Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No auklītes līdz vadītājas krēslam

Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestādes “Saulīte” vadītāja Sandra Laicena atzīst, ka ne mirkli nav nožēlojusi profesijas izvēli.

Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestādes "Saulīte" vadītāja Sandra Laicena atzīst, ka ne mirkli nav nožēlojusi profesijas izvēli. Pirmsskolas izglītībā viņa strādā 19.gadu un smej, ka ar bērniem saprotas labāk nekā ar pieaugušajiem viņu atklātības un sirsnīguma dēļ.
"Kad mācījos pamatskolā, divus gadus strādāju bērnudārzā par auklīti. Pēc tam absolvēju Rīgas Pedagoģisko skolu. Esmu bijusi uz visiem karjeras pakāpieniem - no bērnudārza auklītes līdz vadītājas krēslam," saka S.Laicena.
Viņa ir pārliecināta, ka, strādājot bērnudārzā, pedagogam visu laiku ir jābūt "bērna prātā", un nedrīkst aizmirst, kā ir būt mazam. "Pirmsskolas pedagogs nedrīkst justies vecs! Gadu skaits te nav svarīgs. Nesen kādā žurnālā lasīju "kas tas ir - gadi? Tas ir cilvēka izdomājums. Dievs katram ir nolicis savu laiku, un tas ir jānodzīvo". Ja skolotājs jūtas vecs, viņš nevar bērnam neko dot. Bērnudārza pedagogiem kopā ar mazajiem ir jārāpo, jārotaļājas un reizēm jāblēņojas," saka S.Laicena.
Enerģiju gūst no bērniem
"Saulītē" viņa bērniem māca arī dziedāt. S.Laicena neslēpj, ka dziedāt patīk arī pašai. "Uzskatu, ja cilvēkam ir lielas bēdas, dziedot viņš tās var aizmirst. Ja ir liels prieks, tad dziedot tā kļūst vēl vairāk. Nav cilvēka, kurš neprot dziedāt. Vajag tikai uzdrošināties, jo ikdienā cilvēkam dzied sirds un dvēsele. Konkursos ir citādāk. Domāju, ka cilvēkiem, kas nedzied, ir skumji."
"Saulītē" gan bērni, gan darbinieki prot dziedāt no sirds. Fakultatīvas dziedāšanas nodarbības viņa otro gadu vada arī 27 Arodampācības un rehabilitācijas centra (ARC) "Alsviķi" audzēkņiem.
"Saulīte" ir diennakts bērnudārzs, to apmeklē arī bērni ar īpašām vajadzībām. "Diennakts bērnudārzi ir kā "koks ar diviem galiem". Protams, ka bērniem ir svarīgs kontakts ar vecākiem diendienā, bet vecāki ir spiesti nodrošināt iztiku ģimenei, tādēļ nereti izvēlas ievietot bērnu diennakts dārziņā. Ja pieaugušie bērnam māk izskaidrot, kādēļ tā ir, tad viņš sapratīs. Galvenais, lai mazulis nejūt atstumtību.
"Saulītes" bērni ir vislabākie! Viņi ir atraisīti, smaidīgi un sabiedriski. Ir patīkami, ka "Saulītes" absolventi uz ielas sveicina. Kad bērns, kuram ir psihiskās attīstības traucējumi, mūzikas nodarbībā sāka sist plaukstas un dipināt ar kājām, sakot "Spēlē!", gandarījums bija neizsakāms. Nevienā citā darbā tik lielu gandarījumu nevar gūt. Kādā lekcijā psiholoģe Vēsma Kalēja teica, ka "katrā darbā ir jābūt štepselītim, no kura gūt enerģiju. Man kā vadītājai daudz ir jāstrādā ar dažādiem dokumentiem, bet, kad aizeju uz bērnu grupu, parunājos un samīļoju viņus - tas ir mans štepselītis," atklāj S.Laicena.
Ir sava apmācību programma
S.Laicena dzied arī Alsviķu pagasta sieviešu vokālajā ansamblī. "Šogad mums nodarbības vada fantastiska skolotāja Olīvija Jēģere. Viņa ir cilvēks, kam dzied sirds un dvēsele. Pie viņas nevar nedziedāt. Man pašai vislabāk patīk kantrī mūzika. Arī balles ir viens no maniem štepselīšiem. Pietiek aiziet dažas reizes uz balli, tādējādi gūstot daudz enerģijas," apgalvo S.Laicena.
Lielākās problēmas pirmsskolā sagādā, ka šīm iestādēm nav valsts finansējuma. To saņem no vietējām pašvaldībām. "Trūkst uzskates līdzekļu un nākas izlīdzēties ar dabas materiāliem. Bet tam ir arī pozitīva iezīme, jo tā bērni kļūst radošāki. Manuprāt, ļoti labi ir tas, ka katram bērnudārzam bija jāizstrādā sava apmācību programma. "Saulīte" vairāk orientējas uz apkārtnes mācību. Reizi mēnesī bērni ar skolotājiem dodas mācību ekskursijās pa Alūksnes rajonu. Izvēloties programmu, mēs varējām pielāgoties iespējām. Arī vecākiem ir lielākas izvēles iespējas. Cik vien varam, strādājam ar bērniem individuāli," saka S.Laicena.
Vēlas ciešāku sadarbību ar vecākiem
"Man vēl ir jāmācās, aizverot bērnudārza durvis, nedomāt par darbu. Varbūt vadītājam mājās nevajag pilnībā atslēgties no ikdienas darba. Cilvēks lielāko dienas daļu pavada darbā, un ir slikti, ja viņš kolektīvā nejūtas labi. Būt vadītājam nav viegli. Es labprāt būtu sekretāre kādam priekšniekam, jo tad nebūtu tik liela atbildība. Tagad esmu atbildīga par bērniem, darbiniekiem un vecākiem. Uzskata, ka cilvēkam ik pēc pieciem gadiem vajag mainīt darbavietu. Domāju, ka tas ir pareizi, jo "jauna slota tīri slauka". Strādājot ilgāk vienā darbavietā, ir grūtāk rast jaunas idejas. Bet Alūksnes rajonā tas nav iespējams - ja esi atradis darbu, tad strādā, jo nav lielu izvēles iespēju mainīt amatu," spriež S.Laicena.
