Ne tikai skatīties, bet arī saredzēt


Dzimusi: Apē 1968.gada
5.decembrī.
Izglītība: Bulduru dārzkopības skola, vispārējā speciālā, daiļdārzniece - tehniķe.
Ģimenes stāvoklis: šķīrusies, dēls Rihards.
Intereses: puķu lietas, floristika, dziesma, ceļošana, pašdarbība un sēņošana.

Pērn Anita Harju saņēma Apes novada pašvaldības pagodinājumu - simbolisku Virešu dižās mežābeles “Kristāla ābolu” kategorijā “Pašvaldības un valsts iestāžu darbinieks”. Ikviens, kurš reiz iegriezies Apē, var redzēt, ka pilsēta ir sakopta un tajā vienmēr tiek realizētas kādas radošas idejas pilsētvides iekārtošanā. Anita ir Apes dārzniece, kura dzīves pozitīvismu pārņēmusi no savas mammas un kopā būšanas ar puķēm.
- Esmu dzimusi Apē, zonālajā slimnīcā, kas tagad diemžēl izskatās ļoti bēdīgi. Pabeidzu Apes vidusskolu un Alūksnes mūzikas skolu, kur mācīja forša skolotāja Ināra Kravale. Pēc vidusskolas, mammas mudināta, iestājos Bulduru dārzkopības skolā, kas patiesībā bija mammas nepiepildīts sapnis. Tur es satiku savas mūža draudzenes Agritu un Daci. Pēc Bulduru beigšanas kādu laiciņu vēl dzīvoju Rīgā, lai nebūtu garlaicīgi, dziedāju Ģertrūdes baznīcas korī “Cantus”, kur sastapu meitenes, kuras strādāja puķu kioskā. Sāku pie viņām braukāt un arī pati apguvu puķu pušķu un sēru vainagu veidošanu, jo ar to, ko mācīja skolā, bija par maz, lai šo mākslu apgūtu.
No 1990.gada atkal esmu Apē, jo man piedzima dēls Rihards. Arī Rīga mani nekad īpaši nav saistījusi. Esmu vienkārša lauku meitene, tādēļ savā Apītē jūtos vislabāk, jo šeit man apkārt ir mīļi cilvēki.
- Vai daiļdārzniecību var asociēt arī ar dzīves kopšanu?
- Ja puķu dobe vai dārzs, puķu pļava vai ziedu pušķis ir dzīve, tad – jā. Un ir jau katrs zieds, smilga, koks, istabas augs taču dzīvs, tāpat kā mēs visi. Un vai nav vienalga – tu kop sevi vai savu dārzu, vai otrādi.
Šogad ir tieši desmitā sezona Apē, kopš sāku strādāt par dārznieci pilsētā. Man patīk savs darbs, un esmu priviliģētā stāvoklī, jo mana darba rezultātus redzu pavisam drīz. Arī apenieši ir tie, kas paši pirmie novērtē, vai šī dobe ir izdevusies, vai šis atpūtas laukums izskatās labi, ko vajag pamainīt. Arī es katru gadu mācos no savām kļūdām, uzklausu, ko saka citi, nebaidos eksperimentēt, realizēt ko jaunu. Apē ir tik daudz ko darīt!
- Ko jūs ieteiktu tiem, kas nodarbojas ar daiļdārzniecību?
- Ieteiktu izmantot Latvijas kokaudzētavu stādus, nevis ievestus no ārzemēm vai pasūtītus pa pastu. Audzēt pašiem puķu stādus, jo tie būs mīļākie. Katrai pilsētai ļaut iepazīties ar savu īpatnību vai raksturu. Apē jau ir tradīcija, ka apenieši savai pilsētai pavasarī dāvina stādus, jo tas uzreiz pilsētu padara mīļāku, kopīgāku. Sadarbojamies ar “Inčukalna” kokaudzētavu un “Sprogām”, jo ne jau viss jāpērk par naudu. Varbūt uz priekšdienām iesaku veidot kolekciju dobes (lilijas, dālijas un tā tālāk).
- Kur smeļaties idejas?
- Man patīk, kā Ape attīstās, kā pamazām sakārtojas katrs stūrītis, tādēļ arī es vienmēr iesaistos un atbalstu visu, kas saistās arī labiekārtošanu. Kā lielākais projekts šopavasar ir darbs pie Pasta ielas, kur jāuzliek īpašie soli (laukakmeņi kopā ar ozolu), jāpalīdz pie baznīcas apkārtnes labiekārtošanas, jāturpina labiekārtot bērnu rotaļlaukums, Ievu laipas apkārtne pie Raganu klintīm.
Es cenšos visur piedalīties, kur vien mani aicina, jo tā arī gūstu idejas. Ļoti daudz ceļoju pa Latviju, Igauniju un arī tālākām zemēm, visur gūstot ko jaunu. Tāds dārznieks, kaut ko darot vienā vietā vai pilsētā, var redzēt ne tikai puķi dobē. Viņš var runāties ar cilvēkiem un palīdzēt viņiem ieskatīties pašiem savā dārzā un mājā, kad tā celta, kāds interesants materiāls, piemēram,  dolomīts vai ķieģelis, kāda ir loga apmale, saskatīt mazo lodziņu formas, vecās vēja spāres. Ko darīsi, lai saglabātu to seno? Cik krāsains kļūst vecais bruģis, kad ir izravēts un ir nolijis lietus?
Projektu idejas rāda pati pilsēta. Tad es atkal viņai palūdzu un top kas jauns un sakoptāks.
