Neziņa par bērnu nākotni 2

Sākot ar 2021.gadu, mazā skolēnu skaita dēļ, visticamāk, Alūksnes novadā būs tikai četras pamata un vidējās izglītības iestādes – to paredz Alūksnes novada pašvaldības darba grupas ziņojums par skolu tīklu. Likvidētas varētu tikt Pededzes, Malienas, Bejas, Jaunannas un Strautiņu pamatskolas. Laikraksta „Alūksnes Ziņas” redakcijā vērsās Strautiņu pamatskolas vecāku valdes priekšsēdētāja Iveta Bukovska un vecāku valdes pārstāve Sigita Mūrniece. Viņas pārstāv visus sašutušos vecākus, jo šī situācija ir satraukusi ļoti daudzus.

Vecāki tiekas sapulcē
9.novembra laikraksta „Alūksnes Ziņās” raksts par iespējamajām izmaiņām novada skolu likteņos izraisīja iedzīvotāju sašutumu. „Pēc izlasītā sasaucām ārkārtas vecāku padomes sapulci, lai izrunātu un saprastu situāciju, lai izdomātu, kā rīkoties tālāk. Vecāki bija atsaucīgi, un sapulce ilga vairāk nekā trīs stundas. Visi bija šokā!” stāsta  Iveta Bukovska.
Uz sapulci tika uzaicināti arī Alūksnes novada domes deputāti – Verners Kalējs, Līga Langrate un Jana Zilkalne, kā arī Alsviķu pagasta pārvaldes vadītāja Ingrīda Sniedze. „Arī viņi ir neizpratnē par šādu lēmumu. Mūsu rokās nonāca Alūksnes novada pašvaldības darba grupas ziņojums par skolu tīkla nākotni, kā saturs nav izprotams. Lasot pēdējos secinājumus, rodas sajūta, ka tā ir sagrābstīta informācija,” saka  I.Bukovska.

Strautiņu bērniem - labi rezultāti
Strautiņu pamatskola skolēnu skaita ziņā ir viena no lielākajām skolām Alūksnes novadā. Šobrīd visvairāk skolēnu starp Alūksnes novada skolām ir Alūksnes pilsētas sākumskolā. „Ja pilsētas skolās vajadzēs uzņemt vēl bērnus no lauku skolām – kur viņi visi paliks? Pētījumā par skolēnu sekmēm var redzēt, ka visos mācību pārbaudījumos pirmā skola aiz Alūksnes ir tieši Strautiņu pamatskola! Skolēni gūst labus rezultātus ne tikai Alūksnes novadā, bet arī valstī,” saka vecāku padomes priekšsēdētāja.
Viņai piekrita arī Sigita Mūrniece, kura ir ļoti satraukusies par bērnu iespējām nākotnē iegūt izglītību. „Katru gadu mainās skolēnu skaits, bet neviens neizpēta, kāpēc tā ir, kur viņi paliek. Piemēram, no Ilzenes pagasta bērni mācās Lejasciemā. Ja slēgs Strautiņu pamatskolu, tad uz turieni brauks mācīties vēl daudzi citi. Cik zinu, no Kalncempjiem daudzi mācās Beļavā. Esmu lasījusi šo ziņojumu, analizējusi citus datus – pēc maniem aprēķiniem 2021.gadā Alūksnes novadā būtu ļoti pieklājīgas klasītes – vismaz desmit bērni klasē! Kāpēc šāds lēmums? Es neizprotu - kur visi šie bērni tad mācīsies?” retoriski jautā S.Mūrniece.

Ja nebūs skolas, apvidus iznīks
Bieži vien dzirdēts aicinājums jauniešiem atgriezties novados, organizēt savu dzīvi tieši tur. „Kā tas ir iespējams, ja tuvākā skola būs vairāku desmitu kilometru attālumā? Kas notiks ar bērniem? Es nezinu, vai visas ģimenes var atļauties izvadāt savu bērnu katru dienu uz skolu un atpakaļ, ja tā ir kaut kur tālāk, jo degvielas cena šobrīd ir liela,” skumji saka S.Mūrniece.
I.Bukovska piebilst, ka viņai jau sen ir sajūta – Alūksnes novada pašvaldība diemžēl vairāk domā par tūristiem nekā par saviem iedzīvotājiem. „Tas, ka par laukiem nedomā, pierādās, paskatoties, piemēram, Alūksnes novada pašvaldības mājaslapā – tiek reklamēti pasākumi, kas notiek tieši Alūksnē, bet novada teritorijas atstātas novārtā. Arī pie mums regulāri notiek dažādi jauki pasākumi! Par Zeltiņiem, Ilzeni vai Pededzi informācijas gandrīz nav,” secina S.Mūrniece.
Ja skolas likvidēs, tad ar laiku šis apvidus iznīks. „Cilvēki aiziet prom, nav vairs nekādas ekonomiskās attīstības, nav nekā! Būs tādi, kuri atnāks nevis uz Alūksni, bet aizbrauks tālāk prom, kur bērnam var nodrošināt skolu,” paredz I.Bukovska.

