Nav vienotas nostājas par Sieviešu dienu

Pirms Starptautiskās Sieviešu dienas, ko daudzās pasaules valstīs svinēja un svin, Latvijā atkal virmo diskusijas, vai tā ir vajadzīga un vai būtu jānosaka oficiāla brīvdiena.

Pirms Starptautiskās Sieviešu dienas, ko daudzās pasaules valstīs svinēja un svin, Latvijā atkal virmo diskusijas, vai tā ir vajadzīga un vai būtu jānosaka oficiāla brīvdiena.
Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs žurnālistiem paudis, ka šie svētki noteikti jāsvin, jo līdz ar padomju varas sabrukumu nav sabrukušas attiecības starp sievietēm un vīriešiem. Savukārt Valsts prezidente Vaira Vīķe - Freiberga atzīst, ka šis jautājums ir vēl apspriežams. Brīvdienu skaits nevar būt neierobežots.
"Latvijas Vēstneša" 27.februāra numurā rakstīts, ka likuma projektā ir paredzēts papildināt atceres un atzīmējamo dienu sarakstu ar 8.martu - Starptautisko sieviešu dienu. Pašreiz tā tajā nav iekļauta, bet dzīvē šo dienu plaši atzīmē darba kolektīvos un ģimenēs. Kā liecina aptaujas, vairums iedzīvotāju vēlas atjaunot tradīciju - atzīmēt Starptautisko Sieviešu dienu, ko svin arī mūsu kaimiņvalstīs. Projekts paredz atrisināt pretrunu starp likumu un dzīves praksi.
Nav vajadzīga brīvdiena
"Šaubos, vai 8.marts būtu kalendārā atzīmējams ar sarkanu krāsu, lai tā būtu brīvdiena. Bet sievieti godāt nekad nevar par daudz. Un svētku mums vajag vairāk, lai justos priecīgāki un laimīgāki. Tas nekas, ka ir Mātes diena. Mīļotais vīrietis var apsveikt arī Valentīna dienā, jo tā nav tikai jauniešiem. Bet Sieviešu dienā sveicienu var saņemt arī no kaimiņa, drauga, paziņas un darbabiedra. Katrā ziņā negribu piekrist, ka tie ir padomju gadu svētki, kas saistīti ar iedzeršanu," uzskata Gaujienas pagasta iedzīvotāja Mētra Kalniņa.
Viņa atzīst, ka bija darba kolektīvi, kur tulpes pasniegšana sievietēm beidzās ar dzīrēm pie bagātīgi klātiem galdiem. Tādas "tradīcijas" vulgarizēja šo dienu. Bet līdzīgi varētu teikt arī par citām svinībām un sevišķi - daudzo pasākumu noslēgumu pirtīs. M.Kalniņa norāda, ka 8.martā nav vajadzīgas dāvanas. Pie viņas atnāk draugi, kas izplaucējuši pirmās narcises vai tulpes. "Esmu ļoti priecīga, ka tās nav pirktas veikalā. Neliegšos - gaidu ziedus, bet ģimenē šo dienu nesvinam," atzīst gaujieniete.
Pagastā vēlas svētku dienu
Pededzes pagasta padomes priekšsēdētāja Inta Ņikitina uzskata, ka ir vajadzīga svētku diena sievietēm. Un tai ir jābūt brīvdienai. "Domāju, ka mūsu pagasta iedzīvotāji ir par to. Tā ir jauka pavasara svētku diena, kad ir prieks saņemt pirmos ziedus. Nav saprotams, kāpēc vajadzēja no tās atteikties," domā I.Ņikitina. Viņai nav asociāciju, ka Sieviešu dienas tradīcija būtu iemesls pārmērīgai alkohola lietošanai. Pededzē šie svētki vienmēr ir bijuši priecīgs notikums un nekad nav pārtraukti svinēt.
Šogad Sieviešu dienu papildinās krievu ziemas pavadīšana, ko svinēs 9.martā. Tad pagasta centrā pulcēsies iedzīvotāji, lai līdz ar salmu lelli sadedzinātu visu slikto un pelni dotu auglību zemei, vizināsies zirgu pajūgā un mielosies ar pankūkām.
Katrs var svinēt vai nesvinēt
