Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neatzīst iesaistīšanos ieroču nelegālā pārdošanā

Gulbenes rajona tiesa vakar pēc piecu mēnešu pārtraukuma turpināja skatīt bijušā Gulbenes policijas atļauju sistēmu galvenā inspektora Leona Adamoviča (1950) krimināllietu apsūdzībā par piecu krimināllikuma pantu pārkāpšanu.

Gulbenes rajona tiesa vakar pēc piecu mēnešu pārtraukuma turpināja skatīt bijušā Gulbenes policijas atļauju sistēmu galvenā inspektora Leona Adamoviča (1950) krimināllietu apsūdzībā par piecu krimināllikuma pantu pārkāpšanu. Tiesas sēde turpinās arī šodien, kad plānots noklausīties vēl vairāku liecinieku liecības.
L.Adamovičs apsūdzēts kā bijusī valsts amatpersona. Norādīts, ka viņš ir pārsniedzis dienesta pilnvaras un ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli, radījis būtisku kaitējumu valsts varai. L.Adamovičs apsūdzēts par atkārtoti izdarītu dienesta viltojumu, par iegādātu un glabātu munīciju bez atļaujas, par nevērīgu šaujamieroču un munīcijas glabāšanu.
Prokurore Ārija Bērziņa uzturēja apsūdzību par to, ka apmēram četru gadu laikā (līdz aiziešanai pensijā 2000.gadā) L.Adamovičs, būdams atļauju sistēmu galvenais inspektors, izsniedzis septiņas viltotas šaujamieroču iegādes atļaujas Gulbenes rajona iedzīvotājiem (uz atļaujām ir viltoti ieroču pircēju paraksti). Turklāt uz L.Adamovičam piederošās personiskās rakstāmmašīnas (ko apliecinājusi ekspertīze) izsniegtas viltotas atļaujas vēl 22 ieroču nelegālai iegādei Alūksnes rajona iedzīvotājiem - iedzīvotāju reģistrā neesošiem cilvēkiem. Līdz ar to šobrīd nav zināma 29 Gulbenes mednieku un makšķernieku veikalā pārdoto šaujamieroču atrašanās vieta, no trim pārdotajiem ieročiem turklāt nav paņemti šāviena paraugi (ieroči nav atšauti), kas ir obligāta prasība.
Neesoši alūksnieši iegādājas 22 ieročus
L.Adamovičs savu vainu dienesta viltojumā neatzina, taču pauda, ka ir ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli un pārsniedzis dienesta pilnvaras, jo uz septiņu ieroču iegādes atļaujām ir parakstījies un uzlicis savā pārziņā esošo dienesta zīmogu, lai gan parakstīties un zīmogu uzlikt bija tiesīgs vienīgi Gulbenes rajona policijas pārvaldes priekšnieks vai viņa pienākumu izpildītājs. L.Adamovičs arī atzinās, ka septiņas ieroču iegādes atļaujas aiznesis uz Gulbenes mednieku un makšķernieku veikalu, lai ieroču pircēji vērstos tur, nemeklējot L.Adamoviču, kuram tobrīd bijušas personiskas problēmas un kurš nav varējis pastāvīgi būt darbavietā. Turklāt izsniegtās atļaujas bija derīgas trīs mēnešus, to derīgumu varēja pagarināt uz laiku līdz pusgadam. Ja cilvēks šajā laikā ieroci neiegādājas, tā iegādes atļauja kļūst par "nederīgu papīru" un nekur nav jāreģistrē. Savukārt tiem, kas iegādājušies ieroci, ir pienākums trīs dienu laikā ierasties policijā un reģistrēt to.
L.Adamovičs uzsvēra, ka septiņu ieroču iegādei no potenciālajiem ieroču pircējiem saņemti iesniegumi un visi nepieciešamie dokumenti, ko pārbaudījis un ar savu parakstu apliecinājis rajona policijas pārvaldes priekšnieks vai tobrīdējais viņa pienākumu izpildītājs.
Par 22 alūksniešiem izsniegtajām ieroču iegādes atļaujām L.Adamovičam nekas neesot zināms. Viņš pauda versiju, ka kāds varējis piekļūt viņa personiskajai rakstāmmašīnai, kas atradās neaizzīmogotā darba kabinetā viņa atvaļinājuma laikā. Turklāt pēc aiziešanas pensijā 2000.gadā L.Adamovičs finansiālu problēmu dēļ savu personisko rakstāmmašīnu bija spiests pārdot Gulbenes tirgū nepazīstamai personai.
Advokāts pārmet nekonkrētību
Tiesājamā aizstāvis Māris Mezītis vairākkārt tiesas sēdē pauda izbrīnu un pretenzijas par to, ka nav saprotama L.Adamovičam celtā apsūdzība, jo, pēc advokāta domām, prokurore pastāvīgi tiesas sēdes laikā novirzās no apsūdzības būtības un uzdod papildu jautājumus, kas neatbilst apsūdzībai. Advokāts norādīja, ka L.Adamovičam inkriminētie pārkāpumi faktiski izdarīti Gulbenes mednieku un makšķernieku veikalā.
Tiesnese Gunta Gulbinska uzsvēra, ka savstarpējās pretenzijas aizstāvība un apsūdzība varēs paust tiesu debatēs, jo tiesā pastāv savstarpējās sacensības princips.
Gulbenes mednieku un makšķernieku veikala īpašnieks Andrejs Mūrnieks, kura darbības laikā no šā veikala nelegāli pārdoti 29 šaujamieroči, nopratināts kā liecinieks, tiesā pauda, ka, visticamāk, ja viltotas bijušas uzrādītās ieroču iegādes atļaujas, tad viltotas bijušas arī pircēju pases.
A.Mūrnieks pauda, ka tobrīdējās instrukcijas neprasīja no ieroča pircēja prasīt un paturēt viņa pases kopiju. Līdz ar to nav iespējams uzkrāt un uzrādīt pilnvērtīgas liecības par ieroču faktiskajiem pircējiem.
A.Mūrnieks apstiprināja tiesā iepriekš liecībās pausto, ka L.Adamovičs sarunā mudinājis bijušo veikala īpašnieku iznīcināt vai nodot L.Adamovičam saglabātos dokumentus - reģistrācijas žurnālu un ieroču iegādes atļauju pasaknīšus. A.Mūrnieks šiem mudinājumiem nav klausījis. Savukārt L.Adamovičs tiesā pauda, ka A.Mūrniekam dokumentus varējis prasīt vienīgi tāpēc, ka gatavojis dienesta atskaites.
