Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No trakumsērgas mirst cilvēks

Sabiedrības veselības aģentūra informē, ka kopš 1993.gada šogad apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar trakumsērgu cilvēkam.

Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) informē, ka kopš 1993.gada šogad apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar trakumsērgu cilvēkam.
Cietušais pēc medicīniskās palīdzības sakarā ar suņa kodieniem nav vērsies un nav saņēmis vakcināciju un saslimis ar trakumsērgu, kas ir neārstējama slimība. Pacients miris 5. augustā, un diagnoze "trakumsērga" tika apstiprināta laboratoriski. Trakumsērga ir bīstama vīrusu infekcijas slimība, kas vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi. Aizsargāties no saslimšanas var laikus veicot vakcināciju pēc slima dzīvnieka vai dzīvnieka ar aizdomām par trakumsērgu kodiena vai saskrāpējuma.
SVA uzsver, ka kodiena vai saskrāpējuma vieta rūpīgi jānomazgā ar ziepēm un lielu ūdens daudzumu, lai noskalotu siekalas (ja tas ir iespējams) un nekavējoties ir jāvēršas pie ārsta, kurš, izvērtējot situāciju, noteiks, vai ir nepieciešama potēšana pret trakumsērgu.
Lai novērtētu trakumsērgas risku un pieņemtu lēmumu par potēšanas kursa nozīmēšanu, ārstam nepieciešams sniegt šādu informāciju: vieta, kur noticis kontakts ar iespējami slimo dzīvnieku, apstākļi, kādos ir noticis šis kontakts (vai incidents ir provocēts, vai arī pirmais uzbruka dzīvnieks) un dzīvnieka suga; vai dzīvnieks ir bijis vakcinēts; vai ir organizēta dzīvnieka veterinārmedicīniskā novērošana (izziņa no veterinārmedicīnas speciālista).
Ja 10 dienu laikā dzīvnieks paliek vesels (ko apliecina veterinārmedicīnas speciālista izziņa), vakcinācijas kursu pārtrauc. Ja aizdomīgā dzīvnieka novērošana nav iespējama (klaiņojošs kaķis vai suns), cietušajai personai veic pilnu vakcinācijas kursu. Nav pieļaujama atteikšanās no vakcinācijas vai patvaļīga tās pārtraukšana.
Individuālā profilakse
Vakcināciju var veikt ne tikai pēc kontakta ar slimu dzīvnieku vai dzīvnieku ar aizdomām par trakumsērgu, bet arī pirms (profilaktiskā vakcinācija).
Profilaktisko vakcināciju rekomendē personām, kam ir paaugstināts inficēšanās risks - veterinārārstiem, dzīvnieku aprūpē nodarbinātiem speciālistiem, klaiņojošo dzīvnieku ķeršanas dienestu darbiniekiem, mežsargiem, mežstrādniekiem, lauku pasta darbiniekiem, medniekiem. Arī citām personām, kas atrodas biežā kontaktā ar potenciāli slimiem dzīvniekiem, kā arī ceļotājiem, kas dodas uz reģioniem, kuros ir nelabvēlīga situācija attiecībā uz trakumsērgu, ir paredzējuši apmeklēt sikspārņu apdzīvotas alas, vai arī dodas uz reģioniem, kur dzīvnieku koduma gadījumā medicīniskās palīdzības kvalitāte ir apšaubāma, vajadzētu apsvērt iespēju veikt profilaktisku vakcināciju pret trakumsērgu. Profilaktiskā vakcinācija sastāv no trīs vakcīnas devām, kas ievadāmas trīs nedēļu vai mēneša laikā.
Vispārējie ieteikumi profilaksei
Mājdzīvnieku īpašniekiem:
obligāti jāvakcinē kaķi un suņi. Tas palīdzēs aizsargāt mājdzīvnieku no nāvējošas slimības un pasargāt arī dzīvnieka īpašnieku no iespējamās inficēšanās; jāuzmana mājdzīvnieki, lai tiem nebūtu iespējams kontaktēties ar meža dzīvniekiem. Ja tas noticis, nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta; nav pieļaujama pamestu dzīvnieku vairošanās; stingri jāievēro suņu un kaķu turēšanas noteikumi. Nedrīkst pieļaut mājdzīvnieku brīvu klaiņošanu, laižot tos pastaigā bez saimnieka uzraudzības. Iedzīvotājiem jāzina, ka nedrīkst tuvoties un kontaktēties (aiztikt, nest mājās) savvaļas dzīvniekus, tie jāvēro no attāluma. Bērnus jāattur no rotaļāšanās ar klaiņojošiem dzīvniekiem.
Trakumsērga ir ļoti bīstama vīrusu infekcijas slimība, kas visbiežāk tiek pārnesta ar slima dzīvnieka siekalām, tām caur ievainotu ādu (koduma vai skrāpējuma vietā), veselām vai ievainotām gļotādām nokļūstot organismā.
Trakumsērgas vīruss izraisa akūtu encefalītu (smadzeņu iekaisumu) visiem siltasiņu dzīvniekiem un cilvēkiem. Slimība vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi. Katru gadu Latvijā pēc kontakta ar slimiem dzīvniekiem vai dzīvniekiem ar aizdomām par trakumsērgu tiek vakcinēti 8 000 - 9 000 cilvēki. 1993. gadā tika reģistrēts pēdējais apstiprinātais saslimšanas gadījums cilvēkam, bet pēdējos gados tiek reģistrēti ap 500 dzīvnieku saslimšanas gadījumu gadā.
Analītiska informācija ir SVA mājas lapā (http://www.sva.lv/ppasi.htm).

Citu datumu laikraksti

 • Tauriņam pa pēdām

  Esot vietējais un vēl viens strādnieks. Teica, ka viņiem ir slaukšanas aparāti un piena dzesēšanas iekārtas.Esot vietējais un vēl viens strādnieks....

 • Iekārto pirmo golfa laukumu

  Jaunalūksnes pagasta "Salņi" saimnieka Viktora Litaunieka veidotā Vinnija Pūka dabas taka dāvā arvien jaunas iespējas aktīvi atpūsties, uzzināt un...

 • Pilsētas svētkus vērtē pretrunīgi

  Alūksne: vienmēr ir bijusi saistīta ar armiju. Pirmo reizi Alūksnes pilsētas svētki bija neierasti - programmā bija Nacionālo bruņoto spēku...

 • Tauriņam pa pēdām

  Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks skatījās uz vecā tilta atliekām.6. Varēja aizbraukt līdz pašai Aglonas baznīcai, - Mareks...

 • Klāt mūzikas festivāls "Sinepes un Medus"

  Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi.Mūzikas festivāls "Sinepes un Medus" Madonā notiks jau trīspadsmito reizi....

 • Piedāvā dažādus kultūras pasākumus

  Alūksnes pilsētas svētki. Alūksnes pilsētas svētku programma: 2.augusts. 10.00 - 14.00 - Eironams: vēstures labirinti, konkursi (galvenā balva -...