Operators autosacīkstes vēro caur kameras aci

Ar videokameru cauri dubļiem, ūdenim vai purviem - tāda ir annenieša Aivara Tetera devīze, kad viņš nododas savam vaļaspriekam - rallija sacensību filmēšanai un sižetu gatavošanai Latvijas Televīzijas 7.kanāla raidījumam “Autoprogramma numur 1”.

Ar videokameru cauri dubļiem, ūdenim vai purviem - tāda ir annenieša Aivara Tetera devīze, kad viņš nododas savam vaļaspriekam - rallija sacensību filmēšanai un sižetu gatavošanai Latvijas Televīzijas 7.kanāla raidījumam "Autoprogramma numur 1".
Nesen viņš atgriezās no Somijas, kur filmēja Baltijas kausa "Lapland trophy 2005" sacensību otro posmu. Savukārt brīvajā laikā meklēja zeltu, ciemojās pie Santa Klausa un izbaudīja polāro nakti. Pats A.Teters atzīst, ka filmēšanai pievērsies apmēram pirms trim gadiem, kad nejauši sācis filmēt ralliju sacensības. Sākotnēji filmējis ralliju "Sarma" un sacensības Igaunijā, līdz viņa materiāli nejauši nonāca pie alūksnieša Aivara Sniķera, kas arī ir kaismīgs autosacīkšu filmētājs.
"Viņš manus filmētos materiālus atzina par labiem un piedāvāja "Latvijas Televīzijai" šim raidījumam. Kopš tā laika jau trīs gadus regulāri braucu uz rallijiem, "4x4" sacensībām. Nu jau divus gadus regulāri braucu filmēt "4x4" trofi reidus, kur autosportisti ar apvidus auto brauc bezceļa apstākļos - pa dziļiem dubļiem, lieliem akmeņiem, upēm, mālainām vietām, kalniem un lejām. Lai sarežģītu braukšanu, ir jāiekļaujas laika normā un jāorientējas apvidū ar kartes palīdzību, atrodot kontrolpunktus un gūstot noteiktu punktu skaitu. Baltijas kausa sacensību posmus filmēju obligāti, kā arī dažādu klubu rīkotās sacensības pa bezceļiem," stāsta A.Teters.
Brauc pa kalniem un akmeņiem
Visspilgtākās atmiņas viņam ir par neseno braucienu uz Somiju, kas ir tālākais, kur A.Teters bijis filmēt sacensības. Viņš atzīst, ka Somijā ir interesanta, Latvijai neraksturīga daba - mazi koki, daudz akmeņu. "Bijām pie polārā loka, kur tādas naktis, kā Latvijā, nav raksturīgas. Tur tumšs ir jau tad, kad ir krēsla. Caur Somiju veicām apmēram 1200 kilometru, bet redzējām tikai divas policijas automašīnas. Mums, latviešiem, tas šķita interesanti. Turklāt somi brauc ļoti pieklājīgi. Somijā ir daudz ziemeļbriežu, kas šajā valstī staigā savā vaļā. Gar šosejām ir ierīkoti speciāli žogi, lai ziemeļbrieži nenāktu uz ceļa. Jāatzīst, ka Somijā dzirdēt putnu čivināšanu gandrīz nav iespējams - viņiem dzirdēt putnu dziedāšanu ir brīnums. Pat japāņi no savām lielpilsētām speciāli braucot uz Somiju, lai izbaudītu klusumu. Somijā ir arī daudz ezeru, kuros ir ļoti tīrs ūdens," stāsta A.Teters.
Specifiski ir tas, ka sacensībās Somijā dalībniekiem bija jābrauc pa kalnainu, akmeņainu apvidu. Teritorijā, kur notika sacīkstes, ir armijas poligons. "Šoreiz startēja daudz somu, arī igauņu, bet no Latvijas bija sešas ekipāžas. Vietējie braucēji jau daudz maz zināja šo apvidu un bija pielāgojuši tam savas automašīnas, bet latviešiem tas bija liels pārbaudījums. Sacensību laikā bija aizliegts braukt pa vietām, kur nav ceļa un kur pirms tam nav braukts ar automašīnu. Šāds ierobežojums noteikts, lai sargātu dabu. Sportisti varēja braukt vien pa speciālu, ķēžu traktora veidotu ceļu," saka A.Teters.
Sacensību laikā Somijā viņš sportistiem līdzi devās ar trīstiltīgo "Vovlo", kurš bija aprīkots ar speciālu navigācijas sistēmu. "To vadīja viens soms, kas labi pārzināja sacensību teritoriju. Latvijā gan sacensību laikā pārvietojamies ar savu transportu," saka A.Teters.
Skalojot atrod zeltu
A.Teters uzsver, ka brīvajā laikā kopā ar kolēģiem bija iespēja iepazīt Somiju. "Viesojāmies pie Santa Klausa, kas strādā nenoguris arī vasarā. Viņš atpazina Latviju un Rīgu, jo savulaik ir te viesojies. Tur bija iespēja iegādāties suvenīrus un nofotografēties, ko arī izmantojām. Apmēram 200 kilometru no polārā loka atrodas zelta raktuves, kur arī tūristiem ir iespēja skalot zeltu. Jāatzīst, ka tā ir interesanta nodarbe, bet diemžēl laimīgajiem izdodas atrast tikai niecīgas zelta skaidiņas. Bijām domājuši, ka zeltu varēs skalot kailām kājām, bet nē - speciālā noliktavā bija jāizvēlas gumijas zābaki. Šajās raktuvēs katru gadu notiek Somijas čempionāts zelta skalošanā un pat Pasaules čempionāts zelta skalošanā. Arī mēs atradām niecīgas zelta skaidiņas. Pie raktuvēm ir izveidots arī muzejs, kurā uzskatāmi parādīts, kā citās pasaules valstīs skalo zeltu un kā tas darīts pirmsākumos," klāsta A.Teters.
Somijā esot ļoti labi autoceļi. "Tur ideālā stāvoklī ir pat vismazākie grantsceļi, par ko mēs Latvijā varam tikai sapņot. Savukārt visām precēm ir augstas cenas, un ar desmit eiro kabatā Somijas veikalā nav, ko darīt. Ļoti dārgs ir alkohols, tādēļ paši somi brauc to pirkt uz Tallinu Igaunijā. Biju izbrīnīts, ka Somijā populāras ir gājēju takas. Tur ir daudz gājēju taku, bet tās visas ir apzīmētas katra savā krāsā - zaļā, sarkanā un citās. Tādējādi tūrists neapmaldās, jo ik pa laikam takā ir izvietota attiecīgā krāsa. Somijā ir daudz arī veloceliņu," saka A.Teters.
Iestieg līdz padusēm
Filmējot ir piedzīvoti visādi gadījumi. Šovasar kādu sacensību laikā Latvijā, Balvu rajona Rugājos, viņš ar savu kolēģi Uldi Podnieku pirmie aizbrauca un atrada kontrolpunktus nekā sacensību dalībnieki. "Ir bijis visādi. Reiz skrienot pakaļ braucējiem, lai atrastu labāko filmēšanas vietu, lēcu uz cinīša, bet iestigu līdz padusēm un arī kameru izmērcēju ūdenī. Reizēm ir jāpeld pa purviem, lai tiktu līdz filmēšanas vietai. Taču man tas patīk. Domāju, ka manu vaļasprieku var salīdzināt ar medībām. Esmu jau pieradis caur kameras aci vērot autosacensības. Skatītāji vienmēr gaida sensacionālus skatus, ka kāds kaut kur iebrauc vai apgāžas, bet dalībnieki tomēr grib uzvarēt, nevis salauzt savu auto. Sievai ne visai patīk man vaļasprieks, jo brīvdienās bieži neesmu mājās. Ja sacensības iekrīt darbdienā, vienmēr tieku palaists - par to esmu pateicīgs saviem priekšniekiem," neslēpj A.Teters.
Viņš piekrīt, ka filmēt autosacīkstes bieži vien ir bīstami. Nesen A.Teters piedzīvoja gadījumu, kad kādu kolēģi gandrīz sabrauca. "Viņam tomēr liktenis bija labvēlīgs, jo sabrauca tikai kameru. Pirms katrām sacensībām mēs, filmētāji, ar parakstu apliecinām, ka par drošību sacensību laikā esam atbildīgi paši. Reizēm filmēt traucē skatītāji, jo iet priekšā kadram. Arī trases uzraugi ir bargi un neļauj iet vietās, kur būtu labākie kadri, lai arī filmētāji ir pieredzējuši un zina, cik lielu līkumu brauks sportists. Diemžēl jebkurās sacensībās atrodas kāds trases uzraugs vai skatītājs, kas pielej priekam eļļas pilienu. Tā teikt - par savu vietu ir jācīnās bieži. Nereti traucē arī koki, bet man ir līdzi savs cirvītis, tādēļ šī problēma ātri tiek atrisināta," klāsta A.Teters.
Viņš atzīst, ka pašam elks ir rallists Marko Martins no Igaunijas. "Viņš startē Pasaules rallija "Peugeot" komandā. Kad brauc Martins, viņu pavada tūkstošiem acu skatu. Arī filmētājiem patīk, kā viņš brauc," saka A.Teters.
Baltijas kausa "Lapland trophy 2005" sacensību trešais posms būs 20. un 21.augustā Igaunijā, bet ceturtais, Latvijas posms, - septembrī Alūksnes rajona Trapenē. Un tur būs arī A.Teters ar savu videokameru.

