No seksuāli transmisīvajām slimībām cieš bērni

Saslimstība ar seksuāli transmisīvajām slimībām turpina palielināties un ir viena no aktuālākajām mūsdienu medicīnas problēmām.

Saslimstība ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS) turpina palielināties un ir viena no aktuālākajām mūsdienu medicīnas problēmām. Katru dienu ar STS pasaulē inficējas 340 000 cilvēku. Šīs slimības ir lipīgas, bieži rada neauglību un citas smagas komplikācijas, savukārt AIDS un sifiliss var izraisīt nāvi.
Lai arī Latvijā reģistrētā saslimstība ar sifilisu pēdējos gados mazinās, tomēr 70 līdz 80 procentos gadījumu diagnosticēts sekundārais sifiliss, savukārt palielinās hroniskas gonorejas, B un C hepatīta īpatsvars un sevišķi HIV nēsātāju skaits.
"Uzskata, ka ar iegūto sifilisu inficēšanās caur veselu ādu un gļotādu nenotiek. Lai bālā treponēma iekļūtu cilvēka organismā, nepieciešams vismaz mikroskopisks ādas vai gļotādas bojājums. Inficēšanās iespējama no tieša vai netieša kontakta ar slimo personu.
Tiešai inficēšanās raksturīgs ķermenisks kontakts, visbiežāk - dzimumakta laikā. Netieši, neseksuālā ceļā ar sifilisu var inficēties ar dažādu priekšmetu - trauku, instrumentu un citu - starpniecību, kurus lietojis sifilisa slimnieks. Tas ir tā saucamais sadzīves sifiliss. Tagad šādu inficēšanos novēro reti, bet tā iespējama antisanitāros apstākļos, galvenokārt bērniem no slimiem vecākiem," norāda profesors, ārsts dermatovenerologs Andris Rubins.
Iedzimtas imunitātes pret sifilisu nav
Sifilisu var iegūt tiešas asins pārliešanas laikā. Bet šis inficēšanās veids sastopams reti, jo tiešo asins pārliešanu praktiski neizmanto, donoru asinis pārbauda, lai noteiktu sifilisu, un bālā treponēma iet bojā, asinis konservējot un glabājot vismaz piecas dienas.
Savukārt inficēšanās no mātes (piedzimtais sifiliss) joprojām ir aktuāls. Šai gadījumā inficēšanās notiek grūtniecības laikā, bālajai treponēmai no slimās grūtnieces asinīm caur placentu nokļūstot auglī. Aptuveni 40 procentu inficēto pēcnācēju iet bojā vai nu grūtniecības laikā (vēlīns spontānais aborts, nedzīvs dzimis bērns) vai jaundzimušā periodā - no dzimšanas brīža līdz 28. mūža dienai.
"Iedzimta imunitāte cilvēkam pret sifilisu nav novērota. Arī pēc pārslimota sifilisa noturīga, pietiekama imunitāte neveidojas, un iespējama atkārtota inficēšanās un saslimšana," saka ārsts. Viņš ir pārliecināts, ka piedzimtu sifilisu var mazināt, ja notiek pareiza dzimumaudzināšana un pilnvērtīga grūtnieču izmeklēšana.
Katram mikrobam ir savs iemīļots orgāns
"Gonoreja ir viena no vecākajām veneriskajām slimībām, kuras simptomi aprakstīti jau otrajā gadsimtā pirms Kristus. Toreiz valdīja uzskata, ka izdalījumi no uzrīnizvadkanāla ir sabojājusies sperma. Tādēļ arī tulkojumā gonoreja apzīmē "sēklas tecēšanu", bet vācieši to sauca par triperi (pilēt).
Katram mikrobam ir savs iemīļots orgāns, kur tas izraisa iekaisumu. Gonokokiem šāda vieta ir urīndzimumceļi. Tikai atsevišķos gadījumos tie izraisa iekaisumu citur - tūplī, mandelēs, ādā, locītavās, konjuktīvā," skaidro A. Rubins.
Ar gonoreju saslimt, slimajai gļotādai saskaroties ar uzņēmīgo, veselo gonoreju dzimumakta laikā. Infekciju var pārnest arī ar rokām vai mitru veļu, dvieļiem, uz kā ir gonorejas izdalījumi. Šādi inficējas mazas meitenes. Zīdaiņi inficējas dzemdību laikā no slimas mātes. Mazu zēnu urīnceļi pret gonokokiem ir neuzņēmīgi. Parasti divas līdz piecas dienas pēc inficēšanās vīriešiem rodas pirmās slimības pazīmes, savukārt sievietēm precīzi noteikt slimības sākumu ir grūti, tādēļ biežāk par gonorejas sākumu uzskata slimības uzliesmojumu. Vēlīnas komplikācijas ir neauglība.
"Bērnu gonoreja kā akūta infekcijas slimība var būt dažādos vecumos. Mazi bērni sadzīves kontaktā inficējas no slimiem vecākiem vai apkalpojošā personāla organizētos bērnu kolektīvos, lietojot kopējus sūkļus un dvieļus. Visbiežāk sadzīves ceļā inficējas četrus līdz astoņus gadus vecas meitenes. Pusaudži inficējas dzimumceļā," saka ārsts.
Ar HIV var saslimt arī sadzīves saskarsmē
"HIV ir izplatīts visā pasaulē. Infekcijas avots ir cilvēks, kura asinīs ir HIV. Viņš var būt slims, vai inficēts. Šā ierosinātāja pārnešanas mehānisms ir asins saskare, proti, asinis asinīs. No epidemioloģijas viedokļa sabiedrībai visbīstamākais ir seksuālās pārneses ceļš, jo tas ir dabisks.
Arvien nozīmīgāki kļūst intravenozo narkotisko un toksisko vielu lietošana, izmantojot ar HIV inficētas šļirces. Auglis var inficēties no slimas mātes. Bet arī ciešā sadzīves saskarsmē iespējama inficēšanās, piemēram, ja ir kopīgi skūšanās un zobu tīrīšanas rīki," skaidro A. Rubins.