Pazūd prieks par
apbalvojumu
Vislielāko izbrīnu vecāku padomes pārstāvēs rada tas, ka šādu informāciju uzzinājušas tikai no laikraksta. „Šo ziņojumu skolām izsūtīja tikai ceturtdienas, 8.novembra, vakarā, un piektdien laikrakstā „Alūksnes Ziņas” par to uzzināja arī citi. Tas nav normāli! Es pieļauju, ka skolas direktore pat nepaspēja informēt visus skolas pedagogus,” sašutusi bija I.Bukovska.
Tieši tajā piektdienā, 9.novembrī, Alūksnē notika svinīgs pasākums, kurā tika apbalvoti iedvesmojošākie Alūksnes novada jaunieši. Balvu saņēma arī S.Mūrniece un viņas māsa. „Atbraucām mājās priecīgas, ar sajūtu, ka esam novērtētas. Bet tad avīzē izlasīju šo ziņu... Man bija sajūta, ka vairs šādam apbalvojumam nav jēgas,” atzīst S.Mūrniece. Viņa uzskata, ka šāds darba grupas ziņojums ir pārsteidzīgs un neapdomāts.

Strautiņos mācās arī
alūksnieši
S.Mūrniece uzsver, ka no šāda ziņojuma līdz lēmumam nav ilgi jāgaida. „Tāpēc arī mēs, vecāki, esam satraukti. Tad, kad kāds bērns gūst panākumus, tad gan pēkšņi tie ir Alūksnes novada bērni, bet ikdienā? Šis ziņojums no Alūksnes novada pašvaldības puses skar ne tikai tās skolas, kuras gatavojas slēgt, bet arī visas pārējās. Vai tiešām visās skolās varēs uzņemt šos skolēnus? Kur viņi visi paliks?” viņa ir neizpratnē.
Jāpiebilst, ka Strautiņu pamatskolā nav nevienas apvienotās klases, skolotāji šajā skolā strādā ilgus gadus un ir ļoti saliedēts kolektīvs. „Ikviens skolotājs pazīst visus skolēnus, ir individuālā pieeja. Es neizprotu šo situāciju, jo bērniem mācībās ir labi rezultāti, viss šķiet kārtībā. Tad kas ir tas īstais iemesls, lai domātu par skolas slēgšanu?” jautā I.Bukovska. Viņa piebilst, ka uz Strautiņiem brauc mācīties arī vairāki bērni no Alūksnes un pieļauj, ka iemesls tam varētu būt tieši pedagogu  individuālā pieeja katram skolēnam.

Visgrūtāk ir skolas direktorei
„Mēs taču ievēlam pašvaldības domes deputātus. Pašvaldības uzdevums un pienākums ir rūpēties par iedzīvotājiem. Ir sajūta, ka tiek darīts ļoti daudz, lai lauku reģionos viss grimtu. Strautiņu pamatskolas direktore Ingrīda Pededze šobrīd ir visneapskaužamākajā situācijā,” saka I.Bukovska. Viņu pārsteigusi kāda frāze. „Ļoti aizvainojošs pret skolotājiem man šķita teikums, ka “skolotāji ir novecojuši”. Tie, kuriem ir piecdesmit un vairāk gadu... Jāmeklē esot jauns darbaspēks. Bet ko tad darīt ar šiem pedagogiem - likums taču nav paredzējis pensionēšanās vecuma izmaiņas. Visi šie pedagogi iet līdzi laikam, apmeklē dažādus kursus,” uzsver I.Bukovska.
Daudziem vecākiem uztraukumu radot arī tas, kas notiek ar bērnu, kurš nāk no finansiāli ne tik turīgas ģimenes, kad viņš no laukiem nonāk pilsētas skolā. „Tas bērnam būtu liels traumatisks trieciens. Skolēni mēdz būt visai nežēlīgi, apsmejot tos, kuriem nav tik daudz naudas, rodas bērnu atstumtība,” saka I.Bukovska.

Tika maldināti
Pa šo laiku I.Bukovska un S.Mūrniece ir jau kontaktējušās arī ar citu skolu pārstāvjiem un vecākiem. Viņas uzsver – toreiz neviens nerunāja par kādas skolas slēgšanu.
“Kad šogad pavasarī darba grupa apsekoja skolas, tad vecākiem, kuri piedalījās šajā apsekojumā, un skolu direktoriem teica, lai nesatraucas - šis apsekojums un ziņojums ir, lai izvērtētu skolu stāvokli un lai pašvaldība saprastu, kas un kurā skolā uzlabojams, kur vajag ieguldīt līdzekļus, lai varētu attīstīties. Neviens vārds netika teikts par skolu tīkla reorganizāciju vai slēgšanu, kā rezultātā arī vecāki savu novērtējumu reizēm iedeva mazāku, bet tas tika darīts ar domu, lai konkrētajā skolā vēl kaut ko uzlabotu. Tagad sanāk, ka toreiz esam maldināti, jo ziņojuma patiesais mērķis bija cits – tas, kas redzams tagad,” pauž nožēlu I.Bukovska.