Aizdomas par dubultu lietvedību
Tiesa uzklausīja pavisam desmit lieciniekus, starp tiem kādu sievieti - Gulbenes rajona iedzīvotāju -, kas pauda sašutumu par to, ka saskaņā ar lietas materiāliem viņas vīrs iegādājies šaujamieroci 1998. gadā, kaut jau trīs gadus bija miris. Turklāt vīrietis bijis redzes invalīds, tāpēc nemaz nevarēja iziet ārsta pārbaudi, lai saņemtu atļauju iegādāties ieroci. Pēc dzīvesbiedres teiktā, viņas vīram nekad nav bijis šaujamieroča. Viņa, apskatot L.Adamoviča krimināllietas pierādījumos esošo uz viņas vīra vārda izsniegto ieroču iegādes atļauju, konstatēja dzīvesbiedra paraksta viltojumu. Savukārt L.Adamovičs norādīja, ka no šā vīrieša patiešām ir saņēmis iesniegumu par ieroča iegādi. Tiesa noskaidroja, ka šāda iesnieguma eksistenci var pārbaudīt policijā dokumentu arhīvā.
Tiesa uzklausīja arī Gulbenes rajona policijas pārvaldes kārtības policijas priekšnieku Pēteri Timofejevu, kas pēc L.Adamoviča aiziešanas pensijā īslaicīgi pildīja viņa pienākumus kā atļauju sistēmu galvenais inspektors. Liecības sniedza arī Gulbenes rajona policijas pārvaldes kārtības policijas priekšnieka vietnieks Gaidis Eglītis, kas agrāk bijis L.Adamoviča tiešais priekšnieks. Abi liecinieki lika saprast, ka L.Adamoviča darbības laikā nebija viennozīmīgu skaidrojumu instrukcijās par ieroču saņemšanai un izsniegšanai vajadzīgo dokumentu sakārtošanu.
G.Eglītis arī uzsvēra, ka L.Adamoviča darbības laikā nav radušās šaubas par viņa godprātību pienākumu pildīšanā, tāpēc nav bijusi nepieciešama pastiprināta kontrole. "Acīmredzot ir vesta dubulta lietvedība, ko slēpa, bet nevienam neradās aizdomas," sacīja G.Eglītis.
Personālo ieroci glabājis zem skapja
L.Adamovičs apsūdzēts arī nelikumīgā munīcijas iegādē (pie viņa šķūnī atrastas 74 mazkalibra patronas un virtuvē - viena medību patrona), kā arī personiskā ieroča nevērīgā glabāšanā (dāvināto pistoli L.Adamovičs turēja dzīvoklī zem skapja). Šajā apsūdzības daļā tiesājamais savu vainu neatzina.
L.Adamovičs pauda, ka mazkalibra patronas atradis ārā pie atkritumu konteinera un gribējis nodot policijai, taču nav paspējis to izdarīt, jo viņa dzīvesvietā veikta kratīšana. Par virtuvē atrasto medību patronu viņam nekas nebija zināms. Bet par personālā ieroča - pistoles - glabāšanu tiesājamais paskaidroja, ka dzīvo viens, tāpēc neviens nevarēja piekļūt viņa ierocim. L.Adamovičs arī paskaidroja, ka viņam tobrīd bija ieroča nēsāšanas atļauja. "Ja es gulētu ar pistoli padusē, pārkāpuma nebūtu," sacīja viņš.
Jau rakstījām, ka 13.janvārī Gulbenes rajona tiesa atlika L.Adamoviča krimināllietas izskatīšanu, jo tiesājamais informēja par veselības stāvokļa pasliktināšanos. L.Adamovičam norīkoja tiesu medicīnisko ekspertīzi, ko veica Tiesu medicīnas centrā. Tās rezultāts apliecināja, ka L.Adamovičs var piedalīties tiesas sēdē.
Par L.Adamovičam inkriminētajiem pārkāpumiem likums paredz bargu sodu. Par dienesta pilnvaru pārkāpšanu var sodīt ar reālu brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām. Par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trīs gadiem vai ar naudas sodu līdz 60 minimālajām mēnešalgām. Par dienesta viltojumu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai naudas sods līdz 40 minimālajām mēnešalgām. Par šaujamieroču un munīcijas iegādāšanos bez atļaujas var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem, bet par neatļautu glabāšanu - ar brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.
Šaujamieroču veikala īpašnieks jau sodīts
Jau rakstījām, ka 9.decembrī Gulbenes rajona tiesā par nelikumīgu ieroču tirdzniecību bijušajam Gulbenes mednieku un makšķernieku veikala vadītājam A.Mūrniekam (1939) piesprieda brīvības atņemšanu uz diviem gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem. Toreiz tiesu debatēs A.Mūrnieka aizstāve Arta Kokta pauda, ka A.Mūrnieka rīcībā "nevar atrast nevienu ieroču realizācijas punkta pārkāpumu". No krimināllietas materiāliem redzams, ka A.Mūrnieks pārdevis ieročus tikai konkrētu to iegādes atļauju uzrādītājiem, kam turklāt bija personu apliecinoši dokumenti. Advokāte pauda, ka, izrādās, uzrādītās pases bijušas viltotas, taču toreiz par to pārliecināties uz vietas veikalā A.Mūrniekam nebijis iespēju. Pārkāpumi konstatēti tad, kad A.Mūrnieks vairs nestrādāja veikalā, jo bija kļuvis par pensionāru. A.Mūrnieka privātajā veikalā no 1998.līdz 2000.gadam "uz viltotu ieroču iegādes atļauju pamata" pārdoti 29 šaujamieroči - pistoles un karabīnes. Tiesā A.Mūrnieks uzsvēra, ka "problēma rodas, ja pārkāpums izdarīts jau atļaujas izsniegšanā (policijā)". A.Mūrnieka krimināllietu izdalīja no L.Adamoviča krimināllietas, jo neizdevās pierādīt, ka viņi abi būtu veikuši noziedzīgus nodarījumus grupā.