Citu datumu laikraksti

 • Žurnāls „Agro Tops"

  Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi.Žurnāla „Agro Tops" marta numura tēma - graudaugi: - kā ziemo graudaugi; - cik sakārtots šobrīd ir...

 • Iznāk jubilejas numurs

  "Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas numurā: kā drīkst izlikt no dzīvokļa."Manam Īpašumam" 22.martā – 10 gadi! Žurnāla jubilejas...

 • Steidzas palīgā

  Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā steidz sērijas "Mana Īpašuma bibliotēka" četras brošūras.Grāmatveži, studenti, pacienti, jums palīgā...

 • Gavēnis nav plānota diēta

  Lielā gavēņa laiks sākas ar Pelnu dienu, kas šogad bija 13. februārī.Lielā gavēņa laiks sākas ar Pelnu dienu, kas šogad bija 13. februārī. Līdz...

 • Lēti, vienkārši, ātri un garšīgi

  Lai pacienātu viesus vai brīvdienās baudītu kaut ko garšīgu, ne vienmēr vajag daudz laika un pūļu.Lai pacienātu viesus vai brīvdienās baudītu kaut ko...

 • Vafeles ar mokas krēmu

  Viesus iespējams pārsteigt ar mokas krēmu trauslajās vafeļu turziņās.Viesus iespējams pārsteigt ar mokas krēmu trauslajās vafeļu turziņās. Saldēdienu...

 • Atbildam lasītājam

  Cik maksā hektāra meža apstādīšana? Skaidro Alūksnes virsmežniecības virsmežzinis Andis Krēsliņš: Apmēram 1000 priežu stādu varētu maksāt 10 līdz 15...

 • Afiša

  15. un 16.martā pulksten 21.00 Alūksnē mūzikas klubā "3.auss" (Alūksnes kinoteātra telpās) diskotēka.15. un 16.martā pulksten 21.00 Alūksnē mūzikas...

 • Satelītuztvērēji kļūst arvien lētāki

  Ja pirmie satelītu signālu uztveršanas "šķīvji" uz namu jumtiem bija ekskluzīvs un dārgs jaunums, šodien tie saradušies kā sēnes pēc lietus.Ja pirmie...