No pārkaršanas un karstuma dūriena pasargās piesardzība

Lai saudzētu savu veselību, karstajās dienās Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi iesaka būt piesardzīgiem. Pēc iespējas mazāk dienas vidū vajadzētu uzturēties tiešajos saules staros, jāuzņem pietiekamā daudzumā šķidrums, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, kā arī jāparūpējas par bērniem un sirmgalvjiem.
Šajās dienās noteikti nevajadzētu visu dienu gulšņāt pludmalē, dienas vidū ilgstoši rušināties dārzā vai veikt fiziski smagu darbu. Tāpat tveice nav piemērots laiks aktīvai sportošanai, sevišķi laikā, kad saule ir visintensīvākā (no pulksten 11.00 līdz 15.00).
Bīstami ilgstoši atrasties saulē ir maziem bērniem - viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Svarīgi ir raudzīties, lai bērni regulāri padzertos, un nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mazuļus vienus pašus mašīnā un slēgtās telpās. Tāpat bērni var pārkarst, guļot nevēdinātās un karstās iekštelpās, kā arī ilgstoši uzturoties ratiņos.
Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām saslimšanām, karstā laikā jāatceras lietot savus pastāvīgi lietojamos medikamentus. Ar ģimenes ārstu vēlams papildus pārrunāt, kā pasargāt sevi no veselības sarežģījumiem. Īpaša uzmanība karstajās dienās nepieciešama arī slimniekiem, kuri ir piesaistīti pie gultas un paši nevar par sevi parūpēties - nodrošiniet viņu telpu pietiekamu vēdināšanu un atdzesēšanu.
Arī seniori, īpaši tie, kuri vecāki par 75 gadiem, pakļauti pārkaršanas riskam. Gados vecākiem cilvēkiem ir būtiski ieklausīties savā organismā un ievērot īpašu piesardzību. Senioriem, tāpat kā bērniem, labāk uzturēties ēnā un labi vēdinātās telpās, kā arī ir jādzer pietiekamā daudzumā ūdens.
Jāņem vērā, ka arī nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās var radīt risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošajiem.
Karstā laikā NMP dienesta mediķi iesaka rīkoties šādi:
• Uzņemiet šķidrumu vairāk nekā parasti, padzerieties vēl pirms parādās slāpes. Ieteicams pamīšus lietot vēsu ūdeni ar augļu sulu vai minerālūdeni. Nelietojiet alkoholu, stipru kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju - ķermeņa atūdeņošanos.
• Plānojiet savu dienu tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrastos labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, neuzturieties ilgstoši atklātā saulē.
• Ja jādodas ārā, velciet cepuri un gaišas, vieglas, elpojošas drēbes. Paņemiet līdzi pietiekamu daudzumu ūdens.
• Pilsētā uz ielas turieties vairāk ēnas pusē, meklējiet atvēsinājumu veikalos, kafejnīcās u.c. telpās ar kondicionēšanas iekārtām. Dabā - ik pa brīdim atvelciet elpu ēnā zem koka un vietās, kur vēja pūsmiņa atvēsina.
• Lai atvēsinātos, vairākas reizes dienā ejiet vēsā dušā, vannā vai norīvējieties ar slapju dvieli.
NMP dienesta mediķi atgādina - pārkaršana var izraisīt smagus veselības traucējumus. Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, konsultējaties ar savu ģimenes ārstu, vērsieties pie dežūrārsta vai dodieties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Vakaros un nakts stundās (no pulksten 17.00 līdz 08.00) un brīvdienās (visu diennakti) mediķa padomu var saņemt, zvanot uz konsultatīvo tālruni 66016001.
Bet, ja veselības stāvoklis pasliktinās - strauji uzkāpj temperatūra un parādās drebuļi, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums - jāzvana uz NMP dienesta ārkārtas tālruni 113.

— Ilze Bukša,
Neatliekamās medicīniskās
palīdzības dienesta
Komunikācijas nodaļas vadītāja

Citu datumu laikraksti

 • Pārdošanu atliek

  Pārdošanu atliek  4

  SIA “Alūksnes nami” iecerētajā pārdošanā vakar Alūksnes novada domes sēdē bija pavērsiens – domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis rosināja jautājumu...

 • Alūksne īsumā

  Ziemeri ◆ No 28.jūnija sakarā ar tilta avārijas stāvokli līdz ekspertu slēdzienam un turpmāko lēmumu pieņemšanai VAS “Latvijas valsts ceļi” Alūksnes...

 • Uz Mārkalnes ceļa sākušies remontdarbi

  SIA “8 CBR” ir sākuši remontdarbus uz valsts autoceļa Kolberģis–Ponkuļi posmā no Lāzberģa līdz Mārkalnei. Būvnieki aicina autovadītājus būt...