- Vai jūs mudinātu arī vīriešus iemēģināt roku šajā amatā?
- Nu tur laiku netērēju, jo es taču nevaru Dievam atņemt viņa tiesības un darbu, un spējas. Bet, ja kāds te nāktu, es ar lielāko prieku uzklausītu, un lāpstas mums ir. Ape vienmēr var būt vēl zaļāka un vēl ziedošāka, un cilvēks kopā ar otru var daudz vairāk brīnumu izdarīt.
- Vai jums ir vēl kādas citas intereses?
- Floristika, tiesa gan, cik atļauj laiks. Ja tā patīk, tad uzreiz dabā skatās ar pavisam citām acīm. Es daudzas lietas pārstrādāju, izmantoju, kas citiem neder, es savācu, lai vēlāk kaut ko no tā izveidotu, izmantotu floristikā. Man sāp sirds, ja ugunī tiek sadedzināti līkzari, koka ripas, mizas un tā tālāk. Iespēju robežās arī apmeklēju floristikas izstādes, seminārus, citu pilsētu svētkus, tā gūstot idejas savam darbam. Daudz ideju dod Latvijas Puķu svētki. Vēl man patīk kopā ar savu suņu meiteni Riku rudenī sēņot, cept sēņu šniceles un gatavot dažādus salātus ziemai. Darbojos viesu mājā “Jaunvosi”, iepazīstu cilvēkus gan no Latvijas, gan Krievijas un citām zemēm. Vēl man patīk aizraut līdzi cilvēkus Pilsētas svētkos, kad kopā katru gadu veidojam ziedu paklājus.
- Jums ļoti patīk ceļot. Kas visspilgtāk palicis atmiņā?
- Man ļoti patīk ceļot, un to arī katru gadu daru. Mani var pierunāt visādām avantūrām un ceļojumiem. Tiem es varu sagatavoties vienas stundas laikā! Tālākais brauciens ir bijis uz Madeiras salām, kurp devos kopā ar savām mūžīgajām draudzenēm. Nedēļu nodzīvojām pieczvaigžņu viesnīcā, redzējām antūriju un strelīciju plašumus apstādījumos. Iespaidīgs bija lielais tulpju, narcišu, hiacinšu un muskaru dārzs Holandē, Šēnbrunnas parks-dārzs Vīnē. Pagājušajā rudenī kopā ar ģimeni devāmies uz Ukrainu, Baltkrieviju. Arī šai vasarai dēls Rihards ir sīki izplānojis braucienu uz Itāliju un Horvātiju. Katrā vietā var redzēt katrai valstij raksturīgāko, attieksmi pret darāmo, kā arī smelties idejas.
- Kā, jūsuprāt, cilvēkam izkrāsot savu ikdienu?
- Apē to var izdarīt katru dienu! Te katrs var atrast sev piemērotu nodarbošanos, atrast kādus kursus, jo dažādos projektos to ir tik daudz! Pati dziedu korī un 25 gadus sieviešu ansamblī, gūstu pozitīvas emocijas koncertos, uzlādējos. Regulāri braucam uz izstādēm Valmierā. Mēs paši Apē, novadā, rīkojam skaistus pasākumus. Pie mums brauc daudz viesu ar dejām, dziesmām, un tas viss mūs dara bagātākus. Daudzveidīga ir arī mana ikdiena, piemēram, pamazām apgūstu makšķerēšanas noslēpumus, ko māca draugs Juris. Un ir prieks arī tad, kad izdodas kāds parasts kulinārijas brīnums. Katra diena taču dod savu krāsu, jo tikai tev dota iespēja ne tikai skatīties, bet arī saredzēt.
Es nevienam nevaru neko ieteikt, jo liela daļa cilvēku paši zina, kā jādara, kas jādara. Es varu vienīgi teikt, ko es daru. Dzīvot un atdoties katrai dienai, darbam, tai vietai, kur dzīvo. Katrā mirklī, vietā cilvēkos pamanīt to labo, interesanto, derīgo. Tas darāmais jau pats atnāk, piesakās. Es tikai to varu pieņemt vai nepieņemt. Kamēr cilvēks ar interesi un mīlestību dara savu darbu, viņam nemaz nav iespējas iesūnot.
- Kā jums izdodas saglabāt pozitīvismu?
- Pozitīvismu esmu iemācījusies no savas mammas, jo viņa savos 80 gados cenšas saskatīt tikai to labo. Viņas humora izjūta ir nodota mums un arī mazbērniem. Es pati cenšos katrā lietā saskatīt ko labu. Neskatos “Degpunktu”, šausmu filmas, nespēlēju datorspēles, neuzturos cilvēku kompānijās, kurās cits citu aprunā. Cilvēkos ļoti augstu vērtēju cilvēciskās attiecības, vienmēr esmu aizstāvējusi vienkāršo cilvēku, palīdzējusi mazākajam, neaizsargātajam. Tie cilvēki, kas strādā ar ziediem, dabā, man liekas, negatīvi nemaz nevar būt. Mēs esam sasmēlušies puķu spēku, dabas stiprumu un varenību. Tādēļ arī mūs nevar salauzt. Arī raksturā esmu stipra, par sevi varu pastāvēt.
Nāk pavasaris, dienas garākas, saulīte silda, gaišas domas un darbus nemaz nevar nedarīt. Gribas smaidīt, priecāties un mīlēt.