Citu datumu laikraksti

 • Būs zvaigžņu lietus

  Naktī no 12. uz 13.augustu Latvijā būs novērojams zvaigžņu lietus.Naktī no 12. uz 13.augustu Latvijā būs novērojams zvaigžņu lietus. Sākot no jūlija...

 • Rīgā - jaunas, labākas iespējas

  Pēc pārnākšanas strādāt uz Rīgu es nopelnu gandrīz divreiz vairāk nekā iepriekš, turklāt noteikti izmantošu arī citas labās iespējas, kas paveras...

 • Suminās sakoptāko sētu saimniekus

  Līču ģimene: lepojas, ka dzīvo sakārtotā vidē. Mārkalnē piektdien un sestdien notiks pagasta svētki “Nāc gavilēt!”, kuros galvenais notikums -...

 • Iespēja saņemt atbalstu

  Kopienu iniciatīvu fonds izsludina “Mazo piešķīrumu programmu”.Kopienu iniciatīvu fonds izsludina "Mazo piešķīrumu programmu". Programma sniegs...

 • Dosies uz teātra sporta nometni

  Ilzenes pamatskolas teātra studijas “Kurmis” (režisore Agita Līdumniece) dalībnieki no 8. līdz 11.augustam piedalīsies Latvijas teātra sporta nometnē...

 • Tiekas dāmu kluba dalībnieces

  Šonedēļ kārtējā tikšanās reize bija Ilzenes pagasta dāmu kluba “Baltā puķe” dalībniecēm. Sievietes pārrunāja paveikto un aktivitātes rudenī.Šonedēļ...