No nākamā gada gaida veiksmi
"Saulītē" pašlaik ir 49 audzēkņi no Alsviķiem, Alūksnes, Apes, Malienas un Ilzenes. Ar viņiem strādā 13 darbinieki. "Mums ir mazs, bet ļoti saliedēts kolektīvs. Reizi gadā Alsviķu pagasta padome darbiniekiem apmaksā ekskursiju 500 kilometru rādiusā. Šogad bijām Raunā, Tūjā pie jūras un Siguldā. Es šovasar esmu bijusi daudz ekskursijās - ar ARC "Alsviķi" kolektīvu biju Rīgas botāniskajā dārzā, biju arī Lietuvā, Liepājā un vairākas reizes devos uz teātri.
2004.gads viņai varbūt būs vēl labāks, jo tas būs Pērtiķa gads. "Esmu dzimusi Pērtiķa gadā, tādēļ no tā gaidu lielu izdošanos. Nākamgad man jāpabeidz maģistratūras studijas profesionālajā skolvadībā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Alūksnes studiju centrā. 2004.gadam ir jābūt veiksmīgam!"
Viņa neslēpj, ka pašizglītošanās ir kļuvusi par sava veida azartu. "Draudzenes vīrs man jautāja, ko tad es mācīšos nākamgad. Atteicu, ka varbūt apmeklēšu angļu valodas kursus. Brīvo laiku jau nevar aizpildīt tikai ar kotlešu cepšanu," saka S.Laicena.
Lepojas ar saviem bērniem
Brīvajā laikā Sandra galvenokārt gatavojas maģistratūras studijām. "Nelasu neko tādu, kas nav saistīts ar maģistra darba rakstīšanu, izņemot žurnālus. Vasarās brīvo laiku labprāt pavadu piemājas dārzā un mājas apkārtnes labiekārtošanā. Tas ir mans mīļākais sporta veids. Diemžēl man nav "zaļo īkšķīšu" kā jaunākajai meitai Santai. Es trīs gadus centos iesēt dārzā skābenes, bet neizdevās. Savukārt Santas sētās aug griezdamās. Man patīk ziedi, it īpaši petūnijas. Jūsmoju par pavasari, kad parādās pirmās maigi zaļās lapiņas un zied pienenes. Manuprāt, tas ir skaistākais laiks gadā tāpat kā ziemā, kad koki un krūmi ir apsarmojuši un lēni krīt sniegpārslas."
"Saulītes" vadītāja labprāt arī gatavo ēst, tradicionālo cenšoties padarīt interesantāku. "Vīrs Egīls ir mednieks. Man bija apnikušas meža gaļas kotletes, tādēļ iedomājos tās pildīt ar sēnēm un sīpoliem. Rezultāts patika visiem. Tāpat man patīk dekorēt svētku galdu," saka alsviķiete.
Sandras un Egīla Laicenu ģimenē aug divas meitas - Laura un Santa. Laura pašlaik mācās Valmieras ģimnāzijā un apmeklē Valmieras mākslas vidusskolu. "Viņa mājās ir reti. Kad Laura absolvēja 9.klasi, man bija skumji, ka viņa ir jau tik liela un dosies mācīties uz citu rajonu. Bet tad es sev jautāju - par ko man raudāt? Man ir jāpriecājas un jālepojas, ka viņa sāk veidot savu dzīvi un mākslas skolā apgūst nākamo profesiju. Arī Santa drīz absolvēs 9.klasi. Pašlaik viņa mācās Strautiņu pamatskolas 8.klasē. Arī par to man ir jāpriecājas," apgalvo S.Laicena.
Ir svarīgas vīra un sievas attiecības
Viņa uzsver, ka ģimenē ir svarīgas vīra un sievas savstarpējās attiecības. "Bērni izaug un pamet vecāku mājas, uzsākot savu dzīvi. Ja sieva daļu dzīves būs veltījusi tikai bērniem un nebūs izkopusi attiecības ar vīru, tad vecumdienās viņai nekas nepaliks. Nenoliedzami, ir svarīgi arī bērni, tomēr attiecībām ar vīru ir jābūt pirmajā vietā. Ģimene jau nesākas ar bērniem, bet ar diviem mīlošiem cilvēkiem. Manuprāt, vīra un sievas attiecību veidošanā būtiska loma ir tieši sievietei. Viņa nosaka, kas pašai ir svarīgāks - attiecības ar vīru, bērniem vai darbs."
Viņa uzskata, ka ģimenes pavardu ir jāsargā gan vīram, gan sievai. "Sievietei ir jābūt ierosinātājai un tradīciju aizsācējai. Sievietei ir sirds gudrība, bet vīrietim - prāts. Piekrītu, ka sievietes ir cilvēces labākā daļa," domā S.Laicena.
S.Laicena atzīst, ka viņai nav daudz draugu. "Esmu dzirdējusi, ka sieviete, kurai draugi ir sievietes, ir labāka mamma bērniem nekā tā, kurai draugi ir vīrieši. Domāju, ka sievietei draugs nevar būt tikai vīrs. Laulātajam pārim ir jābūt draugiem arī ārpus ģimenes, pretājā gadījumā nav vērojama attīstība. Tam nav jābūt draugam - tas var būt arī paziņa vai darba kolēģis," vērtē S.Laicena.
***
Vizītkarte
Vārds, uzvārds: Sandra Laicena.
Amats: Alsviķu pagasta pirmsskolas izglītības iestādes "Saulīte" vadītāja
Dzimusi: 1968.gada 9.septembrī.
Izglītība: augstākā pedagoģiskā.
Ģimene: vīrs Egīls, meitas Santa un Laura
Vaļasprieks: dziedāšana.
Dzīves moto: viena pagale nedeg, viena pagale neveido ugunskuru, viena pagale nevairo naidu.

