Ne visi pazīst balto spieķi

Atzīmējot Baltā spieķa dienu, vakar Alūksnē rīkoja akciju. Tās laikā pārbaudīja, vai autovadītāji zina, ka redzes invalīdiem ar balto spieķi atļauts šķērsot brauktuvi ne tikai uz gājēju pārejas.

Baltā spieķa dienu oktobra vidū atzīmē visā pasaulē, bet mūsu pusē šāda akcija notiek ceturto gadu. Ne visi autovadītāji zina satiksmes noteikumu punktu, kurā teikts, ka cilvēks, kurš pacēlis balto spieķi ielas malā, norādīdams virzienu, kurā grib iet, palaižams garām arī tad, ja viņš apstājies vietā, kur nav gājēju pārejas.

Divi vadītāji ignorē
Latvijas Neredzīgo biedrības Alūksnes rajona nodaļas vadītājs Edvīns Poišs, paceļot balto spieķi, brīdināja tuvojošos autovadītājus un šķērsoja ielu Raiņa bulvārī. Notiekošo vēroja Alūksnes rajona ceļu policijas darbinieki, fiksējot visu ar videosistēmas palīdzību. Autovadītājus, kuri neapstājās un apbrauca neredzīgo gājēju, policija apturēja un mutiski brīdināja. Ceļu satiksmes drošības direkcijas Alūksnes nodaļas vadītājs Gints Rozenbergs viņiem dāvināja informatīvu materiālu par sodiem un pārkāpumiem ceļu satiksmē.
Akcijas norise šogad Alūksnē nebija tik pārsteidzoša kā iepriekšējos gados. Šoreiz tikai divi autovadītāji ignorēja balto spieķi un, apbraucot gājēju, turpināja ceļu. Savukārt pēc apturēšanas bija pārsteigti par aizrādījumu un savu vainu neatzina. Abi apturētie autovadītāji bija vecāki par  četrdesmit gadiem un ar pietiekami lielu autovadītāja stāžu.

Balto spieķi izmanto reti
Pats E.Poišs vērtē, ka šoreiz autovadītāji bija saprotošāki un zinošāki, jo tikai divi neļāva šķērsot brauktuvi. „Pirmais no viņiem nobrauca gar pašu baltā spieķa galu! Tomēr kopumā autovadītāju attieksme ir uzlabojusies. Kad akcija Alūksnē notika pirmo reizi, ļoti daudzi autovadītāji neapstājās, daži pat pārmeta, ka ākstos,” stāsta E.Poišs. Viņš atzīst, ka redzes invalīdi ar balto spieķi ļoti reti iziet ielās. “Biedrības Alūksnes nodaļā ir 28 biedri, bet neviens nestaigā ar balto spieķi.

„Kad akcija Alūksnē notika pirmo reizi, ļoti daudzi autovadītāji neapstājās, daži pat pārmeta, ka ākstos.”
                   Edvīns Poišs

Zinu, ka daudzi to dara Rīgā, Juglā un Cēsīs, jo tur jūtas drošāk,” saka E.Poišs. Viņš piebilst, ka biedrībā tiek gaidīti arī jauni biedri. Tikšanās notiek katra mēneša pirmajā trešdienā no pulksten 9.00 līdz 12.00 Jāņkalna ielā 9, Alūksnē.
Alūksnes rajona Kārtības policijas biroja trešās nodaļas inspektors Guntis Drīlis arī atzīst, ka šogad akcijas laikā autovadītāji bija uzmanīgāki. „Reāli Alūksnes ielās cilvēki ar balto spieķi nestaigā. Autovadītāji, kuri pārsvarā brauc tikai pa Alūksnes ielām, nereaģē uz šādu gājēju. Tie, kas regulāri brauc uz Rīgu, uzmanās vairāk. Ar šādu akciju palīdzību var rosināt cilvēkus biežāk iziet ielās ar balto spieķi. Tad arī autovadītāji pieradīs pie šādiem gājējiem. Bet jārēķinās arī ar autovadītāja reakcijas laiku – nevajag pēkšņi šķērsot ielu,” saka G.Drīlis.  Viņš uzsver, ka sods par šādu pārkāpumu ir bargs – 10 līdz 50 lati un divi soda punkti.

Autovadītājiem jāuzmanās
G.Rozenbergs piedalījies akcijā arī iepriekš un atzina, ka toreiz tā bija ekstrēma un, vērojot no malas, raisīja pat bailes. “Cilvēkiem, kuri var redzēt, ir neiespējami izprast, ko šādā brīdī izjūt vājredzīgs vai neredzīgs cilvēks. Pats bieži braucu cauri Juglai, kur ir izvietota brīdinoša zīme par neredzīgiem gājējiem. Šāda zīme dara uzmanīgāku, bet visur zīmes nevar izvietot, tādēļ autovadītājiem vienmēr jāuzmanās,” saka G.Rozenbergs.
Viņš vērtē, ka akcija savā ziņā ir provokatīva. „Tādēļ vājredzīgajiem cilvēkiem arī ikdienā vajadzētu vairāk izmantot balto spieķi, brīdināt apkārtējos, būt pārliecinātiem par sevi. Bet viņiem jāņem vērā, ka ceļa apstākļi uz ietves un brauktuves var būt dažādi,” piebilst G.Rozenbergs.

Citu datumu laikraksti

 • Sezonu sāk veiksmīgi

  Alūksnes rajonā dzinējmedību sezonas atklāšana visveiksmīgākā bijusi Ivara Ģēģera mednieku kolektīvam. Annas mežniecības teritorijā, I.Ģēģera...

 • Atjauno hidroelektrostaciju

  Par mazo hidroelektrostaciju saražoto elektroenerģiju vairs nemaksā dubultu tarifu. Tomēr ir svarīgi palielināt zaļās (vēja, saules, ūdens) jeb...

 • Lejup pa finanšu slīdkalniņu

  Gluži kā turpinājumu no pagājušajā nedēļā sākušās globālās ekonomiskās krīze iešūpošanās arī šonedēļ pasaule piedzīvoja daudz finansiālu...

 • Skolēns valda pār skolotāju

  Akciju “Skolotāju uzticības tālrunis” sākotnēji uztvēru ar apslēptu smīnu. Liekas taču, ka skolotāji ir izturīgākie, emocionāli stabilākie un jau...

 • Atspēriens lielam lēcienam pasaules izzināšanā

  Alūksnes vidusskolas sākumklašu skolēni pārgājienā apmeklēja divus Alūksnes muzejus. Pārgājiena mērķis bija ne tikai vērot pilsētas pārvērtības...

 • Gatavojas komandu čempionātam

  Latvija Alūksnes džudisti gatavojas nedēļas nogalē paredzētajam Latvijas komandu čempionātam, kurā Alūksnes rajons būs pārstāvēts pirmo reizi....