Neviens mani nespēs izmainīt

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.c klases audzēkni Līgu Plešu raksturo dzīvesprieks, vēlme atrasties cilvēkos un nepārtraukti darboties. Apkārtējos Līga uzlādē ar savu pozitīvo enerģijas lādiņu.

Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas 12.c klases audzēkni Līgu Plešu raksturo dzīvesprieks, vēlme atrasties cilvēkos un nepārtraukti darboties. Apkārtējos Līga uzlādē ar savu pozitīvo enerģijas lādiņu.
L.Plešai patīk aktīva dzīve. Meitene nevienu dienu nav apmeklējusi pirmsskolas izglītības iestādi, bet augusi mammas darbavietā (Līgas mamma ir ārsta palīdze Mālupē).
"Vecāki reizēm brīnās, kur viņiem radies tik aktīvs bērns, jo neviens no viņiem tāds nav. Patika atrasties cilvēkos, aprunāties ar viņiem laikam nāk no bērnības, kad runājos ar mammas pacientiem," spriež meitene.
Sākot mācības pamatskolā, Līga pamazām sāka iesaistīties skolas sabiedriskajā dzīvē. Mācoties 2.klasē, meitene sāka dejot deju kolektīvā. Pēc tam modē nāca skolēnu pašpārvaldes, kur iesaistījās arī Līga. "Sākumā biju mazs ķipars, kurš baidās no visiem, bet pamazām sapazinos ar citiem jauniešiem un pārvarēju bailes. Šobrīd man nesagādā grūtības pieiet klāt jebkuram cilvēkam un sākt sarunu," saka L.Pleša.
Ne mirkli bez cilvēkiem
Līgas aktivitātes turpinājās arī, pārnākot mācīties uz ģimnāziju. "Pēc pamatskolas visu gribēju mest pie malas, bet nespēju. Vidusskolā iesaistījos debatēs, kur guvu jaunas zināšanas, pieredzi, iepazinu citus jauniešus, turpināju arī dejot un organizēt pasākumus," stāsta vidusskolniece. Līga darbojas arī skolēnu ministru kabinetā. "Jauku pieredzi guvu, pagājušajā gadā darbojoties Latvijas jaunatnes konventā un ciemojoties Alūksnes sadraudzības pilsētā Sundbibergā," stāsta Līga.
Klasesbiedri meiteni raksturo kā aktīvu un mērķtiecīgu cilvēku. Viņu sauc arī par klases dvēseli, lai gan Līga tam nepiekrīt, jo uzskata, ka klasē nav cilvēka, kas varētu būt klases dvēsele. Viņa saka, ka to veido visa klase kopumā. Jauniete atzīst, ka viņa nespēj ne mirkli iztikt bez cilvēkiem.
"Es jau varu teikt, ka man viss ir apnicis, bet tik un tā eju un daru. Neviens man neko neuzspiež, reizēm ir nācies arī atteikt. Kad darāmā ir daudz un saprotu, ka visu nepaspēšu, es izsveru, kas ir svarīgāks," saka Līga.
Plūst no iekšienes
Līga teic, ka idejas nāk no cilvēkiem. "Kaut kur kaut ko noskatu, pielieku klāt savas idejas. Reizēm es aizdomājos, ka, nepārtraukti skrienot, esmu pārvērtusies par tādu kā kustību. Man visu laiku ir kaut kur jānokļūst, kaut kas jāpaveic. Tad paliek bail, ka kādā brīdī es apstāšos un sapratīšu, ka man patiesībā nekā nav, ka visu dzīvi esmu noskrējusi. Atskatoties saprotu, ka tomēr esmu ieguvēja. Man neviens neatņems iepazītos cilvēkus, gūto pieredzi un patīkamās sajūtas, organizējot un darot.
Protams, es apzinos, ka neesmu nemaz tik ilgi dzīvojusi un tik daudz paveikusi, bet ceru, ka pēc desmit gadiem man būs uz ko atskatīties un pārdomāt, ko esmu paveikusi," spriež jauniete.
Līga mēģina ņemt no dzīves visu, ko tā sniedz. Viņa uzskata, ka labāk nožēlot to, ko ir paveikusi, nevis gausties par nepaveikto un filozofēt, kā būtu, ja būtu.
Iesaka pierimt
Jauniete mēģina visu pagūt izdarīt laikā, tomēr reizēm novirzās no plānotā. "Uzrodas steidzami darbi, un plānošana ir vējā. Patiesībā mana dzīve ir diezgan haotiska. Lai arī esmu mēģinājusi to sakārtot, man neizdodas," saka Līga.
Viņas vecāki priecājas par meitas aktivitātēm, bet reizēm iesaka nedaudz pierimt. Tad Līga attrauc, ka viņa to nespēj. "Šobrīd vecāki ir sapratuši, ka mani neviens nespēs izmainīt, turklāt strīdēties un kaut ko uzspiest ir bezjēdzīgi," apgalvo jauniete.
Līga apzinās, ka viņas aktīvā dzīve reizēm traucē mācībām. "Šogad, 1.septembrī uzsākot mācības, biju nolēmusi saņemties un cītīgi mācīties. Pagāja pirmais pusgads, bet vēl joprojām mācībām īsti neesmu pievērsusies. Vienmēr atrodas kaut kas cits, ko darīt. Labi apzinos, ka mācībām vajadzētu būt pirmajā vietā, bet man ir tik daudz ko darīt... Labi, ka mācības man nesagādā īpašas grūtības," saka L.Pleša. Viņa priecājas, ka arī skolotāji ir saprotoši un piedod pasākumu dēļ kavētās stundas.
Patīk lasīt
