Nepieciešamo iegādājas tikai uz līzinga

Trapenes pagasta zemnieku saimniecībā “Seveļi” kopš 1993.gada kooperējās trīs saimnieki - Modris Krievups, Juris Lazdiņš un Ivars Rūsītis.

Trapenes pagasta zemnieku saimniecībā "Seveļi" kopš 1993.gada kooperējās trīs saimnieki - Modris Krievups, Juris Lazdiņš un Ivars Rūsītis.
Kopš vasaras vidus liktenis pārvilcis melnu svītru šādai sadarbībai - M.Krievupa vietā stājusies viņa dzīvesbiedre Inese.
"Maksājumus katrs veicam savus, bet strādājam kopīgi. Ineses pārziņā ir ferma, bet mēs, pārējie, gādājam par barību un tehniku," skaidro J.Lazdiņš. Viņš uzskata, ka kooperējoties strādāt ir vieglāk, jo viens nekad nevar visu paveikt. "Kopā var strādāt tikai tad, ja uzskati un domāšana ir līdzīgi," ir pārliecināts J.Lazdiņš.
Zemnieks secina, ka, vērtējot pēc iegūtās ražas, šis gads ir bijis labs. Jebkurš lauku cilvēks varot būt pateicīgs, ka tik ilgi rudenī varēja veikt lauku darbus. "Ņemot vērā labos laika apstākļus, viss ir padarīts - labība nopļauta, zeme ir aparta, tehnika nolikta," spriež J.Lazdiņš. Zemnieks atklāj, ka saimniecība neraksta projektus, lai pretendētu uz Eiropas finansējumu, bet par saimniecības attīstību galvenokārt cīnās tikai ar saviem līdzekļiem.
Fermā šogad ir uzstādīts jauns piena dzesētājs. "To pirkām uz bezprocentu nomaksu no firmas "Delavel". Fermā ir jaunas slaukšanas iekārtas, mēslu transportieris, tie iegādāti pakāpeniski. Katru gadu fermai ir nopirkts kaut kas jauns, izmantojot līzingu. Tagad kārta ir tehnikai, taču tā ir dārga. Nākamgad būs jāpērk jauns traktors," atklāj zemnieks. "Seveļos" jaunākā tehnikas vienība ir apmēram desmit gadus veca, bet pārējā ir vēl vecāka. Pirms diviem gadiem iegādāts labs, lietots kombains, taču ir nepieciešamība iegādāties vēl jaudīgāku. J.Lazdiņš prāto, ka nākotnē arī to varētu iegādāties uz līzinga.Viņš neslēpj, ka trūkst uzņēmības un arī zināšanu, lai pretendētu uz Eiropas naudu. Saimniecība izmanto Alūksnes Lauksaimniecības konsultāciju biroja pakalpojumus, lai sakārtotu grāmatvedību.
Kopumā "Seveļos" apsaimnieko 180 hektārus zemes, ieskaitot nomāto. Sējumos apmēram 70 procentus aizņem graudaugi, pārējais ir zālājs, kas katru gadu tiek atjaunots. Ik gadu iesēj 20 procentus jaunu zālāju.
"Graudaugu raža ir laba. Klēts ir pilna. Zeme šeit ir viegla, vienmēr visvieglāk padodas auzas, arī rudzi. Šogad bija auzu gads," secina viņš. Saimniecībā vienā trešdaļā audzē ziemas kviešus, arī rudzus, divas trešdaļas sējumu parasti tiek atvēlētas vasarājiem. J.Lazdiņš skaidro, ka ziemā būs jāsakārto tehnika, kamēr laiks ir labs, jādodas meža darbos - jāsarūpē malka. "Par saimniecības paplašināšanos nedomājam. Lauksaimniecībā strādāt šodien ir smagi," uzskata zemnieks.
I.Krievupe stāsta, ka "Seveļos" ir 40 liellopi, no tiem 35 slaucamas govis. Pienu tā nodod akciju sabiedrībai "Valmieras piens". Pirms pāris gadiem fermā ierīkots piena vads, tagad aktuālākā problēma ir lopu dzirdināšana.
"Barības un siena pietiek. Parasti paliek pāri," secina viņa. I.Krievupe bilst, ka pēc vīra nāves nav viegli saimniekošanu pārņemt uz saviem pleciem, taču iesāktais esot jāturpina arī bērnu dēļ, lai gan sievietei bijuši citi plāni. "Vīrs pārdzīvoja par visu, kas notiek saimniecībā, par katru sīkumu. Tā arī nedrīkst. Līdz šim biju lietaskursā par visu, kas notiek saimniecībā. Tagad tajā būs jāiedziļinās vēl vairāk un nopietnāk," saka I.Krievupe.

Citu datumu laikraksti

 • Lāčplēša svētkos

  Tālajā 1919.gadā visi, kas varēja un spēja nest ieročus, cēlās, lai aizstāvētu un atbrīvotu Rīgu no uzbrūkošās Bermonta armijas, un 11.novembrī Rīga...

 • Pirmie maksājumi par laukaugu un lopbarības platībām

  Šonedēļ Lauku atbalsta dienests uzsāk papildu valsts tiešo maksājumu par laukaugu un lopbarības platībām avansa izmaksu 80 procentu apmērā, jo valstī...

 • Apvienos Mālupes pagasta pensionārus

  Mālupes pagasta “Mārās” pašvaldībā dzīvojošajiem pensionāriem šonedēļ bija otrā tikšanās, jo arī Mālupes pagastā ir nolēmuši veidot savu pensionāru...

 • Atgriezušās priecīgas un iespaidiem bagātas

  “Kad lidmašīna ir uz zemes Latvijā, priecīgi saskatāmies, esam mājās! Tikai mājupceļā atklājas katra bažas un satraukumi, kas bijuši pirms brauciena,...

 • Izmanto iespēju!

  Vēl tikai līdz 15.novembrim jauniešu organizācija “Avantis” aicina pieteikties stipendiju konkursam un Gada balvai.Vēl tikai līdz 15.novembrim...

 • Vidzemē attieksme ir neitrāla

  Oktobrī veiktajā sabiedriskās domas aptaujā noskaidrota Latvijas iedzīvotāju attieksme pret Latvijas dalību Eiropas Savienībā.Oktobrī veiktajā...