Nekur nav tik labi kā mājās

Šorīt modinātājs kārtējo reizi zvanīja brīdī, kad miegs nāca visvairāk un sapņi šķita vissaldākie.

Šorīt modinātājs kārtējo reizi zvanīja brīdī, kad miegs nāca visvairāk un sapņi šķita vissaldākie. Uzmetusi aci pulksteņa rādītājiem, vēlreiz uz pāris minūtēm ieritinājos segā un izbaudīju māju atmosfēru. Domāju par lietām, smaržām, cilvēkiem, sienām, kas manī rada šo sajūtu. Mājas man ir vieta, kas neapnīk nekad, mājas ir cilvēki, ar kuriem kopā esmu ik dienas. Mājas ir kafijas smarža un televizora zilais ekrāns. Mājas ir siltums. Miers. Lai cik labi es justos kaut kur citur, vienmēr gribas atgriezties mājās, pēc tām neizsakāmi ilgojos, esot tālu.
Arī laimes sajūta ir cieši saistīta ar mājām. Tieši mājās es jūtos vislabāk, mierā un drošībā, bet, domājot par labo, kas man ir, nereti prātā nāk arī cilvēki, kuriem tas ir liegts, cilvēki, kuru mājas ir uz ielas stūra, pansionātā, patversmē... Diemžēl tā ir izveidojusies situācija mūsu valstī. Ne visiem ir mājas, kuras ir kā patvērums un miera osta. Ne visiem ir prieks tajās atgriezties, ne visiem ir, uz kurieni doties. Ir cilvēki, kuriem atkritumu konteinerā atrasts iebojājies apelsīns rada pacilātību un īslaicīgu prieku. Ir bērni, kam izpratne par mājām veidojas bērnunama sienās, ir pensionāri, kuriem kāds (varbūt paši) ir atņēmis māju sajūtu, un tagad viņi mīt pansionātā. Dzīve ir neprognozējama un negaidītu notikumu pilna. Arī mājas nav mūžīgas. Tas skumdina, tomēr ļauj labāk novērtēt to, kas ir atļauts un dots šobrīd.
Kas mums katram nāk prātā, izdzirdot šo piecu burtu salikumu - "mājas"? Man pirmā asociācija ir siltums. Siltums, kas ziemā nāk no radiatoriem, krāsns vai kamīna, siltums, ko izdala kūpoša kafijas tase, siltums, ko sajūtu, mājās esot kopā ar ģimeni. Nav nozīmes tam, cik lustru, cik televizoru, kādi paklāji un cik modernas mēbeles ietilpinātas mājas četrās sienās. Tam visam ir otršķirīga nozīme māju sajūtas radīšanā.
Katram noteikti ir savs sapnis par to, kādas ir jaukas mājas, kurās vēlamies uzturēties dienu no dienas. Bieži cilvēkiem sapnis par ideālām mājām asociējas ar lietām un priekšmetiem, kurus vēl nepieciešams iegādāties, lai mājās būtu vēl lielāks komforts. Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā tiekšanās pēc modernākā, ērtākā ir kļuvusi par masveida slimību, kurai pakļaujamies. Trauku mazgājamās mašīnas, virtuves kombaini, televizoru pultis - sīkumi, kas dzīvi mājās padara par atpūtu un sniedz komforta sajūtu. Taču tikai komplektā ar ģimeni, arī mīļumu šie priekšmeti darbosies un nesīs prieku, papildinot silto māju sajūtu.
Mūsu mājas ir šajā pilsētā. Cits citam esam kļuvuši par ikdienas un svētku sabiedrību. Laikam arī cilvēki ir būtiski māju sajūtas rosinātāji. Kopā ar tiem, ko mīlam, labi jūtamies ne tikai ikdienas ierastajās četrās sienās. Esam pieņēmuši savas pilsētas ielas, ēkas, notikumus, vēju un sauli, šejienes mazo pasauli. Šeit jūtamies labi. Te ik dienu notiek daudz jauna, negaidīta, arī prognozējama, par daļu no tā katrreiz cenšamies pavēstīt arī mēs, tiekoties uz ielas.

Citu datumu laikraksti

  • Par studentu zinātnisko darbu konkursu

    Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu studentu zinātnisko darbu konkursu.Latvijas Banka izsludina ikgadējo Latvijas augstskolu...

  • Specializēs zemessardzes bataljonu

    Uz Zemessardzes 31. bataljona bāzes veidos Zemessardzes 31. bataljonu aizsardzībai pret masu iznīcināšanas ieročiem.Uz Zemessardzes 31. (Balvu)...

  • Lems par divu miljonu latu kompensāciju

    Šodien, 25.janvārī, valdība lems par divu miljonu latu piešķiršanu pašvaldībām, lai kompensētu vētras radīto postījumu novēršanā iztērētos...