Nē! - mākslīgajiem rūķiem daiļdārzos

Individuālo māju pagalmos dižojas lielāki un mazāki mākslīgi rūķi, stārķi, pūces, suņi, eži, vardes un citi dzīvnieki.

Individuālo māju pagalmos dižojas lielāki un mazāki mākslīgi rūķi, stārķi, pūces, suņi, eži, vardes un citi dzīvnieki.
Cilvēki izvēlas to, kas viņiem vislabāk patīk un šķiet piemērots viņu dārziem un konkrētai vietai tajos. Dažāda izmēra un krāsas figūras piedāvā arī tirdzniecības uzņēmumi. Tomēr visu nosaka katra individuālā gaume.
Mālpils pagasta ainavu arhitekte Aina Kuzmane uzskata, ka mākslīgām figūrām latviešu dārzos nav vietas. Tās ir piemērotas un raksturīgas vāciešu veidotajiem pagalmiem.
"Uzskatu, ka tās liecina par bezgaumību, lai gan katram ir tiesības izvēlēties, ko novietot ziedu dobes malā vai paslēpt zem kāda skujeņa, kas arī ir pārmantota mode," saka A.Kuzmane. Viņu izbrīna, ka arvien mazāk pie lauku mājām un individuālajiem namiem pilsētās redzami latviešiem tik raksturīgie flokši, par retumu kļuvušas arī kāšrozes, dienziedes un margrietiņas.
"Saprotu cilvēku vēlmi daiļdārzā stādīt līdz šim retus augus, kas pārsteidz ne tikai pašu stādītāju, bet arī kaimiņus, tomēr jāņem vērā, ka ne visi ārzemēs selekcionētie augi ir piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem, tāpēc agri vai vēlu nākas atgriezties pie pārbaudītām vērtībām," uzskata ainavu arhitekte. Viņa domā, ka arī Pūres dārzkopības un izmēģinājumu stacijā audzētie augļu koku stādi nav īpaši piemēroti gulbeniešu dārziem, jo šajā Latvijas daļā ziemas ir aukstākas.
A.Kuzmane kā piemēru tam, ka cenšamies pārņemt citu valstu dārzu kultūru, min ratus, ķerras, grozus, kurpes un pat zābakus, kuros tiek stādītas puķes. Viņa iesaka saglabāt latvisko individualitāti.
"Nevajag baidīties no skaistas kļavas vai bērza mājas tuvumā, no ziediem bagāta pļavas stūra un meža ieloka tālumā," piebilst A.Kuzmane.
Ainavu arhitekte pārliecinājusies, ka modi cilvēki pakārto savam vecumam, tāpēc tā mainās. Piemēram, šobrīd Latvijā sevi arvien noteiktāk piesakot oļu un krāsotas mulčas mode. Tikai jāievēro atkal viena it kā visiem zināma patiesība, ka mizu mulču gatavo no skuju kokiem, tāpēc tā nepatiks puķēm. Savukārt krāsotās mulčas pielietojums ir katra dārza saimnieka brīva izvēle.

Citu datumu laikraksti

  • Ieceļošana Krievijas Federācijā

    Daudzi ir ieplānojuši doties uz Latvijas un Krievijas izlases futbola spēli, kas notiks 4.jūnijā Sanktpēterburgā. Atgādinām, ka Latvijas pilsoņiem un...

  • Spriedīs par sadarbību

    Pleskavas apgabalā (Krievijas Federācija) jūnija sākumā notiks divi pārrobežu sadarbībai un biznesa attīstībai veltīti pasākumi, kuros dalību ņems...

  • Pagaidām lopi nav cietuši no knišļu kodumiem

    Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde informē, ka Alūksnes rajonā neviens mājlops no knišļu uzbrukumiem nav...