Nieres brēc: «Uzmanies!»

Par organisma lielāko atindēšanas fabriku tiek dēvētas aknas, bet otrs «labais rūķītis» ir nieres. Tās tiek uzskatītas arī par līdzsvara noturēšanas orgānu, jo regulē, kā organismam ir par daudz, un izvada visu lieko ārā, tajā skaitā toksīnus un citas kaitīgas vielas. SIA «Dialīzes centrs» nefroloģe Gunta Reitere atgādina, ka tāpēc ir ļoti būtiski sargāt nieres – ārstēt urīnceļu iekaisumus un augstu asinsspiedienu, pārlieku neaizrauties ar pretsāpju medikamentu lietošanu, dramatiskām diētām un strauju novājēšanu, kas īpaši aktuāla kļūst pavasarī. Jāuzmanās arī no sēdēšanas uz aukstiem akmeņiem, lieveņiem un pietiekami nesasilušas zemes.

Kapsuliņās gulētājas
Tā vien šķiet – kas nekaiš nierītēm! Abas guļ mīkstā vietiņā, katra savā tauku kapsuliņā, ne tām kas var klāt tikt, ne traucēt. G.Reitere pasmaida un atzīst, ka arī nierēm ir ienaidnieki, kas dara tām pāri. «Kapsuliņās nemaz nevar tā īsti «gulēt», ja cilvēks ir pārlieku kārns vai strauji sāk zaudēt svaru. Tauku kārtiņa sarūk, nieri nespēj saturēt, un tā slīd uz leju, tāpēc to mēdz dēvēt par klejojošo nieri. Pārāk strauja tievēšana nierēm ir ļoti bīstama,» atgādina ārste. Smalkas uzbūves cilvēkiem, aktīvi apmeklējot sporta nodarbības, drošības labad smagākus vingrinājumus daktere iesaka izdarīt guļus, lai pasaudzētu nieres.
Orgānu bojā arī citi faktori, piemēram, medikamenti. No tiem lielākais pāridarītājs nierēm ir pretsāpju preparāti. Bieži cilvēks nenoskaidro sāpju cēloņus, bet tā vietā pastiprināti lieto pretsāpju zāles. Īpaši raksturīgi tas ir sievietēm ar biežām galvassāpēm. «Liekas, kas tur slikts – viena tablete no rīta, viena vakarā, trīs reizes nedēļā un regulāri vairākus gadus pēc kārtas, organisms jau pierod. Taču arī ķīmiskie medikamenti tiek izvadīti caur nierēm, un, ja tos lieto lielos daudzumos, tās tiek bojātas. Nereti papildus vēl dzerti urīndzenoši preparāti un citi medikamenti, tā pamazām veidojas nieru mazspēja,» stāsta G.Reitere. Tieši pretsāpju medikamenti nierēm ir bīstamākie.
Arī alkohols nav nekāds labais draugs. Lielos daudzumos tas kaitēs, tāpat kā nekvalitatīvs alkohols. Turklāt ir dažādi negatīvi blakusefekti, ko izraisa grādīgā lietošana, bet, piemēram, ilgstoši guļot uz zemes mitrumā un aukstumā, var veidoties nieru mazspēja.

Nieru mazspēja
Kad nieres nespēj veikt visu savu darbu līdz galam, veidojas tā dēvētā nieru mazspēja, kas ir hroniska nieru slimība. Nereti cilvēks pats to ne jūt, ne atpazīst, jo konkrētu sūdzību vai sāpju viņam nav. «Ja nieres sāp, tas jau liecina par iekaisumu vai pat audzēju, bet vispār nierei nav nervu, kas justu sāpes. Tāpēc, ilgstoši lietojot pretsāpju medikamentus, var nejust, ka bojājas nieres,» brīdina G.Reitere.
Tām nepatīk arī augsts asinsspiediens. Nereti cilvēki uzskata, ka, lietojot asinsspiediena medikamentus, nodarīs pāri nierēm vai aknām, bet tā nav. Daudz kaitīgāks ir augsts, nevis ar tabletēm koriģēts asinsspiediens.

Urīnceļu infekcijas
Liels drauds nierēm ir arī urīnceļu infekcijas. Sievietes ar tām slimo daudz biežāk nekā vīrieši, īpaši gados jaunās. Tas izskaidrojams ar organisma fizioloģiskajām īpatnībām, jo dāmām ir īsāks urīnizvadkanāls nekā kungiem, turklāt tas atrodas tuvu taisnās zarnas beigu daļai, kas bieži arī ir infekciju izraisošo baktēriju avots.
Nefroloģe stāsta, ka daļai cilvēku urīnceļu infekcija organismā ir pastāvīga, bet viņi to nejūt, taču palaikam tā mēdz saasināties. Savukārt citiem tā rodas pēkšņi. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir imunitāte. Ja tā ir stipra, cilvēks rūdīts un vesels, sēdēšana uz vēsas zemes viņam tik ļoti nekaitēs kā kādam ar zemu imunitāti. «Ja bieži ir iesnas un klepus, noteikti jāizvairās staigāt pa aukstu zemi vai sēdēt uz vēsa lievenīša, betona vai bruģa paaugstinājumiem – var iegūt urīnceļu iekaisumu vai pat nieru apsaldējumu,» brīdina ārste.
Ja organisms uzņem pietiekami daudz šķidruma, nieres «skalosies» un infekciju risks būs mazāks. Daudzi uzskata, ka urīnceļu infekcija saistīta vien ar higiēnas neievērošanu. Citreiz ir tieši pretēji – to izprovocē bieža ķīmisku ziepju, piesūcinātu salvešu vai aromatizētu ieliktnīšu lietošana intīmajās ķermeņa zonās. Ķīmiskās vielas mazina organismā dabisko mikrovidi, un urīnceļu infekcijas mēdz piemeklēt biežāk. Protams, arī higiēna jāievēro, vislabāk ir mazgāties siltā, tīrā un tekošā ūdenī.
«Ja jauniem vīriešiem ir aizdomas par urīnceļu infekciju, jāpiedomā – kāpēc. Tas visbiežāk ir saistīts ar uroloģiskām vai veneroloģiskām kaitēm,» brīdina G.Reitere.

