Nēķenieši mīl savu dzimto pusi

Dodoties uz Alsviķu pagasta Nēķeni, skatam paveras burvīga rudenīga ainava. Šī vieta pārsteidz ar savu gleznaino un kalnaino apvidu.

Dodoties uz Alsviķu pagasta Nēķeni, skatam paveras burvīga rudenīga ainava.
Šī vieta pārsteidz ar savu gleznaino un kalnaino apvidu. Savulaik te ir bijusi Nēķenes muiža. Šī apdzīvotā vieta savu nosaukumu ir mantojusi no muižas īpašnieka vārda.
Nēķene ir neliels ciems, tomēr dzīvība šeit rit pilnā sparā. AS "Almo Hardwood" kokzāģētavā tiek gatavoti kokmateriāli, vietējie iedzīvotāji dārzos steidz veikt pēdējos rudens darbus, kāds dodas iepirkties uz vietējo veikalu.
Nepamet dzimtas mājas
SIA "Ņikas" veikala, kas atrodas Nēķenes centrā, pārdevējas Ilona Riklāne un Mudīte Melgalve stāsta, ka vietējie iedzīvotāji šeit dzīvo jau vairākās paaudzēs. "Ģimenēm ir savas dzimtas mājas. Ienācēju šeit sevišķi daudz nav. Nēķeniešiem aug arī jaunā paaudze, nav tā, ka šeit dzīvotu tikai vecāka gadagājuma ļaudis. Pagasta padome nodrošina skolēniem tikšanu uz Strautiņu pamatskolu," saka Mudīte. Otra pārdevēja Ilona piebilst, ka nēķenieši ir atsaucīgi ļaudis. "Ir, protams, arī tādi, kas ir ierāvušies sevī, bet lielākā daļa ir izpalīdzīgi un draudzīgi. Prieks, ka cilvēki darbojas un cīnās," saka Ilona. "Tie, kas te dzīvo, droši vien arī paliks šeit uz dzīvi arī turpmāk, vienīgā problēma šeit, tāpat kā visur citur, ir darbs. "Daudzi vietējie strādā kokapstrādes uzņēmumā, domājams, ka tieši tādēļ cilvēki nebēg prom no šejienes un nemaina dzīvesvietu, tomēr visi tur nevar strādāt. Daudziem ir piemājas saimniecības, ir arī dažas lielākas zemnieku saimniecības, kas saimniekojot pelna naudu," stāsta pārdevēja. Vietējie priecājas, ka viņiem ir savs veikals. "Tie, kas vēlas, brauc iepirkties uz Alūksni, tomēr lielākā daļa iepērkas tepat. Veikala saimnieki cenšas, lai pircējiem būtu pieejams plašs preču klāsts un ik dienu viņi varētu iegādāties visu nepieciešamo," saka Mudīte. Ja nēķenieši vēlas nokļūt Alūksnē, viņi var izmantot autobusu, ar ko uz skolām nokļūst bērni. Mēnešos, kad bērni ir vasaras brīvdienās, vienreiz nedēļā šeit kursē maršruta autobuss. Arī uz visiem pagasta pasākumiem, kas notiek Alsviķu tautas namā, vietējie iedzīvotāji var nokļūt, par to ir parūpējusies pašvaldība.
Bail uzdrīkstēties
Pārdevējas Ilona un Mudīte ir draudzenes. Ilona šeit dzīvo tikai apmēram 15 gadus, bet Mudītei Nēķenē ir dzimtās vectēva mājas. "Bija laika posms, kad dzīvoju Alūksnē, tomēr atgriezos atpakaļ. Šķiet, ka nēķenieši ir uzticīgi šejienei. Ja man rastos iespēja strādāt kaut kur citur, droši vien es dotos prom no Nēķenes, jo katram gribas kaut ko labāku, bet, ja šeit būtu labi apmaksāts darbs, es noteikti paliktu tepat. Mums, nēķeniešiem, šeit patīk. Var jau būt, ka mēs paši par maz darām, jo tagad ir tik daudz iespēju, ko piedāvā Eiropas Savienība, bet mums ir bail uzdrīkstēties kaut ko sākt no jauna, darīt kaut ko pavisam citu," spriež Mudīte.
