Nezaudēt spēlētprieku!

Alūksnes Kultūras centrā Alūksnes novada amatierteātru kolektīvi pagājušās nedēļas nogalē pulcējās uz skati, lai žūrijai un skatītājiem rādītu savus jaunākos iestudējumus.
Šogad amatierteātru sniegumu vērtēja žūrijā uzaicinātās teātra mākslas speciālistes Edīte Siļķēna (režisore Cēsu Tautas teātrī) un Anita Sproģe (aktiermeistarības režisore, Kultūras akadēmijas docētāja dramaturģijas specialitātē). Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte un kultūras darba speciāliste Valda Zeltiņa atbalstīja amatierteātru kolektīvus un iesaistījās viņu iestudējumu vērtēšanā. Alūksnes novadā kolektīvus iedala trīs grupās, un katrai ir savs repertuārs. Piemēram, C grupas kolektīvi iestudē viencēlienus, kas nav garāki par 40 minūtēm. Tomēr tik un tā šajās lugās ir jāiegulda daudz darba un jāakcentē tēlu uzdevums lugā. “Runājot par B un A grupām, jāatzīst, ka amatierteātriem vispār nav viegls uzdevums iestudēt liela apjoma lugas, noturot uzmanību un izvelkot galvenās tēlu līnijas,” atklāj E.Siļķēna.
Uz Ulda Sedlenieka Alūksnes Tautas teātra “Slieksnis” iestudēto Džona Patrika darbu “Augstākais bauslis” kamerzālē bija pulcējušies ļoti daudz skatuves mākslas cienītāju. Aizkustinošā aktieru spēle traģikomēdijā neatstāja vienaldzīgu nevienu skatītāju un, kā vēlāk noskaidrojās - arī nevienu žūrijas pārstāvi.
Šāgada skatē Alsviķu kultūras nama teātra studija pirmo reizi Lielajā zālē rādīja savu iestudēto darbu. Šis kolektīvs režisores Monikas Upenieces vadībā bija iestudējis situāciju komēdiju “Dāvana tantei”, kuras autore ir Rita Masūne. M.Upeniece atzīst, ka šo komēdiju izvēlējusies, lai dzīvespriecīgās alsviķietes tiktu izspēlēties savās spilgto raksturu lomās. Izrāde ir stāsts par īpašu notikumu - jubilāres gaidīšanu un vēlmi viņu pārsteigt neparastā veidā.
Režisores Ineses Tokas vadītais Liepnas pagasta dramatiskais kolektīvs “Troksnis” kamerzālē uzstājās ar viencēliena lugu “Par vīriešiem un kaķiem” (autore - R.Masūne). Bieži vien zālē atskanēja jautri smiekli, dzirdot sieviešu asprātīgās runas un spriedelējumus par vīru un kaķu līdzībām.
Jau pavēlā pēcpusdienā uz Lielās skatuves Ainas Birbeles lugu “Zaļā zona” demonstrēja Jaunannas amatierteātris “Šūpoles”. Šo sarežģīto izrādi, kas skatītājiem lika aizdomāties par pierobežas mazpilsētu sīksto iedzīvotāju vēlmi izdzīvot ar jebkuriem līdzekļiem, jaunannieši iestudējuši režisores Sarmītes Locānes un Elitas Jansones vadībā.
Apbalvošanā līdzās balvu pasniegšanai septiņās nominācijās izskanēja ierosinājums režisorēm domāt par labāko pirmā plāna aktieri, jo šogad titulu nesaņēma neviens -  tādēļ, ka šādas lomas nevienā iestudējumā nebija... A.Sproģe, pirmo reizi būdama Alūksnē, bija gandarīta par Kultūras centru un priecājās par skaisto pilsētu. Viņa atzinīgi vērtēja Alūksnes novada amatierteātru izrādes un aicināja kolektīvu aktierus noteikti nezaudēt spēlētprieku.

— Teksts un foto:
Jana Baltaisbrence

Citu datumu laikraksti

 • Kādā jaukā rītā

  Nākamās paaudzes... Varbūt domāt par šo tēmu un lauzīt galvu par latviešu tautas nākotni lai paliek gaišreģu, viedo tētiņu un māmiņu ziņā. Lai plāno...

 • Kā pareizi izdziedāt Latvijas himnu?

  Kā pareizi izdziedāt Latvijas himnu?

  Vēršot iedzīvotāju uzmanību uz Latvijas valsts himnas izpildījuma veidu, ekspertu komanda 1.novembra konsilijā pauda dažādus viedokļus. Piemēram,...

 • Veltījums savai zemei

  Es mīlu savu zemi, debesis, sauli, mežus, jūras, plašumus, kalnus un lejas. Šī zeme kā dzintarlāse mirdz, jo māmuļa jūra to auklē. No rītiem caur...