Nekļūdās tas, kurš neko nedara

Desmitā gadskārta futbola tiesneša amatā Jurijam Popovičenko ir bijusi veiksmīga. Viņš ir tiesājis 225 futbola spēles, pirmo reizi iekļuvis labāko tiesneša asistentu piecniekā un kandidē uz FIFA kategorijas saņemšanu.

Desmitā gadskārta futbola tiesneša amatā Jurijam Popovičenko ir bijusi veiksmīga. Viņš ir tiesājis 225 futbola spēles, pirmo reizi iekļuvis labāko tiesneša asistentu piecniekā un kandidē uz FIFA kategorijas saņemšanu.
Jau vairākus gadus Jurijs nodarbojas ar personisko biznesu, viņam pieder arī mēbeļu veikals "Kristīne" Alūksnē un citās pilsētās. Paralēli tam J.Popovičenko ir Ziemeļaustrumu Futbola līgas galvenais tiesnesis. Viņš strādā ar jaunajiem tiesnešiem, nozīmē viņus spēļu tiesāšanai un seko līdzi izaugsmei.
Kad sākāt nodarboties ar sportu?
Mani jau skolas laikā saistīja visi kustīgie sporta veidi - basketbols, volejbols, handbols, hokejs un futbols. Tomēr jau tajā laikā bija divas prioritātes - hokejs un futbols. Šie abi sporta veidi man padevās daudz labāk nekā citi. Lai arī tikai rajonā, man bija diezgan labi sasniegumi. Vēlāk, studējot Rīgā, nonācu pie trenera, kurš mani vairāk pievērsa futbolam. Daudz mācījos no izciliem tā laika treneriem. Pēc tam aizgāju dienēt. Atgriežoties no dienesta, hokejs bija palicis novārtā, bet futbols nonāca pirmajā vietā.
Kurš ir jūsu pirmais futbola skolotājs?
Mans pirmais futbola skolotājs ir Balvos. Tas ir Ainis Šaicāns, Ziemeļaustrumu Futbola līgas vadītājs. Ļoti labi atceros laiku, kad, mazi puikas būdami, braucām uz spēlēm pa visu Latviju. Kā mēs tās gaidījām, negulējām naktis. Atmiņā palikusi reize, kad pirms došanās uz spēlēm salūza autobuss. Mēs, 6.klases puikas, tik ļoti pārdzīvojām, ka raudājām, jo mums bija izredzes tikt finālā, vajadzēja tikai iegūt otro vietu.
Kad pievērsāties futbola maču tiesāšanai?
Šādu iespēju man piedāvāja 1986.gadā. Es sāku braukāt uz Balviem. Katras sezonas sākumā kārtoju fiziskos un teorijas eksāmenus. 1989.gadā tiesāju pirmo spēli. Tajā laikā biju jauns un perspektīvs.
1989.bija pārmaiņu gads. Šajā laikā es sāku nodarboties ar personīgo biznesu, bet tiesāšanu atstāju novārtā. Atgriezos tikai 1993.gadā. Apritēja desmit gadi kopš esmu atsācis tiesāt futbola mačus, bet pirmo reizi esmu tik augstu novērtēts. Pašam ir liels prieks un gandarījums par šiem sasniegumiem.
Vai tiesājot nav gadījies kļūdīties?
Noteikumi ir noteikumi, bet situācijas futbolā mainās nepārtraukti. Ja hokejā atļauj noskatīties atkārtojumu, futbolā tā nav. Pāris sekunžu laikā tiesnesim ir jāpieņem lēmums. Vienmēr būs tā, ka viena komanda zaudēs un būs neapmierināta ar tiesneša darbu. Tomēr ir tādās spēles, kad šķiet, ka esi labi paveicis savu darbu. Reizēm apmierinātās ir abas komandas. Katrai spēlei ir komisārs, kurš vēro spēli un pēc tās novērtē tiesnešu darbu desmit ballu sistēmā. Ja skolā sešas balles skaitās diezgan labs novērtējums, mēs sešas balles saņemam par slikti tiesātu spēli. Arī desmit balles neviens nav saņēmis. Piekrītu teicienam - nekļūdās tas, kurš neko nedara. Mēs visi esam tikai cilvēki. Bez kļūdām neiztikt nekur. Tā ir pieredze. 1997.gadā tiesājot pieļāvu lielu kļūdu, manu veikumu novērtēja ar sešām ballēm un uz mēnesi atstādināja no spēļu tiesāšanas. Es to ļoti pārdzīvoju. Pa šiem gadiem esmu tiesājis 225 spēles, līdz ar to esmu kļuvis arī daudz pārliecinātāks par sevi. Tagad ir nedaudz citādāk - pēc spēles var noskatīties video, apzināties kļūdas un mācīties no tām.
Kā jūs vērtē kā tiesnesi?
Spēlētāji apspriež katru tiesnesi. Kad vēl biju Balvu tiesnesis, "Balvu Vilku" kapteinis Agris Kokorevičs mani nosauca par pārāk godīgu tiesnesi. Katram cilvēkam ir jābūt apziņai, ko viņš spēj. Tiesnešu darbu vērtē Tiesnešu komiteja. Pēc katras spēles novērtē tiesneša darbu, apspriež kļūdas. Ik gadu 15 labāko tiesnešu elite dodas uz semināriem Lietuvā Palangā, mēs mācāmies un trenējamies. Katru gadu notiek arī labāko tiesnešu apbalvošana. Man mājās ir kolekcija, esmu sakrājis visas futbola programmiņas, medaļas, diplomus un kausus. Ja jau esmu nominēts starptautiskās kategorijas iegūšanai, droši vien manu darbu novērtē. Šogad debitēju arī televīzijā. Kā asistents palīdzēju tiesāt spēli starp futbola klubiem "Liepājas Metalurgs" un "Ventspils". Tās tiešraidi rādīja televīzijā. Es par to uzzināju tikai pirms pašas spēles. Spēli tiesāt bija ļoti sarežģīti, bet manu tiesāšanu novērtēja ar 8,9 ballēm.