Citu datumu laikraksti

 • Tests bērna zināšanu pārbaudei pirms skolas

  Kā tevi sauc? (Uzdodiet dažādos variantos šo jautājumu, piemēram, nosauc uzvārdu, nosauc vārdu, kā tevi sauc mamma mājās, kā sauc vecmāmiņa, tētis...

 • Aktivitātes pirmsskolas izglītības iestādē “Pienenīte”

  Esam Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē ar gaišu un saulainu nosaukumu “Pienenīte”. Kā pieneņu pūkas mazuļi katru pavasari izlaidumā izlido uz...

 • ***

  No šodienas laikrakstā reizi ceturksnī veidosim lappusi, kurā atspoguļosim Alūksnes rajona pirmsskolas izglītības iestāžu aktivitāti, dzīvi tajās -...

 • Katrai puķei savs niķis

  Fitonija. Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar karmīnsarkanu vai sudrabbaltu dzīslojumu, tās nezied.Fitonija Fitonijas tumšzaļās ovālās lapas ir ar...

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  O.Vācieša jubileja. 29.novembrī pulksten 15.00 Alūksnes rajona Trapenes kultūras namā - O. Vācieša atceres pasākumi.O.Vācieša jubileja - 29.novembrī...

 • Vislabāk jūtas mājās

  Jānim Sahņenko ar Lakī sacensības Smiltenē bija pirmās. Lai arī netika iegūtas godalgotas vietas, saimnieks ar pirmo startu ir apmierināts.Jānim...

 • Eiropas Savienība dod, nevis lūdz paņemt

  Līdz šā gada 31. decembrim ikvienam lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kuras platība ir vismaz viens hektārs, apstrādātājam ir iespējams veikt...

 • Policija informē

  Sabojā dzērienu automātu. Alūksnē, Ezera ielā, sporta zālē sabojāts dzērienu automāts. Policijā iesniegums par to saņemts 25.novembrī.Sabojā dzērienu...

 • Policija meklē

  Alūksnes rajona policijas pārvalde meklē bez vēsts pazudušo Antonu Rengeli (personas kods 051052-12652), kurš pazudis 2003.gada 12.novembrī.Alūksnes...