Nesēdi telefonā!

Brīdī, kad nākas uzgaidīt, roka tā vien stiepjas pēc mobilā tālruņa, lai aplūkotu jaunumus sociālajos tīklos un saziņas vietnēs. Modernās tehnoloģijas ievelk, liek zaudēt laika izjūtu. Pats nemanot, esi nosēdējis nekustīgā pozīcijā pusstundu, bet tas ilgtermiņā var radīt virkni veselības problēmu.

Pieaugušie kā paraugs
Ierastāk runāt par viedtālruņu ietekmi uz bērnu veselību un stāju, taču patiesībā šī problēma skar arī pieaugušos. Fizioterapeite Ieva Volgemute novērojusi – kamēr mazie pacienti nodarbojas ar vingrošanu, viņu vecāki bieži vien laiku kavē, lietojot viedierīces. “Ir nepareizi teikt bērniem, ko nedrīkst darīt, ja viņi redz, ka vecāki dara to pašu. Un tā notiek ļoti bieži,” viņa saka. “Bērns skatās, ko vecāks dara, vienalga, vai viņam ir divi vai septiņi gadi. Vēl sliktāk ir tad, ja pieaugušie mēģina savus paradumus slēpt. Tā ir necieņa pret bērnu. Ja nedrīkst viens, tad nedrīkst arī otrs.”
Lai neveidotos veselības problēmas, viedtālruni ieteicams lietot 10–15 minūtes no vietas un pēc tam vismaz pusstundu izkustēties, nodarbināt citas muskuļu grupas. Kopumā dienas laikā nevajadzētu “salasīt” vairāk par stundu. Taču nepieciešams ņemt vērā arī katra cilvēka dienas ritmu. Nav vēlams, ka bērns pie telefona ķeras starpbrīdī tūlīt pēc 40 minūšu ilgas sēdēšanas mācību stundā vai pieaugušais to lieto, kad tikko beidzis strādāt pie datora.

Diska trūce pat bērniem
Normāli mugurkaulā ir četri izliekumi – kakla, krūšu, lumbālā daļā un sēžas apvidū. Bet, skatoties telefonā, galva noliekta uz priekšu, tai līdzi liecas arī rumpis – viss savelkas kā mazā kamoliņā. Kakla daļā atrodas nelielie muskulīši, kas nogurumu jūt vēlāk nekā, piemēram, lielie muskuļi kājās un rokās. Pieaugušie, sēžot vienā pozīcijā, drīz vien sāks just, ka nepieciešams izkustēties, mainīt pozīciju. Bet bērniem ķermeņa muskulatūra vēl nav pilnībā nobriedusi, mugurkauls aug un attīstās, tāpēc diskomfortu spēj izturēt daudz ilgāk.
“Jo ilgāku laiku pavada pie telefona, jo vairāk muskuļi nogurst, galva liecas uz leju un pieaug svars, kādu kaklam nākas noturēt,” stāsta I. Volgemute. Pazūd dabiskie mugurkaula izliekumi, kas visvairāk ietekmē mugurkaula kakla un krūšu daļas skriemeļus, starpskriemeļu diskus. Līdz ar to aizvien jaunākiem cilvēkiem, tajā skaitā pusaudžiem, nākas uzstādīt iepriekš četrdesmitgadnieku diagnozi – diska trūce.
“Ja problēmu vieta sāk sāpēt, tas ir pat labi, jo problēmu iespējams laikus novērst,” piebilst I. Volgemute. Ja sāpes izstarojas uz rokām, naktīs sākas tirpšanas sajūta, ir nespēks kādā no rokām, nekavējoties jāmeklē mediķa palīdzība un jāveic izmeklējumi.
Šādos gadījumos vispirms cenšas izmantot konservatīvo ārstēšanu – ar regulāriem vingrojumiem, pareizu ergonomiku –, nevis ķeras uzreiz pie skalpeļa. Ar konservatīvo ārstēšanu gan var uzlabot stāju, tomēr starpskriemeļu disku vairs nav iespējams “iestumt” atpakaļ.