Vai atceraties savu pirmo tiesāto spēli?
Pirmo pieredzi, tiesājot spēles, ieguvu jau skolas laikā. Augstākā līmenī pirmoreiz tiesāju spēli starp Gulbeni un Ilūksti. Es biju līnijtiesnesis. No Rīgas uz spēli bija ieradies komisārs, lai novērtētu manas spējas pirms "Lauku Avīzes" rīkotajiem futbola mačiem. Spēles rezultāts bija neizšķirts, bet Ilūkstes komanda bija neapmierināta un uzrakstīja protestu. Tomēr komisārs bija apmierināts ar manu veikumu un teica, ka viss bija kārtībā. Pēc nedēļas devos tiesāt fināla spēli "Lauku Avīzes" mačos. Tāds bija sākums. Atceros arī pirmo spēli virslīgā, kura notika Rēzeknē. Šo spēli bija grūti tiesāt. Tomēr arī šoreiz komisārs bija apmierināts ar manu darbu.
Kura spēle visvairāk palikusi atmiņā?
Tā bija spēle starp "Balvu Vilkiem" un Lizuma komandu. Tikko bija izveidota Ziemeļaustrumu Futbola līga, pēc neliela pārtraukuma atjaunota futbola maču rīkošana mazajās pilsētiņas. Tā bija intriģējoša spēle. No pirmās līdz pēdējai minūtei futbola laukumā risinājās dramatiskas cīņas, bija arī papildlaiks un 11 metru soda sitieni. Viss izšķīrās tikai pēdējā sitienā, kurā balvenieši guva vārtus. Man patika šī spēle. Biju gandarīts par savu darbu. Spēlei ir jābūt spraigai, tad ir interesanti gan skatītājiem, gan spēlētājiem, gan arī trenerim ir darbs.
Kā vērtējat Latvijas sasniegumus futbolā?
Futbols ir perspektīvs sporta veids. Kā futbolā, tā basketbolā jāsāk trenēties no mazotnes, tad pēc pāris gadiem būs vērojami arī pirmie rezultāti. Pirms dažiem gadiem Balvos trenēju bērnus, redzēju, ka viņiem patīk šis sporta veids. Arī Gulbenes futbolisti ir perspektīvi, tikai daudzi jaunieši dodas studēt uz Rīgu.
Futbolā nevar iztikt bez līdzjutējiem...
Jā, tas vairs nav futbols. Daudz skatītāju vienmēr ir Valmierā, Liepājā un Ventspilī. Latvijā futbols nav tik iemīļots kā Vācijā vai Holandē. Tur uz vienu futbola maču sanāk vairāki tūkstoši skatītāju. Cilvēki nāk uz spēlēm arī tad, ja laika apstākļi ir slikti.
Esot Zviedrijā, sapratu, ka cilvēki uz futbolu nāk kā uz svētkiem. Uz spēli bija ieradušies 35 tūkstoši līdzjutēju. Tik jauki izjust atmosfēru pirms un pēc spēles. Klātienē spēli vērot ir daudz interesantāk. Skatos arī basketbola un hokeja spēles, pie tam klātienē. Man gribētos, lai arī Latvijā spēles būtu daudz apmeklētākas un būtu iespējams izjust burvīgo spēles atmosfēru.
Kā spējat apvienot tiesāšanu un darbošanos biznesā?
- Tiesāšana man ir hobijs, bet tā netraucē biznesam. Laiks ir jāplāno, jāatrod kāds brītiņš arī atpūtai, nedrīkst veltīt visu laiku tikai darbam.
Vai jums ir vēl kādi hobiji?
Man patīk skatīties kino uz lielā ekrāna. Esot Rīgā, bieži vien dodos uz kinoteātri, lai noskatītos kādu jaunu filmu. Bieži dodos uz futbola spēlēm citās pilsētās, man patīk apskatīt pilsētas. Šogad biju uz futbola spēlēm Zviedrijā un Somijā, ceru, ka aizbraukšu arī uz Portugāli uz Eiropas čempionātu. Man patīk atbalstīt savējos. Iespēju robežās arī ceļoju.
Kādreiz spēlēju dambreti. Man bija lieli panākumi. Bija iespēja pat piedalīties PSRS čempionātā virslīgā. Vaigu vaigā redzēju Kasparovu un Karpovu. Organizējām jauniešu turnīrus, kur piedalījās jaunieši no Krievijas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Lietuvas un Igaunijas. Toreiz uzvarēja mans audzēknis Gatis Gurskis. Viņš bija arī pasaules čempions. Diemžēl Latvijā dambrete vairs nav iecienīta, ar to vairāk aizraujas krievi, igauņi, zviedri un japāņi.
Kādreiz, kad bija vairāk laika, patika daudz lasīt, lasīju visu pēc kārtas. Man patīk arī raidījumi par dzīvniekiem. Tomēr galvenais hobijs ir futbola maču tiesāšana.

