Olimpiskajās spēlēs – trīs alūksnieši!

Debija
Paša spēkiem, ar talantu un neatlaidību īsā laikā atgriezies biatlonā, uzrādījis labus rezultātus un kvalificējies olimpiādei - daudziem ir pārsteigums par šādu novadnieka Oskara Muižnieka sasniegumu. Sporta pasaulē O.Muižnieks pazīstams arī kā riteņbraucējs, bet kāds bijis ceļš biatlonā?

Paldies treneriem
Biatlonam Oskars pievērsās 13 gadu vecumā, kad uzrunāja Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas biatlona treneri Sergeju Sverčkovu par iespēju uzsākt treniņus kopā ar pārējiem puišiem. Savukārt ar slēpošanu viņš aizrāvies jau no pirmajām klasēm, kad patstāvīgi devās slēpot uz sporta centra “Mežinieki” trasēm.
“No 1. līdz 4.klasei trenējos basketbolā. Šajā periodā sapratu, ka sporta spēles mani nesaista. Jau bērnībā labi padevās skolas krosi un slēpošana, tāpēc izmantoju Alūksnes sporta skolas piedāvāto iespēju trenēties biatlonā. Ļoti iedvesmoja tā laika panākumi Latvijas biatlonā. Par savu treneri Sergeju varu teikt tikai to labāko! Viņš manī ir ielicis pamatīgu sportisko bāzi un raksturu. Treneris prata puišos noturēt sportisko azartu, jo ne vienmēr gāja viegli. Arī šobrīd treniņos izmantoju junioru vecumā piekoptās treniņu metodes, ko aizguvu, trenējoties pie sava pirmā trenera Sergeja. Šobrīd galvenais Latvijas izlases treneris ir alūksnietis I.Berkulis, kurš sniedz padomus šautuvē un pirms starta. Uzticos tikai šiem abiem treneriem,” ar lepnumu saka O.Muižnieks.

Biatlons - vienmēr sirdslieta
O.Muižnieks ir ieguvis fizioterapeita profesiju un jau piecus gadus ikdienā strādā Rīgā, uzņēmumā “Baltijas fizioterapija”. Viņš atzīst - pēdējo gadu laikā koncentrējies vienīgi riteņbraukšanai, piedalījies vietējos MTB maratonos. Nopietni treniņi biatlonā beidzās jau pēc Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas absolvēšanas.
“Pēdējo gadu laikā šauteni rokās esmu ņēmis maz, taču biatlons vienmēr bijis mana sirdslieta. Biatlonam vairāk atkal pievērsos aizvadītajā vasarā, kad velobraukšanu atstāju otrajā plānā. Strādājot par fizioterapeitu, esmu spējis atrast laiku gan ģimenei, gan sportam, taču tas prasījis lielu disciplīnu. Apzinos, ka iespēja kvalificēties olimpiskajām spēlēm vairāk var nepienākt, tāpēc no ģimenes saņemu lielu atbalstu. Cenšos izmantot katru iespēju sezonas laikā apciemot ģimeni, lai gan šādas iespējas saspringtajā sacensību grafikā ir maz,” atzīst O.Mužnieks, stāstot par to, kā izdodas atrast laiku darbam, sportam un ģimenei.

Cīņa par ceļazīmi uz olimpiādi
Oskars atzīst, ka trenējas pēc saviem ieskatiem un iespējām, uzklausot treneru padomus. Iepriekš uzrādītie labie rezultāti biatlonā bija viens no iemesliem, kas rosināja par mērķi izvirzīt nokļūšanu ziemas olimpiskajās spēlēs.
“S.Sverčkovs sagatavošanās periodā ir devis noderīgus padomus, tāpat I.Berkulis dod padomus sacensībās. Piešaujot ieroci Pasaules kausa sacensībās, uzticos tikai Intaram. Startējot junioros, biju spējīgs parādīt augstus rezultātus gan pasaules, gan Eiropas čempionātos. Olimpisko kandidātu sarakstā biju jau pirms Vankūveras olimpiādes, bet zināmu iemeslu dēļ iekļūt atlasē neizdevās. Līdz pat šim brīdim spēju uzrādīt augstākās vietas Latvijas čempionātos biatlonā, kas deva cerības cīnīties par ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm Dienvidkorejā. Mērķi nospraudu jau iepriekšējā sezonā, kad sāku specifiskāk gatavoties biatlonam. Visi apstākļi bija man labvēlīgi, un, sākoties pagājušā gada oktobrim, uzsāku cīņu par ceļazīmi uz olimpiādi,” atklāj O.Muižnieks.

