Nekonkrēti solījumi

Mudīte
Kaktiņa, Apes bibliotēkas vadītāja
Politikā jāiet gudriem cilvēkiem
Es ļoti pozitīvi vērtēju to, ja partijas domā par kultūru un jo īpaši par bibliotēkām.
“Gaujienas” sauklis ir “Kā tas ietekmēs mūsu novada ļaudis?”. Sauklis jau skaists, bet mani mazliet māc bažas, vai viņi to spēs izpildīt. Manuprāt, šīs apvienības ir ļoti lokālas un tendētas tikai uz sava pagasta darbību. Būtu labi, ja visi domātu par kopīgajām novada interesēm.
“Gaujiena” sola dzīves vides kvalitātes uzlabošanu. Tas jau ir ļoti vispārīgi, bet nevar izprast, kas ar to tiek domāts konkrēti. Daudzām partijām solījumi ir ļoti nekonkrēti, bet tāda jau tā politika ir. Labāk, protams, ir tad, ja solījumi tiek izstrādāti pamatīgi, konkrēti, aptverot visas jomas, bet kopumā uz solījumiem nebalstu savu izvēli. Es skatos uz cilvēkiem, un daudzus no viņiem pazīstu. Zinu, kurš no viņiem ir darītājs. Nav daudz tādu, kuri izprot situāciju. Cilvēkiem arī trūkst izglītības. Viņš var būt profesionālis savā jomā, bet ir arī jāskatās plašāk. Ir jāseko politiskajiem procesiem, jāizprot likumdošana. Daudzos gadījumos es nejūtu, ka deputāti domātu šajā virzienā.
Būt deputātam ir liela atbildība. Deputātam ir jābūt vēlmei iedziļināties lietas būtībā, sekot Saeimā notiekošajam. Nedrīkstētu būt tā, ka balso, neizprotot jautājumu. Diemžēl daudzi tā dara, jo trūkst kompetences vai arī izglītības. Man šķiet, ka tad cilvēki balso, nedomājot par kopīgo labumu. Ir liela māka panākt ko kopīgu. Tā ir liela atbildība – jau būt šajos sarakstos. Tur nevajadzētu atrasties nevienam, kurš tikai cer uz naudu. Politikā jāiet gudriem cilvēkiem.

Kristaps Leons, jaunietis no Apes

Ir taču jāskatās daudz reālāk!
Man ir svarīgi, lai cilvēki darītu! Politiskā apvienība “Gaujiena”, piemēram, sola PVN samazināšanu pārtikai vismaz par 12 procentiem, kā arī neapliekamā minimuma paaugstināšanu. Nu kā gan viņi to var izdarīt? Tā ir globāla lieta, un ir taču jāskatās daudz reālāk! Viņi to fiziski taču nevar izdarīt. Tā pati “Gaujiena” sola arī zobārstniecības pieejamību novadā. Tā, lūk, ir reālāka lieta un izpildāms solījums. Partija “Mūsu zeme” sola bezmaksas makšķerēšanas atļaujas un bezmaksas muzeju apmeklējumu. Tā taču arī ir absurda lieta. Par kādu naudu tad viņi uzturēs muzejus? Cik man zināms, muzejiem jau tā neklājas viegli. Nav jau arī muzejos tāds pieplūdums, ka muzeju apkārt gāztu lielas cilvēku masas. To ieejas biļeti cilvēks arī var atļauties sakrāt, ja tiešām vēlēsies apmeklēt attiecīgo muzeju. Es uzskatu, ka vairāk būtu jādomā par transporta nodrošināšanu pensionāriem un maznodrošinātajiem. Muzeju bezmaksas apmeklējums jau nav tā primārākā lieta, kura būtu jārisina. “Vidusceļš” sola atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai. It kā jau jauki, bet kā viņi to panāks? Kur viņi ņems līdzekļus? Morāls un informatīvs atbalsts gan būtu apsveicams. Daudzi nezina, kā uzsākt biznesu, atvērt SIA, kā kārtot dokumentus. Būtu tikai apsveicami, ja būtu kāds, kurš sniegtu konsultācijas un palīdzētu. Runājot par “Vidusceļa” nosaukumu – neteikšu, ka tas ir veiksmīgs, taču ir bijušas politiskās apvienības ar vēl neveiksmīgākiem nosaukumiem. Es balsošu par sev pazīstamu cilvēku, jo skatos uz darbiem. Es neklausos solījumos, jo tie ar katru gadu kļūst aizvien pūkaināki, bet reāli nekas netiek darīts.

