No visa pa druskai man dzīvē ir iedots

Latvijā jau desmit gadus 15.oktobrī notiek Lauku sieviešu diena. Katrā pagastā ir aktīvas, enerģiskas un radošas sievietes, kas būtu pelnījušas, lai tā būtu veltīta tieši viņām.

Latvijā jau desmit gadus 15.oktobrī notiek Lauku sieviešu diena. Katrā pagastā ir aktīvas, enerģiskas un radošas sievietes, kas būtu pelnījušas, lai tā būtu veltīta tieši viņām. Domāju, ka tā ir arī liepnietes Tamāras Zadumovas diena. Viņa var lepoties ar to, ka paspēj piedalīties dažādās sabiedriskās aktivitātēs. Viņa dzied, dejo un spēlē teātri.
Tamāra ir dzimusi rudenī - 29.oktobrī, skaistā ziedu laikā. Viņa parasti to izbaudīja no visas sirds. Pērn dzimšanas diena viņai bija skumja - mūžībā aizgāja Tamāras mamma. Sieviete bilst, ka pērnais gads viņas dzīvē bijis īpaši smags. "Septiņu mēnešu laikā zaudēju trīs tuvus cilvēkus - arī savu tēti un vīru. Vecāki aizgāja pēkšņi viens pēc otra. Tomēr esmu spēcīga sieviete, pati esmu izvadītāja tiem cilvēkiem, kas mani mīl un man uzticas," stāsta T.Zadumova.
Apprec Liepnas puišus
Tamāra ir emocionāla, var izplūst asarās, stāstot par sev mīļiem cilvēkiem, bet pēc brītiņa sākt smaidīt. Tamāra augusi kopā ar divām māsām Ilgu un Līviju ģimenē, kur vecāki viņas mīlēja un loloja. Bērnība bijusi jauka un saulaina. Ģimene bijusi muzikāla - mamma vakaros šuva, bet tētis spēlēja akordeonu, un mājās skanēja vecas dziesmas.
"Mūsu ģimene nāk no Liepnas, tikai vecāki pārcēlās dzīvot uz Alūksni. Mēs, visas māsas, apprecējāmies ar Liepnas puišiem," atklāj sieviete.
Uzstājas, kur aicina
Kultūra visu mūžu Tamārai bijusi sirdij mīļa. Muzikālās tradīcijas viņa turpinājusi arī skolā - dziedājusi ansamblī un dejojusi. 30 gadus viņa dzied Liepnas ansamblī.
"Lai nu ko man dzīvē varētu atņemt, bet dziesmu noteikti ne. Es nevaru bez tās," apstiprina T.Zadumova. Regulāri notiek ansambļa mēģinājumi, tas brauc uzstāties tur, kur dziesmu mīļotājas aicina. Maijā ik gadu notiek sadziedāšanās, uz kuru atbrauc arī dziedātājas no Mālupes un Malienas. "Pagasta vadība mūs atbalsta. Palīdz sarūpēt tērpus, bet mēs tikai dziedam," smaida Tamāra.
Sarīko sev sudrabkāzas
Tamāra kopā ar dzīvesbiedru Jāni kopīgā dzīvē ievadījusi 17 pārus. Aicinājuši vieni radi, pēc tam - nākamie, līdz pamazām tā izveidojusies par tradīciju. Gandrīz vai visi Liepnas iedzīvotāji ir radi. "Nezinu, vai mana sirds nojauta nelaimi. Biju pieradusi piedalīties kāzās, tāpēc 2002.gadā ar vīru svinējām savas sudrabkāzas. Liepnā tikko bija izremontēts klubs, ansambļa meitenes mums dziedāja," atceras Tamāra.
Sadejojas ar vīru
Savulaik tautiskās dejas Tamāru iepazīstināja ar nākamo dzīvesbiedru, jo arī viņš bijis kultūras dzīves piekritējs. Tagad, protams, viņa ir senioru deju kolektīva dalībniece. Ar pozitīvām emocijām viņa stāsta par braucienu uz Jūrmalu, kur augusta nogalē Dzintaru koncertzālē notika senioru deju kolektīvu salidojums, par piedalīšanos Rožu ballē Tukumā un citviet.
"Ar vīru dejojām vienā pārī un sadancojāmies arī dzīvē," saka liepniete. Arī Tamāras bērni - dēls Guntars un meita Solvita - piedalās pašdarbībā.
Nekaunas, ka dara kopā
Piedalīšanās sabiedriskajā dzīvē un arī izvadītājas darbs ir palīdzējis Tamārai tikt pāri pašai savām sāpēm. "Tik daudzu cilvēki likteņu priekšā esmu stāvējusi. Redzu, ka ģimenē paliek mazi bērni bez viena no vecākiem, taču jādzīvo tālāk. Jāprot caur bēdām arī pasmaidīt," saka viņa.
T.Zadumova nekad nav bijusi mājās sēdētāja. Arī vecāki bijuši sabiedriski.
"Kad biju jauna, staigājām uz ballēm kopīgi ar vecākiem. Citi jautāja, vai mēs, meitas, par to nekaunāmies," viņa atceras. Tagad līdzīga situācija izveidojusies Tamārai ar dēlu Guntaru, kuram ir divdesmit seši gadi, - abi darbojas pašdarbības kolektīvā. T.Zadumova saka, ka tagad galvenā mīlestība pieder bērniem. "Arī rados mūs vieno stipras saites," saka liepniete.
Liepna dod daudz
Tamāra strādā Liepnas internātskolas veļas mazgātavā. Pēc Liepnas vidusskolas absolvēšanas Tamāra nav aizgājusi tālāk mācīties, jo mīlestība tolaik likusies svarīgāka.
"Mēģināju gan. Saprotu, ka vajadzēja mācīties, tad kaut kas būtu bijis citādāk. Taču varbūt nebūtu guvusi tik daudz no tā, ko dod man Liepna. Esmu šā pagasta cilvēks, esmu pieradusi pie šejieniešiem," saka Tamāra. Kā jau kultūras dzīves mīļotāja, 16 gadus bijusi vēl ciešāk saistīta ar šo jomu - strādājusi bibliotēkā un tautas namā. "Es atdodu arī citiem savu sirdi un to, ko protu," saka viņa.
Tagad spēlē uz skatuves
Viņa neslēpj, ka jaunības sapnis bijis kļūt par aktrisi. To, ko nav īstenojusi, tagad liek lietā, spēlējot teātri uz pašdarbības skatuves. Tamāra romānus lasa maz, bet vērtīgus domugraudus atrod dzejā. Viņa tic, ka katram cilvēkam ir savs liktenis un katrs tam ir pakļauts.
"Augstās skolās neesmu gājusi, tāpēc visu man ir devusi dzīve. Nedomāju, ka tā mani būtu apbižojusi. Man no visa pa druskai dzīvē ir iedots," uzskata T.Zadumova.

Citu datumu laikraksti