Brīdinājuma signāls –
galvassāpes
Nākamā problēma, ko nes līdzi nepareiza sēdēšana, lietojot viedierīces, ir mugurkaula asimetrija, kad viens plecs ir augstāks par otru. “Jebkuram cilvēkam ērtāk ir sēdēt uz vienu pusi, dažs vēl paliek vienu kāju zem sevis. Līdz ar to tiek ietekmēta ne tikai kakla daļa, bet viss mugurkauls,” atgādina veselības speciāliste. Un tad veidojas skolioze vai skoliotisks izliekums, kas ir grūtāk koriģējams un tālāk ietekmē plašākus rajonus – jostas, krustu daļu.
Brīdinājums par to, ka ietekmēta mugurkaula kakla daļa, ir arī saspringums un galvassāpes. Kakla muskuļiem katrā pusē ir nelielas atverītes, pa kurām iet asinsvads, kas apasiņo galvu. Sēžot salīkušiem, skriemeļi izvirzās uz priekšu un atverītes tiek nospiestas.
Pret to palīdz visas kustības, kas veicina ķermeņa augšdaļas atvēršanos, kad krūtis ir uz priekšu, pleci – atpakaļ. Labi ir jebkuri vingrojumi, guļot uz muguras vai vēdera. Plecu daļu var atpūtināt, apļojot tos uz atpakaļu. Kaklu izkustina, griežot vai apļojot galvu uz visām pusēm.
Vajadzīgs pilnīgs miers
Viedtālruņa lietošana var radīt sāpes arī rokās un pirkstos. “Bija gadījums, kad ar sūdzībām par sāpēm rokās atnāca grūtniece – viņai bija grūti pat padzerties. Izrādījās, aizejot dekrētā, viņa aiz gara laika pie telefona pavadīja vairākas stundas dienā,” stāsta I. Volgemute.
Rakstot vai skrollējot tālruņa ekrānu, visbiežāk izmantojam īkšķus. Vienveidīgo kustību dēļ var veidoties cīpslu iekaisums. Labākā ārstēšanas metode šādā situācijā ir miers un atvēsinošas kompreses, tāpat ieteicams lietot smēres pret iekaisumiem. Taču nekas nelīdzēs, ja cilvēks turpinās lietot telefonu, iekaisums pāraugs hroniskā kaitē, ar kuru cīnīties jau būs daudz grūtāk. Ja darbs ikdienā ir pie datora ar peli un brīvā laikā piedevām lieto viedierīci, ir ļoti augsts riska faktors iegūt stenosinovītu, tendinītu un karpālā kanāla sindromu.
Operācija vienmēr ir pēdējais izskatāmais variants. “Protams, var griezt, tīrīt iekaisušos audus, bet katrai operācijai tomēr ir komplikāciju risks,” atgādina I. Volgemute.
Lai saudzētu cīpslas, ieteicams ik pa laikam pamainīt rokas kustības. Skrollēt telefonu, piemēram, ar rādītājpirkstu. Taču jāatceras – ja turpmāk lietos tikai to, rādītājpirksts būs nākamais, kam sāksies pārslodzes radītas problēmas. Vēl saudzīgāk būtu iesaistīt visas plaukstas kustību.


Citu datumu laikraksti

 • Afiša

  16. aprīlī ◆ no 16.00 līdz 19.00 pie autobusu pieturas “Lūšakrogs” orientēšanās seriāla “Horizonts” 2. kārta.16. aprīlī ◆ 14.30 Alūksnes pilsētas...

 • Svētki, kas bagātina

  Grāmata vienmēr ir bijusi un būs vērtība. Šo patiesību Alūksnes un Apes novada grāmatu svētku atklāšanā sestdien Alūksnes Kultūras centrā atgādināja...

 • Par pasta pakalpojumu nodroši­nā­šanu Ziemeru pagasta iedzīvotājiem

  Iepazīstoties ar laikraksta “Alūksnes un Malienas Ziņas” 2. aprīļa publikāciju “Sašutis par izmaiņām pasta nodaļu darbībā”, vēlamies sniegt papildu...

 • Afiša

  9. aprīlī ◆ 10.00 Malienas tautas namā animācijas filma visai ģimenei “Lote un pazudušie pūķi”.9. aprīlī ◆ 13.00 Mārkalnes tautas namā senioru...

 • Sacenšas skaļajā lasīšanā

  Sacenšas skaļajā lasīšanā

  Alūksnes pilsētas bibliotēkā piektdien notika Skaļās lasīšanas sacensību reģionālais fināls. Alūksnes un Apes novadus nacionālajā finālā 18. maijā...

 • Ķēķa stāsti

  Ķēķa stāsti

  Ķirbju biezzupa ar garnelēmLai gan ķirbis ir pasaules lielākā oga, mēs to vairāk esam pieraduši uztvert kā dārzeni. Man viena koši oranža oga bija...