Negrib būt līderis, kam jāsamierinās ar citu bezatbildību

Alūksnes slimnīcas uzņemšanas nodaļas vadītājs, ķirurgs Ainārs Junkurs līdz pat vidusskolas pēdējai klasei nav zinājis, kādu profesiju izvēlēties.

Alūksnes slimnīcas uzņemšanas nodaļas vadītājs, ķirurgs Ainārs Junkurs līdz pat vidusskolas pēdējai klasei nav zinājis, kādu profesiju izvēlēties.
"Rūpīgi apsverot un izvērtējot dažādas jomas, šķita, ka mani varētu interesēt medicīna. Lielākajai daļai no šīs profesijas pārstāvjiem kāds no ģimenes vai radiniekiem ir strādājis šajā nozarē. No maniem tuviniekiem nevienam nebija saistības ar medicīnu," laikrakstam stāsta ārsts Ainārs Junkurs.
Absolvējot vidusskolu, viņš prātojis arī par jūrnieka vilinošajiem braucieniem uz tālām zemēm, zināšanu apguvi civilās aviācijas jomā, par jurista darbu, taču izvēlējies medicīnu. "Patiesībā pirms tam ar medicīnu man bija maza saskare. Bērnībā slimoju maz un arī no tuviniekiem nevienam nopietnas kaites nebija, kas mani mudinātu būt labam džekam un visiem palīdzēt," skaidro ārsts. Mācoties Medicīnas institūtā, par savu specialitāti viņš izvēlējies ķirurģiju.
Ir vairāk pieredzes
"Zināju, ka citu neko nevēlos. Lauku rajonu puišiem jau nemaz nebija tik vienkārši iegūt iespēju tālāk specializēties ķirurģijā. Tāpat kā visur, arī tur bija blatu sistēma. Pirmajā gadā mēs, trīs studenti, kas dzīvojām vienā istabiņā un kurus interesēja ķirurģija, nemaz netikām rezidentūrā," atceras A.Junkurs.
Viņam, kādu laiku strādājot par ārstu, esot bijuši piedāvājumi darboties dažādās zāļu firmās. Taču viņš apzinoties, ka tad pamazām zustu saikne ar praktisko ārsta darbu un lielāku vērību nāktos veltīt papīru lietām, kas viņam nepatīkot.
A.Junkurs atzīst, ka strādāt kādā no Rīgas slimnīcām būtu bijis vieglāk. "Ja tur es varētu paprasīt padomu kādas citas nodaļas ārstam, tad šeit ir tā, ka parasti jālemj pašam un nedrīkst ar lēmumu vilcināties. Rīgā katrs ārsts tomēr vairāk specializējas darīt kaut ko vienu, bet provincē ir dažādība. Tā nu ir, ka lauku ķirurgiem tomēr ir lielāka pieredze," atzīst nodaļas vadītājs. Viņš apzinās, ka darbā jābūt savaldīgam un jāapzinās, kādu profesiju ir izvēlējies.
Viņš uzskata, ka šodien veselības aprūpes sistēmā trūkst sakārtotības. "Nevar ņemt vērā tikai ārzemju pieredzi un standartus, jo mēs taču par gadiem atpaliekam no tā visa. Protams, nav slikti, ka ir ģimenes ārsti, kas pazīst savu pacientu no dzimšanas līdz mūža beigām. Taču šī sistēma nav pilnībā izstrādāta un par to vēl būs jācīnās divdesmit gadus," vērtē uzņemšanas nodaļas vadītājs. Viņš apšauba, kā ģimenes ārsts spēj ārstēt visas slimības. "Es zināju, ja arī otrreiz netikšu par ķirurgu, tad nekad nebūšu ģimenes ārsts. Es nevaru bezatbildīgi izslēgt telefonu, lai mani nevar sameklēt, strādāt 24 stundas diennaktī un ārstēt nervu, psihiskās un vēl citas slimības," skaidro A. Junkurs.
Nemaksāja sodu
Viņa praksē esot bijis gadījums, kad Medicīniskās aprūpes un darba spējas ekspertīzes kvalitātes kontroles inspekcija (MADEKKI) uzlikusi 100 latu naudas sodu par nepilnīgu medicīniskās palīdzības sniegšanu. "Bija tāda situācija - vīrietis pārgrieza kāju ar motorzāģi alkohola reibumā ārpus darba laika, bet viņu uz slimnīcu atveda tikai pusotru stundu pēc notikušā. 25 minūšu laikā cietušais nomira. Mani apvainoja vairākos pārkāpumos šajā lietā, taču es tam nepiekritu, jo uzskatīju, ka neesmu vainīgs, un atteicos maksāt sodu. To apgalvoju arī komisijai, ka darīju visu, ko varēju," vērtē A.Junkurs.
Finālā sods samazināts līdz 50 latiem. "No komisijas viedokļa man droši vien vajadzētu teikt "paldies", taču manas - Kazas - spītības un Vērša cīņas spara dēļ to nedarīju. Taču es nepiederu pie tiem, kas savas kļūdas neatzīst, ja tās ir pamatotas. Es cīnījos un sodu tā arī nemaksāju," saka viņš.
Uzskata par mīklainu