Sasniegt vēl labākus
rezultātus
“Gatavojoties sezonai, biju par sevi pārliecināts, domās centos gatavoties startam olimpiskajās spēlēs. Protams, palaikam piezagās domas par iespējamo neveiksmi, taču spēju ar to tikt galā jau sezonas sākumā, parādot labu sniegumu pirmajās sacensībās. Pirmajos trīs Pasaules kausa posmos rezultāti bija ļoti labi, jo jau pirmajā posmā spēju iekļūt labāko piecdesmitniekā. Nākamajos divos posmos (Austrijā un Francijā) izdevās kvalificēties iedzīšanai, kas deva iespēju pacīnīties par Pasaules kausa ieskaites punktiem. Iedzīšanas distancē Francijā trase man bija parocīga, kā arī izdevās laba šaušana, kas deva labu rezultātu un pirmos kopvērtējuma punktus. Par sezonas sākumu esmu ļoti apmierināts, jo zināju, ka pēc jaunā gada varētu būt neliels sportiskās formas kritums, kā tas arī notika. Esmu pārliecināts, ka spēju sasniegt vēl labākus rezultātus, un ļoti ceru, ka tas izdosies olimpiskajās spēlēs,” apņēmīgi saka sportists.

Andrejam novēl zeltu
Konkurence olimpiskajās spēlēs būs liela, tomēr – kas ir tas, ko Oskaram gribētos sasniegt olimpiādē? Viņš atzīst, ka olimpiādē nebūs starp biatlona favorītiem un līdz ar to viņam nebūs papildus psiholoģiskā spiediena, kāds tas noteikti būšot A.Rastorgujevam. “Andrejam olimpiādē novēlu Eiropas čempionātā izcīnīto zeltu pārvērst par olimpisko zeltu! Pats centīšos startēt tā, lai pēc sacensībām nepaliek sajūta, ka trasē neizliku no sevis maksimumu. Andrejs šobrīd ir citā līmenī, jo viņš ir profesionālis. Man ir nedaudz savādāk, jo pilnu uzmanību biatlonam esmu veltījis tikai dažus mēnešus. Pateicoties labai sportiskajai bāzei, ko man devis pirmais treneris, labiem gēniem, mērķtiecībai, šajā sezonā spēju sasniegt labu fizisko formu. No biatlonam tuvu stāvošiem cilvēkiem nereti saņemu komentārus, ka spētu sasniegt Andrejam līdzvērtīgus rezultātus, ja būtu izšķīries par biatlonista karjeru,” atzīst O.Muižnieks. Viņš piebilst, ka ar bobslejistu Intaru Dambi vēl nav personīgi pazīstams, bet olimpiādē noteikti iepazīsies.
Situācija Latvijas biatlonā nemotivē
Lielākie atbalstītāji sasniegumu gūšanā biatlonā Oskaram Muižniekam ir ģimene - sieva un meitiņa. “Bieži sociālajā vidē saņemu uzmundrinājumus no cilvēkiem, kurus neesmu saticis pat vairākus gadus. Ir daudzi bijušie biatlonisti, kuri sūta atzinīgus vārdus un priecājās par manu veiksmīgo atgriešanos. Arī tas dod enerģiju,” saka biatlonists O.Muižnieks.
Kas notiks ar biatlonistu O.Muižnieku pēc olimpiskajām spēlēm? “Mērķis par olimpiskajām spēlēm ir sasniegts, un, jā, azarts ir palielinājies. Beidzot trenēties biatlonā pēc ģimnāzijas absolvēšanas, nekad nebūtu iedomājies, ka pēc 10 gadu pārtraukuma spēšu izcīnīt ceļazīmi uz olimpiādi. Man ir tikai 28 gadi, teorētiski varu gatavoties arī nākamajām olimpiskajām spēlēm. Bet, ņemot vērā šā brīža apstākļus Latvijas biatlonā, nav motivācijas turpināt treniņus šajā sporta veidā,” atklāti atzīst O.Muižnieks.
— Līga Vīksna