Alūksnes Mobilo strēlnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Aivars Vizulis apgalvo, ka tā ir katra cilvēka personīga izvēle - svinēt vai nesvinēt Sieviešu dienu. Viņš vienmēr apsveic savu māti un sievu. "Tā es daru, šķiet, no neatminamiem laikiem ne tikai 8.martā, bet arī Valentīna un dzimšanas dienās, tāpat citu svētku reizēs. Atceros vecās un arī jaunās svinamās dienas. Man nav vajadzīgs, lai tā būtu valstī noteikta brīvdiena," pauž A.Vizulis. Sieviešu dienu svin arī viņa radi, paziņas un draugi, jo atzīst, ka tai nav nekādas politiskas nokrāsas. "Tie ir pavasara svētki, kad var apsveikt savus mīļos un tuvos cilvēkus," uzskata A.Vizulis.
Pulkvežleitnants atklāj, ka viņa dzimšanas diena ir tuvu 8.martam, tāpēc tā dažkārt svinēta kopā ar Sieviešu dienu. Kad tā bija brīvdiena, tad radi un draugi varēja pulcēties arī jubilejā. Tā tas būs šopavasar, jo 8.marts ir sestdiena.
Arī valsts izglītības inspektors Alūksnes rajonā Staņislavs Vanags domā, ka nevienam nav liegts svinēt šos svētkus. Vai būtu vajadzīga brīvdiena, viņam grūti atbildēt. S.Vanags ir pieradis strādāt, turklāt trūkstot laika visu paveikt. "Es neesmu svētku svinētājs, bet parasti cilvēki grib, lai viņiem ir vairāk brīvdienu," spriež S.Vanags. Tam piekrīt Alūksnes virsmežniecības inženieris Gvido Reismanis. Viņš domā, ka 8.martam ir jābūt brīvdienai.
Vīrieši jūtas nedaudz apvainoti
Esmu dzirdējusi, ka tagad vīrieši saka: "Sievietes mani neapsveica 23.februārī, es viņas neatcerēšos 8.martā." Jā, savulaik Padomju Armijas un jūras kara flotes dienā stiprā dzimuma pārstāvjus sveica. To pamatoja tā, ka vīrieši bija, ir vai būs karavīri. Tiesa, visi nekad nav dienējuši. Vai starp šīm svētku dienām varētu likt vienlīdzības zīmi? Domājams, ka tā vairāk bija vēlme radīt vēl vienus svētkus ne tikai armijas, bet arī darba kolektīvos.
"Nē, tā nav un nekad nav bijusi vīriešu diena. Tajā var apsveikt tos, kas ir dienējuši armijā. Un kāpēc to nevarētu darīt? Neviens to neaizliedz," secina M.Kalniņa. Tiesa, mums tagad ir Lāčplēša diena, kad ir svētki karavīriem. Tā ir analoga kādreizējai "vīriešu dienai", Mātes diena ir ģimenes svētki, kad godina dzīvības devēju, bet visām sievietēm oficiālas svētku dienas nav.
Lai nu kā, pārsteidz, ka tik ilgi Saeimas deputāti un valdības ministri nespēj vienoties par to, vai Starptautiskā Sieviešu diena ir svinama arī Latvijā. Kāpēc? Varbūt grib izlikties gudrāki, neatzīstot faktu, ka 8.martu atzīmē arvien vairāk iedzīvotāju? Tātad atliek izšķirties - ir tā atzīmējamā vai svētku diena. Tik vien!

Citu datumu laikraksti

  • Starp lietuviešiem un latviešiem vairāk ir līdzīgā

    Jau izsenis lietuviešu un latviešu tautas uzskatītas par ļoti tuvām - ar iespējām tās tuvināt, ar mēģinājumiem tās šķelt.Jau izsenis lietuviešu un...

  • Aicina fotografēt

    Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija rīko starptautisku fotokonkursu jauniešiem "Kultūras mantojums fotogrāfijās 2002 - 2003".Valsts...

  • Atbild jurists

    - Esmu dzirdējis, ka tagad esot jāveic kaut kādas personu datu reģistrācijas darbības, ja mans uzņēmums nodarbina darbiniekus, - jautā lasītājs.-...