Nekas nav līdz galam izlemts

Latvijas politiķi izvairās pieņemt konkrētus lēmumus. Mūsdienu politika balstās uz politiskās sadzīvošanas stratēģijām, nevis konsekventiem lēmumiem.

Latvijas politiķi izvairās pieņemt konkrētus lēmumus. Mūsdienu politika balstās uz politiskās sadzīvošanas stratēģijām, nevis konsekventiem lēmumiem. Šajās stratēģijās par galveno trumpi kalpo politiķu nenoteiktība, kas kaitē valsts pilnvērtīgai attīstībai.
Lai arī Induļa Emša valdība ir pārdzīvojusi vairākus kritiskus brīžus, tomēr tas nav stiprinājis pašreizējo politisko partiju koalīciju Saeimā. Ministru prezidents dzīvo pastāvīgā stresā, kad valdības laivu šūpo ne tikai Tautas partija (TP), bet arī masu saziņas līdzekļi, kuru interese par valdības stabilitāti ne uz mirkli neatslābst. Kamēr TP un Tautas Saskaņas partija (TSP) nespēj izlemt, kurā ierakumu pusē atrodas, tikmēr demokrātiskā ceļā nav iespējams pieņemt konsekventus lēmumus.
Vai I.Emsis demonstrē politiskos muskuļus?
Racionalitāte nav šīs valdības jājamzirdziņš. Ingrīdas Ūdres nominācija Eirokomisāra amatam neliecina par konsekventu valsts politiku. Iepriekš Sandras Kalnietes kandidatūra apmierināja arī šo valdību. Koalīcijas partneru acīs premjers I.Emsis sen zaudējis uzticību, par to liecina TP frakcijas vadītāja Ata Slaktera izteiciens par dzelteno kartīti premjeram. Iespējams, ka kompromiss būtu atrasts arī šajā jautājumā, tomēr pietrūka gan laika, gan politiskās gribas no premjera un arī pārējo koalīcijas partiju puses. Jāatceras, ka vienpersonisku lēmumu dēļ krita Einara Repšes valdība, tādēļ I.Emsim jābūt uzmanīgam, jo valdībai pietrūkst Saeimas vairākuma, arī sabiedrības uzticības kredīts ir izsmelts.
Iespējams, ka tā ir tikai sabiedrības maldināšana un šis teātris bija visu koalīcijas partneru inscenēts. Līdz ar I.Ūdres nominēšanu Eirokomisāra amatam, ir iespējas tirgoties par Saeimas priekšsēdētāja amatu, ko viņa ieņēma līdz šim.
Mazticams, ka Saeimas priekšsēdētāja krēsls spēs atturēt TP no aizkulišu sarunām ar "Jauno laiku" (JL) un "Tēvzemi un Brīvībai"/LNNK. Arī JL vai TB/LNNK neredz iespēju iesaistīties I.Emša valdībā, lai arī kādus amatus piedāvātu koalīcijas partijas. Pēdējās socioloģiskās aptaujas liecina, ka no valdību veidojošiem politiskajiem spēkiem tikai TP ir pamats, lai gūtu panākumus pašvaldību vēlēšanās.
Kārtējais naftas cenu kāpums
Pagājušajā nedēļā kārtējo reizi palielinājās naftas cenas pasaules tirgū, tas tuvākajā laikā ietekmēs arī Latvijas degvielas cenas. Tagad eiroskeptiķi var teikt, ka pie cenu svārstībām ir vainojama Eiropas Savienības ekonomiskā politika. Savukārt citi piebalsotu, ka degviela būtu lētāka, ja attiecības ar Krieviju būtu draudzīgākas. Straujais degvielas cenu kāpums nav nekas cits kā realitātes atspulgs. Naftas cenu kāpumu ietekmē ne tikai politiskā nestabilitāte Irākā vai Krievijas politiskās elites alkas kontrolēt valsts ekonomiku, bet arī pieaugošais naftas produktu patēriņš un izsīkstošās pasaules naftas rezerves.
Neņemot vērā ievērojamo degvielas cenu palielinājumu, automašīnu uz Latvijas lielceļiem un pilsētās ielām nekļūt mazāk. Iedzīvotāji var atļauties braukt ar neekonomiskām automašīnām. Arī sūkstīšanās ir pārejoša parādība līdz nākamajam cenu kāpumam. Ja kāds ikdienā izmanto privāto transportu, tad viņš brauks arī tad, kad degvielas cena būs vēl par pāris santīmiem augstāka. Jājautā, cik laika nepieciešams, lai pasaule piedzīvotu lielāko ekonomisko krīzi pastāvēšanas vēsturē?
Ūdens, uguns un zeme
Kā zināms, pastāv trīs stihijas, kas nosaka kārtību pasaulē. Latvijā šīs stihijas ieņem īpašu vietu nelaimes gadījumu statistikā. Proti, kūlas dedzināšana, autoavārijas un noslīkšana ir populārākās nelaimes mūsu sabiedrībā. Periodiski stihijas mainās, lai atkal aiznestu cilvēku dzīvības.
Pagājušajā nedēļā beidzot sagaidījām īsteni vasarīgu klimatu. Tas pārsteidza ne tikai ar saulaino un karsto laiku, bet arī nelaimēm pie ūdenskrātuvēm. Avārijas uz autoceļiem nomainījuši nelaimes gadījumi uz ūdens. Traģiski negadījumi skāruši gan pieaugušos, gan bērnus. Karstais laiks spiež veldzēties dažādās peldvietās, kuras nevar uzskatīt par drošām un atpūtai atbilstoši iekārtotām. Nav iespējams kontrolēt visas iedzīvotāju iemīļotākās peldvietas, kur galvenais ienaidnieks nav baktērijas vai no zoodārza izmucis aligators, bet gan cilvēku pārgalvība. Cīņa pašiem ar sevi ir visgrūtākā, tādēļ labi apdomāsim rīcību pie ūdens, lai nekļūtu par zaudētājiem.

Citu datumu laikraksti

 • Atbalsta Bībeles muzeja bukleta izdošanu

  Alūksnes pilsētas dome parakstījusi līgumu ar Vācijas vēstniecību par Bībeles muzeja bukleta atjaunošanu. Paredzams, ka to iespiedīs līdz Bānīša...

 • Tiksies ar veselības ministru

  Rīt Smiltenē Ziemeļaustrumu slimokases dibinātāji tiksies ar veselības ministru Rinaldu Muciņu, lai runātu par slimokases pārveidi par SIA.Rīt...

 • Labiekārto Ezeriņu kapličas apkārtni

  Šonedēļ pie Ezeriņu kapsētas kapličas paredzēts vest melnzemi un sēt zālāju. Tas būs pēdējais darbs, ko šovasar veiks kapličas teritorijas...

 • Daiļā dzimuma uzvaras gājiens

  Par sieviešu tiesībām sabiedrībā ir runāts daudz. Šādai diskusijai ir vieta arī Latvijā. Vērojot no politikas procesu skatpunkta, viss liekas...

 • Izsniedz licenci

  Alūksnes rajona padomes jūlija sēdē nolēma uz vienu gadu izsniegt licenci Romanam Savinam pasažieru komercpārvadājumu veikšanai.Alūksnes rajona...

 • Iedzīvotājus aicina gatavoties forumam

  Projekts “Iedzīvotāju līdzdalības un vietējās filantropijas veicināšana Alūksnes rajonā” saņēmis daļēju programmas “Baltijas - Amerikas...