Šoreiz olimpiskās spēles
būs citādākas
Latvijas labākajam biatlonistam Andrejam Rastorgujevam šīs būs jau trešās olimpiskās spēles, un, kā atzīst pats sportists - tās būs citādākas.
2014.gada olimpiskajās spēlēs Sočos viņš ieguva augsto 9.vietu 12,5 kilometru iedzīšanas sacensībās, 10 kilometru sprintā ieņēma 17.vietu, bet 15 kilometru distancē ar kopējo startu finišēja 14.vietā. Savas pirmās olimpiskās spēles Vankūverā viņš aizvadīja daudz pieticīgāk - ieguva 50.vietu 10 kilometru sprintā, bet 12,5 kilometru iedzīšanā - 58.vietu. Atbildot uz jautājumu, vai kādai no Dienvidkorejas olimpisko spēļu distancēm viņš ir izvirzījis īpašus mērķus, sportists teic, ka visās četrās distancēs cer uz labiem rezultātiem. Viņu nebiedē arī Dienvidkorejā šobrīd valdošais aukstums. “Sajūtas ir labas. Jūtos gatavs. Esmu izvirzījis pašus augstākos mērķus,” teic viņš.  Dažas nedēļas pirms olimpiskajām spēlēm viņš pavadīja treniņos Eiropā. “Pēdējās nedēļās daudz strādājām pie niansēm šaušanas un slēpošanas tehnikā. Šo to arī nedaudz pamainījām,” atklāj sportists. Jautājot par sajūtām, kādas valda sacensību spraigumā, esot trasē, sportists atbild, ka tādos brīžos daudz nedomā.
Uz olimpiskajām spēlēm viņš dosies kopā treneri alūksnieti Intaru Berkuli un trīs slēpju smērētajiem no Norvēģijas - Per Olav, Bjorn Herbart un Ole Bjorn. Kā saka pats sportists - tā ir viņa komanda, kuru neviens neredz, bet tieši viņi visi kopā veido rezultātu. “Ģimene nebrauks līdzi, taču zinu, ka atbalstīs mani. Turēs pirkstus krustā visas olimpiādes garumā! Ne tikai par mani, bet par visu Latvijas komandu,” saka viņš. Lielākie atbalstītāji būs vecāki, sieva Jolanta un nepilnus trīs gadus vecā meita Nikola. Jautājot, vai Nikola jau ir mēģinājusi slēpot un vai Latvijas labākais biatlonists domā meitu virzīt šajā sporta veidā, A.Rastorgujevs atbild, ka ir vēl par agru spriest. “Slēpot viņa ir mēģinājusi - patīk. Vai būs biatlonā, tā būs viņas izvēle,” teic sportists. Interesanti, ka slēpot un baudīt ziemas priekus mazā Nikola dodas tieši uz Alūksni.
— Agita Bērziņa

Gaida rezervistos

Alūksnietis un boslejists Intars Dambis arī jau atrodas Korejā, kur gan kā rezervists gatavojas olimpiskajam startam. “Man šīs ir trešās olimpiskās spēles. Startēt šeit man vajadzēja kā Žaļima stūmējam, bet diemžēl nekvalificējāmies. Vai startēšu, es pagaidām pateikt nevaru - tas ir trenera kompetencē. Pagājušajā gadā vispār nevarēju pastaigāt pēc operācijas, bet tagad jau esmu olimpiādē. Tā jau man ir daļa no uzvaras! Par Koreju varu teikt, ka ir mazliet citādāk nekā citās olimpiādēs. Ārā mums šobrīd ir ļoti auksts – mīnus 22 grādi. Bet olimpiskais ciematiņš ir ļoti foršs. Ja tikšu, tad noteikti iešu atbalstīt alūksniešus biatlonā. Novadnieki jāatbalsta!” “Alūksnes Ziņām” saka Intars Dambis.
— Didzis Bauers

Citu datumu laikraksti

 • Lieto enerģiju gudri

  Lieto enerģiju gudri

  Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Ilgtspējīgas enerģijas sabiedrība” Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā vakar...

 • Dzintars Čīča aicina uz koncertu

  Dzintars Čīča aicina uz koncertu

  Janvārī čigānu izcelsmes latviešu dziedātājam Dzintaram Čīčam apritēja 25 gadi, un savu jubileju dziedātājs atzīmēs ar koncertprogrammu “Bučas...

 • Rīt - “Ilgāja zivtiņa”

  Veclaicenes pagastā, Latvijas – Igaunijas pierobežā, 3.februārī ikviens aicināts uz zemledus makšķerēšanas sacensībām „Ilgāja zivtiņa”. Sacensības...

 • Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu...

 • Ates muzejs aicina ciemos

  Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs līdz 9.februārim aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus piedalīties izglītojošā programmā...

 • Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks 3

  Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks

  Alūksni trešdien apmeklēja Kanādas vēstnieks Alēns Osērs, lai iepazītu novadu un tiktos ar pašvaldības pārstāvjiem. Vēstnieks apmeklēja Alūksnes...