Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neatdod visu mūzikai, bet atstāj sev un mīļajiem

Mālupietes Irēnas Andranovas muzikālās dotības pamanījusi Ķemeru bērnudārza audzinātāja sešdesmito gadu nogalē, kad mazajai jūrmalniecei bijuši tikai četri gadi.

Mālupietes Irēnas Andranovas muzikālās dotības pamanījusi Ķemeru bērnudārza audzinātāja sešdesmito gadu nogalē, kad mazajai jūrmalniecei bijuši tikai četri gadi. Tālāk likumsakarīga bijusi izglītošanās šajā jomā, kas pavēra plašu ceļu uz daudzveidīgo mūzikas pasauli.
Tagad mūziku Irēna sauc par vienu no savām mīlestībām - pati komponē dziesmas, māca dziedāt maziem un lieliem. Ir skolotāja Mālupes pamatskolā, kur esot jauks kolektīvs.
Irēna absolvējusi E.Dārziņa mūzikas vidusskolu, tā savulaik bijusi īpaši prestiža mācību iestāde. Prasības bijušas augstas, taču iegūtas pamatīgas zināšanas. Irēna priecājas, ka par viņas muzikālo izglītošanos īpaši gandarīts bijis tētis. Viņš neesot bijis mūziķis, taču tā viņam interesējusi tik ļoti, ka pats apmēram divdesmit gadu vecumā iemācījies spēlēt klavieres. Irēna specializējusies mūzikas teorijā un kompozīcijā, apguvusi klavierspēli. Pēc mūzikas skolas absolvēšanas Irēnai vajadzējis izšķirties, vai tālāk mācīties mūziku vai latviešu valodu un literatūru.
Palīdz izlemt spītība
"Pēc saspringtajām mācībām mūzikas vidusskolas teorijas nodaļā neaizgāju mācīties uz konservatoriju, bet gan uz Latvijas Universitāti, jo mana otra aizraušanās ir latviešu valoda un literatūra," skaidro Irēna, kas ikdienā bērniem māca gan mūziku, gan latviešu valodu un literatūru. Sieviete atminas, ka ar bērniem viņai paticis darboties vēl tad, kad pati bijusi šajā vecumā, mācījusi viņiem spēlēt arī klavieres.
Iespējams, ka daļēji izlemt studēt filologos palīdzējusi Irēnas spītība. "Kad biju aizgājusi uz konservatoriju, diriģents Kokars pateica, ka man ar savām zināšanām pedagoģiju tālāk nevajadzētu mācīties, bet gan studēt kompozīciju. Es, protams, atbildēju, ka tik un tā strādāšu skolā ar bērniem. Tajā pašā dienā iesniedzu dokumentus universitātē. Protams, tikai krietni vēlāk sapratu, ka viņam bija taisnība," stāsta skolotāja. Irēna bilst, ka viņai neesot gan raksturīgi kaut ko darīt kādam par spīti. Ja nu vienīgi spītējot sev. "Ja man kaut kas nepadodas vai ko nesaprotu, tad es sev aizliedzu to darīt. Es esmu aizrautīgs cilvēks. Man viss ir jādara pamatīgi un līdz galam. Es citādi neprotu," apgalvo Irēna.
Naktī mūziku neraksta
Irēna galvenokārt komponē dziesmas bērniem. Viņa uzskata, ka tas nav grūti, jo to ir mācījusies un pašai patīk. Mūzikas vidusskolā kompozīcijas teoriju pasniedzis komponists Imants Zemzars. "Reizēm uzrakstu kaut ko, ja skolā top jauns iestudējums, arī savam sieviešu ansamblim. Parasti izvēlos Pētera Brūvera, arī Ojāra Vācieša, Māras Cielēnas dzeju. Reizēm pati saceru tekstus," stāsta Irēna. Viņa negaida īpašu noskaņojumu, lai komponētu. Tik dulla arī neesot, lai naktī celtos augšā un rakstītu mūziku. Viņa mūzikai sevi pilnībā nevēloties atdot, jo daļa no sevis jāatstājot pašai un mīļiem un tuviem cilvēkiem.
Viņa ir novērtējusi, ko nozīmē radošs darbs - tajā cilvēks izliek gan emocijas, gan atdod daudz laika. Apstiprina, ka tāpēc arī atteikusies studēt kompozīciju, jo komponēšana no cilvēka paņemot visu. "Savas dziesmas aizsūtu arī skolotājiem uz citām skolām, arī Valsts Jaunatnes iniciatīvu centrs mudina piedāvāt jaunu repertuāru," klāsta skolotāja. Pirmie vērtētāji esot bērni. Ja jūt, ka bērniem kāda dziesma īpaši neiet pie sirds, tad skolotāja savu viedokli neuzspiež.
Noklausās tikai vienu reizi
Mūzika esot iemīļota sabiedrotā arī tādos brīžos, kad ir skumji vai māc problēmas. Mājās Irēna bieži klausās mūziku. Tā ir dažāda - klasiskā, romantiskā, popmūzika, labs roks, smagais metāls. Priekšroku dod ekstrēmai mūzikai, nevis saldiem singliem. Tos viņa spēj noklausīties tikai vienu reizi, jo tie ātri apnīk. "Man patīk klausīties un vienlaikus izvērtēt, kā attiecīgā mūzika ir veidota, kā tā skanētu uz sintezatora. Man ir daži mīļi diski, kuri man patīk un kurus mudinu klausīties arī bērnus, lai viņi saprot, kas ir laba mūzika," secina skolotāja. Nezinātājiem varētu šķist, ka uz mūzikas stundām skolā nav jāgatavojas un stundās citu neko neprasa, kā tikai dziedāt. "Mūzikas programma vispārizglītojošās skolās ir sarežģīta,valsts standartus nav viegli izpildīt. Vienā stundā nedēļā bērniem ir grūti kaut ko iemācīt," atzīst Irēna. Toties bērni esot tik mīļi un patiesi, ka Irēna baidās nodarīt viņiem pāri.
Mūzikas lietpratēja kritiski vērtē "Talantu fabriku" un arī latviešu popmūziku. ""Talantu fabrika" var sabojāt klausītāju gaumi un dara kaunu labiem mūziķiem. Šiem jauniešiem nav, ko izpaust. Paskatoties viņu acīs, tajās neko nevar izlasīt. Viņu uzstāšanās laikā nejūt dvēseli," spriež Irēna. Savus audzēkņus viņa aicina piedalīties gan "Olgas disenītēs", gan konkursā "Jaunās zvaigznes". "Tas, ko Olga Rajecka paveikusi, ir nenovērtējami. Viņa bērnus ir arī aizvedusi līdz "Jaunajām zvaigznēm". Diemžēl par viņu ir aizmirsts," uzskata mūzikas skolotāja.
Ir vajadzīgs klusums
Mālupē Irēna ar ģimeni dzīvo kopš 1992.gada. Uz Alūksnes rajonu viņu atvedusi otra puse - ieprecējusies Balvu rajonā. Tur pagājuši septiņi gadi. "Protams, mani reizēm velk arī atpakaļ uz Jūrmalu, taču šeit man ir labs darbs, tuvi un mīļi cilvēki apkārt. Citi vēl tagad brīnās, kā es varēju no turienes aiziet. Taču, ja es jūtos laimīga, tad nav nozīmes, kur es dzīvoju," spriež Irēna. Viņai patīk, ja var būt mājās, lai gan tas neizdodas tik bieži, kā vēlētos. Tad, kad viņa esot mājās viena, ir vajadzīgs pilnīgs klusums. Tā esot laba relaksācija. Atpūsties viņai patīk arī lauku mājās.
Irēna ir divu bērnu mamma - septiņus gadus vecajai meitai Katrīnai un dēlam Mārtiņam, kuram ir sešpadsmit gadi. Arī meita draudzējoties ar mūziku, un Irēna ir apņēmības pilna iemācīt meitai spēlēt klavieres. "Kā tas būs, ka es spēlēju klavieres, bet meita - ne?" jautā skolotāja. Viņa godīgi pasaka, ka nevēlas, lai bērni iet mātes pēdās un tālāko dzīvi cieši saista ar mūziku.
Blakus otram klusē
Irēna un viņas dzīvesbiedrs Broņislavs strādā vienā darbavietā (viņš ir Mālupes pamatskolas direktors - red. piezīme), tāpēc ilgas viens pēc otra neizjūt. "Tas palīdz, jo saprast skolotāja darbu var tikai tad, ja otrs ģimenē strādā to pašu darbu. Mēs esam iemācījušies viens otra lauciņā degunu nebāzt, jo tas ne pie kā laba nenoved. Skolotāja darbs neilgst tikai noteiktas stundas. Tāpēc arī neesmu atrauta no ģimenes," apgalvo Irēna.
Mājās netiek runāts par darbu, bet par citām lietām. Dažkārt vakaros, atnākot no darba, nemaz neesot spēka garām sarunām. "Tā ir zināma laime, ja otram cilvēkam blakus var atļauties paklusēt. Man patīk, ja nav jāizdomā speciāls sarunu temats, par ko runāt ar otru cilvēku. Tas ir kolosāli," vērtē mālupiete. Irēna secina, ka pašai piemīt liela izturība un pacietība. Viņu spēj sajūsmināt viss, kas ir skaists un patiess. Lai justos harmonijā ar sevi un apkārtējiem, vajadzīgs zināms laiks, ko netraucēti pavadīt vientulībā, labi cilvēki un bērni. Viņai pietrūkst draugu, kas palikuši viņas bērnības un skolas gadu pusē. Cilvēkos augstu vērtē godīgumu un to, ka izpilda solījumus. "Ja vēl cilvēkam ir laba sirds! To jau nevar noslēpt, to pasaka acis. Viņš arī vairāk jūt un visu pārdzīvo," ir pārliecināta Irēna.

