam cilvēkam ir lielāka dzīves un darba pieredze. Tomēr tas nenozīmē, ka gados jauns cilvēks nevar būt tikpat gudrs," uzskata A.Račika.
Viņa ir ekstrēms cilvēks, kam patīk visu izmēģināt. "Piemēram, man patīk braukt ar ūdensslēpēm, ko daudzas sievietes baidās darīt. Labprāt gribētu baudīt asas izjūtas, lecot ar gumiju, piemēram, no tilta," atklāj sieviete.
Brīvajā laikā viņa ar draugiem dodas uz atpūtas klubiem un kafejnīcām, lai patīkamā gaisotnē atpūstos un parunātu par dzīvi. "Patīk braukt ekskursijās pa Latviju vai uz ārzemēm. Pagājušajā vasarā darba kolektīvs man kā dāvanu, absolvējot augstskolu, sagādāja ceļojumu uz Poliju. Biju arī Zviedrijā un Somijā. Labprāt vēroju labas videofilmas – trillerus un melodrāmas ar negaidītām beigām," norāda A.Račika.
Firmas direktorei patīk jāt ar zirgiem, bet par profesionālu jātnieci viņa sevi neuzskata. "Jau pirmajā reizē, kad biju zirga mugurā, auļoju un it nemaz nebaidījos. Esmu bezbailīga. Man nav bail iet pa tumšām ielām, bet tumšā pagrabā gan jūtos neomulīgi, jo tā ir slēgta telpa. Labprāt braucu ar automašīnu, tā man ir nepieciešamība un atpūta. Auto man augstskolas izlaidumā uzdāvināja vecāki, lai man būtu neierobežotas pārvietošanās iespējas," saka A.Račika.
Ir uz trešā karjeras pakāpiena
"Ja pieņem, ka karjeras kāpnēm ir desmit pakāpienu, tad es pašlaik varētu būt uz trešā. Manuprāt, cilvēks, kas nemitīgi mācās, nekad nesasniegs desmito pakāpienu. Viņš būs starp astoto un desmito.
Draugs man uzdāvināja gleznu, kurā redzams liels, akmeņains kalns, kam pa vidu vijas celiņš. Es raudzījos uz to un domāju, kur esmu es: pakājē, kur viss vēl ir tumšs, vai kalna galā, kur spīd saule. Ja iedomājos laiku, kad studēju, tad esmu kalna galā, jo bakalaura diploms jau ir iegūts. Ja to attiecinu uz visu manu dzīvi, tad virsotni vēl neesmu sasniegusi," atzīst A.Račika.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Arnita Račika.
Amats: SIA "Saldora" direktore.
Dzimusi: 1979.gada 13.martā.
Dzīvesvieta: Alūksne un Jelgava.
Izglītība: bakalaura grāds ekonomikā un finansēs.
Vaļasprieks: ceļošana.
Dzīves moto: nevajag apstāties, bet darīt visu iespējamo, lai sasniegtu savu mērķi.

Citu datumu laikraksti