"Alūksnes Ziņām" izdodas satikt arī pastnieci Līgu Volcīti, kura nēķeniešiem ar velosipēdu piegādājusi jaunākos preses izdevumus un dodas tālāk uz Cerkaziem. "Dienā nobraucu lielus ceļa gabalus. Mājās tieku tikai pēcpusdienā, ja ir jāiznēsā pensija, tad vēl vēlāk," stāsta Līga, kura dzīvo Strautiņos. Viņa pastnieces pienākumus veic tikai vienu mēnesi, bet jau ir iepazinusi nēķeniešus un saka, ka viņi ir jauki un atsaucīgi cilvēki, nekad neatsaka palīdzību un vienmēr izstāsta, kā atrast pareizo ceļu.
Citur nekur labāk nebūs
Nēķenes centrā cēli stāv divstāvu māja, kurā ir vairāki dzīvokļi. Tajā dzīvo astoņas ģimenes. Pie mājas dārzā saimnieko Sandra Bika. Šajā mājā viņa dzīvo 15 gadus, bet pirms tam mitusi pie mammas, kurai mājas ir netālu. "Man patīk dzīvot Nēķenē. Neparko nepārceltos dzīvot uz citu vietu," saka Sandra. Viņa ir mājsaimniece, tādēļ daudz laika var veltīt vaļaspriekam - puķkopībai. "Es audzēju puķes no agra pavasara līdz vēlam rudenim, tik patīkami, ka dārzā visu vasaru zied puķes. Man patīk dažādu šķirņu puķes. Tās, kuras nepaspēj uzziedēt, iestādu siltumnīcā, lai salnas tās nenokož," atklāj puķumīle. Sandrai patīk rušināties arī sakņu dārziņā. "Esmu visus rudens darbus jau izdarījusi - raža, kas šogad bija ļoti laba, novākta, tagad tik jāgaida ziema," saka Sandra.
Turpat netālu savā personiskajā mājā saimnieko Anna Ķirule ar dēlu Arni. "Esmu šeit ienācēja. Dzimusi esmu Lauros, bet šeit ieprecējos. Tomēr pēc pāris gadiem, kad vecākajam dēlam bija divi gadi, bet jaunākajam - divi mēneši, vīrs mira ar vēzi. Paliku viena ar bērniem, labi, ka vīramāte palīdzēja, bet arī viņa pēc dažiem gadiem nomira," atceras Anna. Šobrīd Annai drīz jau būs 77 gadi. Viņa priecājas, ka dēls Arnis dzīvo pie viņas un palīdz saimniekot. "Šobrīd esmu bezdarbnieks un saimniekoju pa mājām. Jāmēģina remontēt māja. Pirms tam strādāju kokzāģētavā, bet alga bija maza, turklāt sabojāju arī veselību. Kad atnācu mājās no darba nostrādājies, nebija spēka arī vairs neko darīt mājās. Droši vien situācija visur ir līdzīga, citur jau nekur labāk nebūs," saka Arnis Ķirulis un domīgi piebilst, ka visur maize būs ar garozu.
***
Fakti
- Nēķenes muiža pirmo reizi minēta 1464.gadā.
- 16.gadsimta vidū kā tās īpašnieks minēts Heinrihs Notkens, bet vēl arī pirms viņa ir bijuši vairāki muižnieki.
- Nākamajos gadsimtos muižai bijuši vairāki pārvaldītāji.
- 1766.gadā vairāksolīšanā muižu iegūst Otto Hermanis fon Fītinghofs. Kopš šā laika Nēķenes muiža vairs nav patstāvīga, bet ir kopīpašums ar Alsviķu muižu.
- 1858.gadā par muižas īpašnieku kļūst Jozefs fon Volfs, kura bērni ir pēdējie muižas īpašnieki.
- Latvijas Republikas agrārās reformas laikā divdesmito gadu sākumā muižu sadala 49 vienībās, tur ir 1137 hektāri. Zemes gabalus dala lozējot. Tāpat sadalīja arī muižas dzīvojamās un saimniecības ēkas.

Citu datumu laikraksti

  • Oktobris - zemliku mēnesis

    Šis ir laiks, kad, atstājot aiz sevis krāšņu lapu zeltu, dienu nomaina tumši violeta nakts, pilna mistikas, burvības un smeldzes.Šis ir laiks, kad,...

  • Zemes dienestā gatavojas reorganizācijai

    Līdz nākamā gada sākumam tiks pabeigta Valsts zemes dienesta reorganizācija, kas paredz mainīt zemes dienesta funkcijas un izveidot jaunu...

  • Alūksnē atver daudzveidīgu pakalpojumu biroju

    Alūksnē šonedēļ ir atvērts jauns Juridisko, grāmatvedības, tūrisma un lietišķo pakalpojumu birojs. To izveidojušas piecas alūksnietes - Ilze Rubene,...