Kā jebkuru abiturientu arī Līgu māc bailes par noslēguma eksāmeniem. "Saprotu, ka 9.klases eksāmeni salīdzinoši bija nieks, tomēr ceru, ka viss būs kārtībā," saka vidusskolniece. Līga mierina sevi ar domu, ka arī šoreiz viss nokārtosies. Viņa saprot, ka visi sarežģījumi un šķēršļi dzīvē ir pārvarami. Līgai patīk literatūra, vēsture un kultūras vēsture. Lai gan Līga nav mācījusies politiku, rajona olimpiādē viņa ieguva trešo vietu. Aprīlī viņa pārstāvēs Alūksni valsts olimpiādē.
"Man patīk politika. Skolotāja saka, ka tā man ir asinīs," smej L.Pleša. Meitene daudz lasa. Viņa saka, ka bieži vien viņai pietiek ar to, ko papildus ir izlasījusi, nevis dzirdējusi mācību stundās. "Atslodzei es lasu grāmatas par Hariju Poteru," saka Līga.
Aizrauj līdzi
Par labāko atpūtu meitene sauc ar draugiem kopā pavadīto laiku. "Man ir daudz draugu un paziņu. Ir daži tuvāki cilvēki, ar kuriem esmu kopā no mazotnes. Viņi ir neaizstājami, par mani zina visu, arī manus trūkumus, jo es varu būt arī egoistiska un reizēm pat neciešama, bet tik un tā viņi atbalsta mani. Draugiem jāvelta daudz laika, es varētu atlikt jebko, ja tas būtu nepieciešams, lai atvēlētu laiku draugiem," saka Līga. Lielākā daļa viņas draugu arī ir aktīvi jaunieši - kā Līga pati.
"Mēs visi esam tādi, kas iet un dara, nevis stāv maliņā un noskatās. Neaktīvākos vienmēr sanāk aizraut līdzi," skaidro Līga.
Kad L.Plešai gribas būt vienai, viņa mājās skatās televīziju un izliekas, ka ir pazudusi no zemes virsas.
"Darbdienās kopā ar draudzenēm dzīvoju īrētā dzīvoklī Alūksnē, kad viss apnīk, es dodos uz Mālupi. Tur man neviens netraucē, turklāt tur ir tik jauki," saka meitene.
Iegūt augstāko izglītību
Pēc vidusskolas absolvēšanas Līga gribētu studēt komunikāciju zinātnes. Sevišķi tuvas šķiet sabiedriskās attiecības. "Protams, apzinos, cik liela šobrīd ir konkurence, varbūt man nemaz neizdosies iestāties augstskolā, kur vēlos, bet mēģināts nav zaudēts. Ja neizdosies, mācīšos tur, kur tikšu. Šobrīd galvenais mērķis ir iegūt augstāko izglītību, pēc tam varēšu studēt to, ko kāro sirds," apsver vidusskolniece.
Studēt komunikāciju zinātnes ir sens Līgas sapnis. Tas saistīts ar viņas patiku atrasties cilvēkos un sabiedrībā.
"Man patīk darbs ar cilvēkiem. Varbūt kādreiz tas apniks, tad sēdēšu viena pati četrās sienās," smej meitene. Līga atklāj, kā kādreiz vēlējusies kļūt par skolotāju. Viņa apzinās, ka arī šis darbs var būt sirdslieta, kā tas ir daudziem viņas skolotājiem, bet meitene uzskata, ka viņu milzīgais ieguldītais darbs un laiks neatmaksājas.
Salipina no gabaliņiem
Arī pēc vidusskolas absolvēšanas Līga labprāt turpinātu iesaistīties sabiedriskajā dzīvē. Viņa skumst par to, ka novārtā būs jāatstāj dejošana. Līga dejo jau vienpadsmit gadus. Viņa ir dejojusi vairākos deju kolektīvos, dažbrīd pat divos vienlaikus. Pašreiz par savu viņa sauc Alūksnes rajona deju kolektīvu "Enku drenku".
Līga cer, ka, arī studējot Rīgā, varēs atrast sev tīkamas nodarbes. Varbūt tur izdosies piepildīt kādu mazu sapnīti - iemācīties braukt ar snovbordu. "Man patīk Rīga. Domāju, ka tur jutīšos labi. Šeit pilsētā tevi pazīst daudzi cilvēki, bet Rīgā ir iespējams iejukt pūlī. Domāju, ka tur jutīšos kā zivs ūdenī," spriež jauniete.
Meitene ir apmierināta ar to, kas viņa ir un kur viņa atrodas. "Mums ikvienam jāizmanto tas, kas ir dots. Sapņot var par daudz ko, bet ne vienmēr realitāte ir tāda, kādu mēs to vēlamies. Pamatus cilvēkam ieliek ģimene un skola. Tā it kā salipina cilvēku no maziem gabaliņiem, tomēr lielākoties mūs veido apkārtējā vide un cilvēki, no kuriem gūstam ko pamācošu un labu," saka L.Pleša.

Citu datumu laikraksti

  • Konkurss “Iepazīsti Alūksnes rajonu”

    Šodien publicējam konkursa “Iepazīsti Alūksnes rajonu” septītās kārtas jautājumus, ko sagatavojis Kalncempju tūrisma informācijas punkts, kā arī...

  • Dzīvo viss, kas mīlestībā dots

    Acīmredzot nav jābrīnās, ka steigas un stresa nomāktie cilvēki veldzi un atelpu meklē dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas sirsnības un mīlestības...

  • Popularizēs lietišķās mākslas mantojumu

    Alūksnes Tautas lietišķās mākslas studija “Kalme” kopā ar rajona mājturības skolotājiem vēlas apzināt rajona lietišķās mākslas mantojumu.Alūksnes...