Citu datumu laikraksti

 • Veic izmaiņas pilsētas domes budžetā

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti veica izmaiņas domes 2003.gada pamatbudžetā un speciālajā budžetā.Alūksnes pilsētas domes decembra...

 • Bērniem dāvina cimdus un zeķes

  Alūksnes rajona padomes Ziemassvētku akcijā bērniem ar īpašām vajadzībām 21 rokdarbniece nodeva 76 adījumus. Tos nogādāja bērnunamā - patversmē...

 • Par uguņošanu būs jāmaksā nodeva

  Alūksnes pilsētas domes decembra sēdē deputāti izskatīja jautājumu par pašvaldības nodevu, ja publiskās vietās Alūksnes pilsētā rīko izklaidējoša...

 • Pirms svētkiem augstskolā paplašina telpas

  Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centram ir paplašinātas telpas, izveidojot lielāku biblitēku.Rīgas Pedagoģijas...

 • Aicina apvienoties bronhiālās astmas slimniekus

  Latvijas Astmas un alerģijas biedrība izteikusi priekšlikumu tās nodaļu veidot arī Alūksnē. Latvijā biedrība darbojas jau trīspadsmit gadus un tai ir...

 • Vanadzēni svinēs svētkus

  “Daugavas Vanagi Latvijā” Alūksnes nodaļa Alūksnes tautas namā 28.decembrī pulksten 10.00 vanadzēniem rīko svētku pasākumu."Daugavas Vanagi Latvijā"...