Jācīnās visiem kopā
Sarunas beigās abas sievietes viennozīmīgi izsaka cerību, ka kaut kas tomēr vēl mainīsies, tiekoties ar pašvaldības pārstāvjiem. „Es aicinu vecākus neļauties provokācijām, jo vēl nekas nav izlemts. Nevajadzētu pārsteigties ar lēmumiem, bet kopīgi cīnīties. Ieteiktu arī nesamierināties ar šo situāciju,” saka I.Bukovska.
Viņa arī aicina skolēnu vecākus ar visiem jautājumiem vērsties pie viņas, piemēram, rakstot uz e-pastu: “[email protected]” vai arī sazināties sociālajos tīklos. „Es noteikti atbildēšu. Komunikācijai ir liela nozīme. Mums vajadzīga izglītota tauta, un bērni ir mūsu nākotne. Kāpēc par to runā tikai pirmsvēlēšanu periodā? Nav pilnīgi nekādu plusu, ja Strautiņu pamatskola tiktu slēgta. Vai mācību rezultāti uzlabosies, ja pilsētas skolās palielināsies skolēnu skaits klasēs? Nedomāju vis,” saka I.Bukovska.

— Teksts un foto: Laura Felša

Komentāri 2

kurkulis13

Portālā ir aptauja vai pāsvaldība ir draudzīga ģimenēm. Šajā rakstā atbilde ir sniegta, ka nav. Nez vai tiem saucamajiem speciālistiem ir bērni, ka tā vienkārši tiek slēgtas skolas. Kāpēc jāslēdz lauku skolas? Kur tie mazie bēni liksies. Stundām nīks autobusu pieturās? FB lasīju, ka ģimnāzijā ir ļoti mazs noslogojums. Tad varbūt jāslēdz ģimnāzija. Pietiks ieguldīt līdzekļus bezjēdzīgi. Ja skolu slēgšana ir saistīta ar taupību, tad kāpēc jātaupa uz skolā? Varbūt vajag taupīt uz speciālistu rēķina, uz dažādu nevajadzīgu projektu rēķina? Un drīz atkal kāda speciālista deklarācijā lasīsim, ka Tavexa ir noticis kārtējais darījums. Kauns par šādu pašvaldību. Jums būtu jānoliek savas pilnvaras.

pirms 2 gadiem, 2018.11.24 10:32

Viedoklis

Ne jau tikai bērniem un jauniešiem nedraudzīga pašvaldība. Kopumā iedzīvotājiem šī ir nedraudzīga pašvaldība, pamata iedzīvotāju intereses nevienam neinteresē un neviens pat tajās neieklausās.

pirms 2 gadiem, 2018.11.24 16:42

Citu datumu laikraksti

 • Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Svinēsim Latvijas simtgadi!

  Latvijas simtajā gadadienā nedēļas nogalē Alūksnes un Apes novados notiks daudzveidīgi pasākumi, kuros aicināts piedalīties ikviens novada...

 • Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte 2

  Vienmēr goda vietā – Alūksnē cepta maizīte

  Šis gads mūsu tautai un valstij ir īpaši nozīmīgs – Latvijas simtā dzimšanas diena ir tepat aiz durvīm. Lai kādi laiki un vara piedzīvota, latvietis...

 • Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Ar ļoti strauju uzrāvienu

  Pirms pusotra gada Jaunlaicenē atklāja SIA “Cewood” cementētu koka ēveļskaidu plātņu ražotni – modernu Eiropas līmeņa uzņēmumu. Valsts simtgades...

 • Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Lāčplēša dienas svinības Alūksnē

  Svinot Lāčplēša dienu 11. novembrī, Alūksnes novada iedzīvotāji tiek aicināti pulcēties svinību pasākumos Alūksnes pilsētā. Turklāt šogad vakara...

 • Lāčplēša dienai

  Tu, Lāčplēsi, kas Latviju uz pleciem nesis,Tu varonis priekš mūsu zemes, tautas vienmēr būsi, esi.Pār Latvijas ārēm iet Lāčplēša gars -Drošs,...

 • Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns 2

  Darīt darbu tā, lai pašam nebūtu kauns  1

  (Turpinās no 1.lpp.)Tuvojoties Lāčplēša dienai, gribas izcelt kādu mūsu alūksnieti, kurš pelnījis Lāčplēša tēla statusu. Un kura gan cita profesija,...