Var nesāpēt
Urīnceļu infekcijas ne vienmēr pavada sāpes. Arī simptomus pacienti ne vienmēr atpazīst. «Nereti cilvēks domā, ka pēkšņi parādījusies urīna nesaturēšana nav infekcijas simptoms. Bet ir! Tāpat uzmanība jāvērš, ja rodas problēmas ar urinēšanu vai tā ilgi jāgaida. Savukārt bieža iešana uz tualeti var liecināt par cistītu. Tā ir urīnpūšļa infekcija, turklāt urinācija ir sāpīga. Īpaši uzņēmīgas pret to ir grūtnieces un sievietes pēc menopauzes,» skaidro ārste.
Urīnpūšļa iekaisumu var ārstēt pats, dzerot tējas un lietojot uztura bagātinātājus, protams, konsultējoties ar ārstu, bet pēc tam vēlams nodot asins analīzes, lai pārliecinātos, ka urīnpūslis vesels. Jo reizēm infekcija iemieg un pēc laika atkal pamostas. Līdz galam neizārstēta, tā var parādīties pēc gadiem jau nopietnākā fāzē, brīdina nefroloģe. Veselības labad pieaugušajiem tualete būtu jāapmeklē vismaz četras reizes dienā.
«Bieži cilvēki uz tualeti nedodas uzreiz, tiklīdz organisms saņem signālus, taču ciesties ir ļoti slikti. Lai piepildītajā pūslī urīns nespiestos cauri vārstuļiem un neplūstu uz nierēm, pūslis regulāri jāiztukšo. Tas ir svarīgi, jo urīnpūslī var būt kāda infekcija, kas reizē ar šķidrumu nokļūst nierēs un bojā tās,» brīdina ārste.

Glābs mākslīgā niere
Cilvēkam dotas divas nieres, kas kompensē viena otru, bet pilnvērtīgi dzīvot iespējams arī ar vienu veselu. Veiksmīgi atrodot donorus, Latvijā ik gadu pacientiem tiek pārstādīts teju simts nieru. «Ja neglābjami slimas ir abas, vienalga pārstādīta tiks tikai viena, ar ko var dzīvot. Ja nieres pašas nespēj funkcionēt, tiek izmantota nieru aizvietojošā terapija, proti, pacients trīs reizes nedēļā tiek pieslēgts pie mākslīgās nieres, kas attīra organismu no vielmaiņas galaproduktiem.
Vēl pirms 20 gadiem Latvijā nieru mazspēja bija teju nāves spriedums, bet tagad tā vairs nav. Pacienti, izmantojot mākslīgo nieri, spēj dzīvot pilnvērtīgi, arī ceļot. ES ir spēkā starpvalstu līgums par veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, piemēram, Latvijas tūrists mākslīgo nieri bez maksas var izmantot arī Anglijas, Vācijas un citās medicīnas iestādēs, bet šo valstu pilsoņiem šādu pakalpojumu iespējams saņemt Latvijā. Par to gan iepriekš jāinformē nefrologs. Par sniegtajiem pakalpojumiem valstis savā starpā norēķinās.
Nieru slimības attīstās lēni, un tās vajadzētu diagnosticēt laikus, lai cilvēku var ārstēt, nevis glābt viņa dzīvību ar mākslīgās nieres palīdzību.

Citu datumu laikraksti

 • Horoskopi

  19. – 25.aprīlisAuns Nedēļas nogalē radīsies nepieciešamība gūt ātrus rezultātus tagad un tūlīt. Nepārcentieties savās darbībās. Sporta nodarbības...

 • Vai tikai bailes uzņemties rūpes?

  Inga Ozoliņa, Alūksnes pilsētas bāriņtiesas priekšsēdētāja  Pērn bijuši divi adopcijas gadījumi Lēmums par adopciju ir ļoti nopietna, bet svētīga...

 • “Mutes aizlīmēšana” neko nemainīs

  Pēc domes darbu kritizējošās intervijas ar Kuldīgas novada domes priekšsēdētāju pēkšņi slēgta mājas lapa “kabile.lv”. Lapas veidotāji to sauc par...

 • Vai puišiem jābūt zilā, meitenēm – rozā?

  Jaundzimušie zēni jāģērbj puišu krāsas drēbēs, bet meitenes – sievišķīgajās. Šāds krāsu sadalījums ir stereotips vai tam ir pamatojums? “Tas ir...

 • Ape īsumā

  Gaujiena Gaujienas Jāzepa Vītola fonds saņēmis finansējumu Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “Latviešu oriģinālmūzika”. Fonda iniciētajam...

 • Neatbalsta satiksmes ministra ideju

  Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju tāpat kā vairums citu pašvaldību vadītāju neatbalsta satiksmes ministra Anrija Matīsa ieceri nodot...

 • Varēs saņemt kompensācijas

  Zemes īpašnieki beidzot varēs saņemt kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizsargājamās dabas teritorijās. To paredz Vides...