Citu datumu laikraksti

 • Notiks tradicionālais slēpojums

  Alūksnes novada ziemas sporta centrā „Mežinieki” 2.martā notiks tradicionālais slēpojums „Alūksne 2013”. Šīm sacensībām rit jau trešais gadu desmits,...

 • Horoskopi

  22. – 28.februārisAuns Brīvdienas tiks pavadītas jaukā ģimeniskā atmosfērā. Var nākties darīt darbus, kuri nepadodas tik labi, kā gribētos....

 • Meklē “Gada lauksaimnieku”

  Starptautisks konkurss Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru izsludina konkursu “Gada lauksaimnieks...

 • Nospiež parādu nasta

  Janvārī Alūksnes novada iedzīvotāju parāds par siltuma piegādi, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, palielinājies par 11 procentiem un sasniedz 60...

 • No pilsētas intensīvi izved sniegu

  Lai uzlabotu satiksmes drošību autovadītājiem un gājējiem, no Alūksnes ielām tiek izvests sniegs. Abos tranzīta ielu maršrutos sniegu izved VAS...

 • Afiša

  Atcelta 8.februārī Liepnas tautas namā paredzētā diskotēka. 8.februārī 22.00 Māriņkalna tautas namā - Valentīndienas ieskaņu balle, spēlēs Inga un...

 • Ir “Top Elegance”

  Alūksniete Evelīna Kalniņa 3. starptautiskajā bērnu un jauniešu talantu un modes festivālā “Pa modes pakāpieniem” Balvos 10 līdz 12 gadus vecu...

 • Aicinām balsot par “Mis un Misters Alūksne” simpātijām!

  Divpadsmit finālisti – sešas meitenes un seši puiši - 23.februāra vakarā E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā cīnīsies par titulu „Mis un Misters ...