Citu datumu laikraksti

 • Katrai puķei savs niķis

  Fitonija. Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar karmīnsarkanu vai sudrabbaltu dzīslojumu, tās nezied.Fitonija Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  O.Vācieša jubileja. 29.novembrī pulksten 15.00 Alūksnes rajona Trapenes kultūras namā - O. Vācieša atceres pasākumi.O.Vācieša jubileja - 29.novembrī...

 • Vislabāk jūtas mājās

  Jānim Sahņenko ar Lakī sacensības Smiltenē bija pirmās. Lai arī netika iegūtas godalgotas vietas, saimnieks ar pirmo startu ir apmierināts.Jānim...

 • Eiropas Savienība dod, nevis lūdz paņemt

  Līdz šā gada 31. decembrim ikvienam lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kuras platība ir vismaz viens hektārs, apstrādātājam ir iespējams veikt...

 • Policija informē

  Sabojā dzērienu automātu. Alūksnē, Ezera ielā, sporta zālē sabojāts dzērienu automāts. Policijā iesniegums par to saņemts 25.novembrī.Sabojā dzērienu...

 • Policija meklē

  Alūksnes rajona policijas pārvalde meklē bez vēsts pazudušo Antonu Rengeli (personas kods 051052-12652), kurš pazudis 2003.gada 12.novembrī.Alūksnes...