Citu datumu laikraksti

 • Kalni - bauda dvēselei un miesai

  Ko latvietim izsaka tādas valsts nosaukums kā Slovākija? Tie, kas nav tur bijuši, visticamāk, Slovākiju jauks ar Slovēniju, jo vārdi ir ļoti...

 • Līnis murdā un šķīvī uz galda

  Kad dienas kļuvušas garākas un siltākas, gribas pēc iespējas vairāk laika pavadīt ārpus telpām un arī maltītes ieturēt brīvā dabā.Kad dienas kļuvušas...

 • Daži izteikumi no vēstures eksāmena

  1939. gada 23. augustā Sibīrija noslēdza neuzbrukšanas līgumu ar ANO.1939. gada 23. augustā Sibīrija noslēdza neuzbrukšanas līgumu ar ANO. 1939....

 • Upe

  - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi?10. - Tā nav lieta! - atrauc puisis, - Vai strādnieku nelīgsi? - Kur man strādnieku līgt,...

 • Autoskolas ceļ nepamatotu paniku

  Izplatot informāciju par izmaiņām Satiksmes ministrijas noteikumos par braukšanas eksāmena pieņemšanas kārtību, presē izskanējusi autoskolu...

 • Policija saskaras ar grūtībām

  Saeima šodien lemj par Saeimas Juridiskās komisijas sagatavoto grozījumu administratīvo pārkāpumu kodeksā nodošanu komisijām.Saeima šodien lemj par...

 • Upe

  Tirgus diena ataust saulaina, tās gaisma pamazām izdzenā Dārtas bēdas. Viņa gurdiem soļiem iet uz pilsētu, lai nolūkotu un pirktu zirgu.9. Tirgus...

 • Pededzes pagastā nav ārsta un aptiekas

  Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta.Pededzes pagasta iedzīvotājiem jau pāris gadus nav sava ģimenes ārsta. "Kādreiz...

 • Par spīti neveiksmēm turpina audzēt vēžus

  Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no nedaudzām zemnieku saimniecībām Latvijā, kas audzē vēžu mazuļus.Mārkalnes pagasta "Robežnieki" ir viena no...