Ralfs Jansons, SIA “KRK Vidzeme” valdes priekšsēdētājs

Daudzi solījumi ir tiešie pienākumi
Balsoju par cilvēkiem, jo pirms vēlēšanām politiķi vienmēr sola, bet parasti jau neizpilda. Daudzi solījumi partiju programmās ir viņu tiešie pienākumi. Daudz kas ir pašvaldības pamatfunkcija. Labi, ka viņi to sola, jo viņiem tas būs jādara. Tā ir jau pašsaprotamu lietu, darba pienākumu solīšana, kas viņiem būtu jādara pēc likuma, jo tas ir norādīts viņu līgumā, darba pienākumos.
“Gaujienas” solījums par PVN samazināšanu pārtikai vismaz par 12 procentiem ir neizprotams. Ko viņi var solīt? Vai tad viņiem vispār ir iespējas to izpildīt? Tie ir klaji meli! Nav ko solīt tādas muļķības, kuras, skaidri redzams, viņi nav spējīgi izdarīt. Arī viņu solījums radīt darba vietas jauniešiem vasarā nav gluži reāls. Ne jau viņi to var izdarīt, bet uzņēmēji. Deputāti bieži vien uzņemas solīt kaut ko, kas vispār nav viņu kompetencē. Man tas nešķiet nopietni. Tas ir kā solīt kaut ko, kas uz viņiem neattiecas.
“Mūsu zemes” solījumi par bezmaksas muzejiem un makšķerēšanu, manuprāt, ir gana reāli. Es kā makšķernieks esmu tikai par to, lai man nebūtu jāmaksā par makšķerēšanas atļauju. Solījums visās novada skolās ieviest brīvpusdienas gan skan kā populisms. Kur viņi ņems naudu?
Apvienības “Vidusceļš” nosaukums ir gana aizdomīgs. No kuras puses papūš, uz to liec. Viņu solījumi atbalstīt uzņēmējdarbības uzsākšanu nav konkrēti. Kā viņi to izdarīs, kur ņems naudu? Tie solījumi ir ļoti nekonkrēti, un tad, kad viņus iebalso, viņi var tos apiet. Miglaini solījumi pieļauj iespēju, ka ir labi gan tad, kad tos izpilda, gan tad, kad neizpilda.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksne īsumā

  Alūksne 9.maijā 14.40 pa Rīgas ielu velosipēdu 1,58 promiļu reibumā vadījis 1964.gadā dzimis Ziemera iedzīvotājs. Alūksne 9.maijā 23.00 Valkas...

 • Afiša

  10.maijā 16.00 Gaujienas tautas namā - Māmiņdienai veltīts koncerts „Māmiņ, zelta pasaulīt...”. 10.maijā D. Ozoliņa Apes vidusskolā - Mātes dienai...

 • Zolītē dominē alūksnieši

  Aizvadīts kārtējais Gulbenes pilsētas atklātais zolītes čempionāts. Šajā reizē piedalījās 30 zolītes meistari no 12 pašvaldībām. Sacensībās dominēja...

 • Startē Lietuvas motokrosā

  Samanta Josta startējusi Lietuvas motokrosa čempionāta pirmajā posmā. Pirmajā dienā startējot kopā ar puišiem 125 kubikcentimetru klasē, S.Josta...

 • Svētdien - Mātes diena

  Šolinu ģimene Liepnā Mātes dienu šosvētdien svinēs kuplākā pulkā nekā pērn. Māmiņai Sanitai mīļus apskāvienus un ziedus dāvās trīs gadus vecais...