Viņš nepiederot cilvēkiem, kam patīk būt līderim un sēdēt priekšnieka krēslā. "Man ir svarīgi, ka darbu varu izdarīt kārtīgi, kaut vai nākas to paveikt ar sakostiem zobiem. Mani tracina bezatbildība un nekārtība. Es tad parasti iejaucos un zinu, ka visiem nekad labs nebūšu," komentē ārsts. Viņš piekrīt plaši izteiktajai versijai, ka, iespējams, slimokases nākotnē vajadzēs likvidēt. "Varētu būt, ka tās ir kā starpposms ar papildus finansējumu un lieku personālu, taču ir darbi, ko mēs paši paveiktu. Ja kaut ko nevarētu izdarīt, tad varētu algot juristu," ir pārliecināts A.Junkurs.
Ārsts nenoliedz, ka tikko notikušo skandālu par veselības ministra Āra Audera demisiju un plašo rezonansi sabiedrībā varētu uzskatīt arī kā politisku pasūtījumu. "Kā Ā. Auders tika par Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas Mugurkaula ķirurģijas centra vadītāju? Šo darbu taču nevarēja iegūt jebkurš, tātad acīmredzot viņš ir labs speciālists," domā A.Junkurs. Arī viņš pieļauj domu, ka mīklainajā lietā konflikta iemesls varētu būt ministra un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas direktora Valda Zatlera savstarpējā konkurence par ietekmīgu amatu.
"Ja Ā.Auders būtu gribējis ņemt papildu samaksu no pacientes, kas sacēla lielu skandālu, tad viņš taču varēja paņemt naudu aploksnē. Ja viņš domātu tālejoši, ka var sanākt "ziepes", tad pateiktu, ka čeku nevar rakstīt un cik liela summa jāliek aploksnē. Apspēlējot versiju par politisku pasūtījumu, jājautā, kāpēc apkrāptā sieviete tikai tagad, kad Auders ieguva ministra posteni, atklāja šādu gadījumu?" jautā A.Junkurs.
Devēju var aizvainot
Uzņemšanas nodaļas vadītājs apšauba, ka mediķi šodien ņem lielus kukuļus, kā tas nereti izskan sabiedrībā.
"Arī man ir dots kukulis. Vienreiz man kāda lauku tante deva aploksni, bet es neņēmu. Es nepaskatījos, cik daudz naudas tur bija ielikts. Ja sieviete gribēja tādējādi ārstam pateikt "paldies", bet ārsts nepaņēma, tad varbūt viņa nodomāja, ka par maz aploksnē ielikusi. Par kukuļu došanu esmu daudz domājis. No vienas puses cilvēku šāda ārsta rīcība varbūt var arī aizvainot," saka A.Junkurs. Pēc viņa domām, varot daudz diskutēt par kukuļdošanu un kukuļņemšanu, jo tā "esot problēma kā koks ar diviem galiem". "Lauku cilvēks varbūt izdomā, ka labāk iedot naudu, nevis medus burciņu vai speķa gabaliņu, ko ārsts pats var nopirkt," spriež A.Junkurs.
Var zvanīt jebkurā laikā
Ārsta praksē esot grūti aprast ar domu, ka cilvēkam vairs nevar palīdzēt. "Tāda ir ārsta humānā profesija, ka viņš labi apzinās, ka reizēm ir bezspēcīgs un cilvēks aizies mūžībā, taču darbs ir jādara. Tas ir sāpīgi," saka A.Junkurs. Viņš esot iemācījies, izejot pa slimnīcas durvīm, par darbu nedomāt. "Ir, protams, reizes, kad brīvdienās ienāku slimnīcā. Esmu kolēģiem teicis, ka man var zvanīt jebkurā laikā," apstiprina ārsts.
Katrai ir savs skaistums
Vasarā ārstam laba relaksācija ir atpūta pie ūdens, patīk makšķerēt, kā arī ceļošana. "Ar kursabiedriem esmu apskatījis visu Latviju, ceļojis uz Lietuvu," saka viņš. Ziemā darbdienu vakarus pavadot mājās un nevarot lepoties ar interesantu vaļasprieku.
Ārsts uzskata, ka sievietei jebkurā vecumā jāprot sevi pasniegt. "Sāpīgi skatīties uz sievietēm, kas sevi nekopj. Pietiek ar dabas doto skaistumu, ja nedaudz pie tā piestrādā. Par sievietēm es vienmēr domāju visu to labāko," vērtē A.Junkurs.
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Ainārs Junkurs.
Ieņemamais amats: Alūksnes slimnīcas uzņemšanas nodaļas vadītājs kopš 1997. gada.
Dzimšanas gads un datums: 1967. gada 28.aprīlis.
Dzimtā pilsēta: Alūksne.
Ģimenes stāvoklis: precējies.
Moto: "Dzīve ir skaista, un dzīvo tikai vienu reizi."

Citu datumu laikraksti

  • Aicina pretendēt uz subsīdijām

    Pagājušajā gadā subsīdijas lauksaimniecībā rajona lauksaimnieki saņēma gandrīz 390 tukstošu latu apmērā (ieskaitot subsīdijas par agroklimatisko...

  • Kā atrast draugu internetā

    Šonedēļ žurnālā "Ieva": intervija ar Oļģertu Šalkoni, kurš stāsta, kā iemīlējies Elzā Radziņā.Šonedēļ žurnālā "Ieva": * intervija ar Oļģertu Šalkoni,...

  • Jānim Naglim - jauns bizness

    Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ lasiet: Ainars Eisaks pēc cietuma apmeklē skaistumkopšanas salonu.Tikai žurnālā "Privātā Dzīve" šonedēļ...