Olas pats nekrāso, bet māca citus

Ziemeļaustrumu slimokases Alūksnes nodaļas vadītājam Jānim Žīguram Lieldienas kopš bērnības galvenokārt saistās ar olu krāsošanu. Šajā procesā viņš parasti pats nepiedaloties kā darītājs, bet gan kā padomdevējs.

Ziemeļaustrumu slimokases Alūksnes nodaļas vadītājam Jānim Žīguram Lieldienas kopš bērnības galvenokārt saistās ar olu krāsošanu. Šajā procesā viņš parasti pats nepiedaloties kā darītājs, bet gan kā padomdevējs.
"Tad, kad biju puika, olas krāsot mācīju vecākus, tagad - savus bērnus," laikrakstam stāsta Jānis Žīgurs.
Viņš apgalvo, ka kādreiz olas krāsotas ar tradicionālām metodēm - sīpolu mizām. Tagad jaunā paaudze kļuvusi slinkāka, jo veikalā iegādājas nepieciešamās krāsas.
Jānis Žīgurs neatceras, ka bērnībā viņam būtu stāstīts, ka olas nes Lieldienu zaķis.
"Tad, kad bērni bija mazāki, viņus zaķis pārsteidza - pāris reizes atrada garauša paslēptās olas. Nu jau viņi ir izauguši no vecuma, ka tic šādam brīnumam," atzīst Jānis.
Viņš nepiederot pie cilvēkiem, kas Lieldienās obligāti iet uz baznīcu. "Es nejūtu nepieciešamību to darīt. Nevarētu teikt, ka es neticu tam, ka kādreiz ir dzīvojis Jēzus Kristus, sists krustā un augšāmcēlies. Bet vai tas bija Lieldienās? Es nezinu," komentē alūksnietis. Parasti Lieldienās Žīguru ģimene pulcējas radu lokā. Tad arī kāds no baznīcas atnesot svētītās olas. Arī svētku svinēšanas programma esot atkarīga no tā, pie kā ģimene ciemojas, tāpēc pašu izveidotu rituālu nav. Parasti ciemošanās notiek pie sievas Ingas radiem Rēzeknes pusē, kur kristīgās tradīcijas ir īpaši spēcīgas.
Šogad Žīguru ģimene vēl neesot apsvērusi, kur pavadīs Lieldienas. Raksturīgi, ka šajos svētkos viņi nekad neesot mājās, bet dodas ciemos.
"Lieldienas atšķirībā no citiem svētkiem katru gadu neiekrīt vienos un tajos pašos datumos, tāpēc ir grūtāk plānot. Šogad tā iznācis, ka draugiem šajos svētkos ir jubilejas un vārdadienas, tāpēc vēl lemsim, ko darīt," spriež vīrietis.
Jānim svētki vienmēr pirmām kārtām asociējas ar dažām brīvām dienām. Viņam esot mīļi jebkuri svētki. "Lieldienas it kā dod signālu, ka jāpiespiež sakārtot sevi, māju un apkārtni. Tas ir gluži kā atskaites punkts. Padomju gados bija Komunistiskā sestdienas talka, arī tagad cilvēkam ir vajadzīgs kas tāds, kas viņu mobilizē," secina Jānis.
Loģiski, ka Lieldienās arī Jānim iznāk vairāk domāt par svētku maltīti. "Lieldienas laikam ir vienīgā reize gadā, kad ēdu vārītas olas. Labāk garšo omlete," atklāj viņš. Taču olu kauju dēļ tās esot jāvāra un, protams, arī jāapēd.

Citu datumu laikraksti

 • Būs vieglāk pārvietoties

  Arodapmācības un rehabilitācijas centrā “Alsviķi” ir ierīkots pacēlājs. Tas dod iespēju pieciem skolas audzēkņiem patstāvīgi bez citu palīdzības...

 • Izvirza kandidātus

  Alūksnes rajona pašvaldībām līdz 8.aprīlim bija jāvienojas, kuras no tām izvirzīs īpaši atbalstāma reģiona statusa piešķiršanai. Vidzemes attīstības...

 • Bērnudārzam cels jaunu malkas šķūni

  Malienas pagasta padome pašvaldības speciālajai pirmsskolas izglītības iestādei “Mazputniņš” šogad ir iecerējusi uzcelt jaunu malkas šķūni.Malienas...

 • Kļūdas labojums

  Laikraksta “Alūksnes Ziņas” 25.marta numurā rakstā “Vokālie ansambļi ieskandina pavasari” ir kļūda. Veclaicenes pagasta jauktais ansamblis vokālo...

 • Uzņēmēju dienās notiks seminārs

  Alūksnes Uzņēmēju dienu laikā paredzēts organizēt semināru “Par Eiropas Reģionālā attīstības fonda izmantošanas iespējām uzņēmējiem”.Alūksnes...

 • Bērni projektēs atpūtas laukumus

  Alūksnes rajona bērni varēs piedalīties konkursā “Bērnu rotaļu, atpūtas vai sporta laukuma iekārtošana”, izstrādājot un iesniedzot savus...