Operdziedātāja ar Dieva dotu balsi

No Alūksnes muzikālajā pasaulē devušies daudzi mākslinieki. Viena no viņiem ir jaunās paaudzes operdziedātāja - soprāns Evita Pehlaka. Bakalaura un maģistra grādu operdziedāšanā ieguvusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), un šobrīd Evita ir brīvmāksliniece. Jaunā dziedātāja paspējusi uzstāties pasaulslavenajā Kārnegija zālē Ņujorkā. Viņa ir ļoti neatlaidīga – ja ko ir izlēmusi, tad to arī paveiks. Evita jau kopš bērnības vienmēr ir dziedājusi, jo tieši tas viņai sagādā vislielāko prieku.
- Kāds bijis jūsu mūzikas ceļa sākums?
- Mana pirmā vokālā skolotāja bija Sigita Taivāne – tieši viņa atklāja, ka man ir Dieva dota balss ar klasisku ievirzi. Pateicoties viņai, es 2002.gadā tiku uzņemta Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas vokālajā nodaļā bez mūzikas skolas pamatzināšanām, kas notiek reti.
- Kā izlēmāt, ka būsiet dziedātāja?
- Kopš bērnības zināju, par ko vēlos kļūt. Dziedātāja profesionālajā attīstības ceļā nav beigu pieturu. Mana profesija – dziedāšana, un mūzika ir visa mana dzīve. Pasaule nav iedomājama bez cilvēka un cilvēcības citam pret citu. Man personīgi nav nekā svarīgāka par manu balsi.
- Kādi ir jūsu profesionālie sasniegumi?
- 2017.gadā pārstāvēju Latviju Manhetenas Operas studijas Vasaras festivālā, kad dziedāju Pirmās dāmas lomu Volfganga Amadeja Mocarta operā “Burvju flauta” “Di Capo” teātrī Ņujorkā.   Uzstājos kopā ar izcilo franču diriģentu Benuā Renardu, Manhetenas Operas studijas festivāla orķestri un amerikāņu režisoru Valkeru Levisu. Festivāla labākie dziedātāji tika uzaicināti uzstāties galā koncertā pasaulslavenajā Kārnegija zālē, kurā dziedāju arī es, pārstāvot un nesot Latvijas vārdu pasaulē.
- Ar kuriem mūziķiem Latvijā izveidojusies vislabākā sadarbība?
- Šobrīd visvairāk sadarbojos ar pianistu, koncertmeistaru un JVLMA profesoru, 2016.gada “Lielās mūzikas balvas” ieguvēju par mūža ieguldījumu - Venti Zilbertu un ērģelniecēm Kristīni Adamaiti un Ilzi Reini. Ar pianistu V.Zilbertu un ar Latvijas Nacionālās Operas un Baleta tenoru Andri Ludvigu sniedzam koncertprogrammu “Gadsimtu skaņu mirkļi” Latvijas muižās. Kopā ar V.Zilbertu un muzikoloģi Karinu Bērziņu Latvijas simtgades un Kultūras ministrijas iniciētajā „Skolas somas” programmā sniedzam koncertus arī bērniem dažādās Latvijas skolās.
Strādājot Latvijas Nacionālajā Operā, sadarbojos ar Lietuvas filharmonijas galveno diriģentu  Modestu Pitrenu. Viņš ir inteliģents, gudrs un muzikāls – diriģents ar “dziedošām un aicinošām” rokām. Mans sapnis ir dziedāt solokoncertu ar viņu pie diriģenta pults.
Dziedu sakrālo mūziku gan Rīgas Svētā Pestītāja anglikāņu baznīcā, gan Rīgas Jāņa baznīcā kopā ar ērģelniecēm K.Adamaiti un I.Reini. Koši un skaisti koncerti izdziedāti kopā ar operas solistiem Jāni Kurševu, Imantu Erdmanu, Andri Ludvigu, kā arī ar čellisti Agati Ozoliņu. Esmu dziedājusi vairakkārt arī Siguldas Operas mūzikas svētkos “Muzikālajās brokastīs”.
- Kurš mūzikas stils vislabāk raksturo tieši jūs?
- Ļoti mīlu klasiku un romantismu - tas ir vistuvāk man, manai personībai šobrīd. Patīk arī klausīties mūziklus, bet ne lielās devās.
- Ko mūzika sniedz cilvēkam?
- Mūzikai patiešām ir brīnišķīgas spējas - tā dziedina, iepriecina, tā ir kopā ar mums ik mirkli. Mūzikas ceļā dodoties, katrs pats ir savas laimes kalējs. Es bez dziedāšanas un skatuves nevaru, man ir vajadzīgs šis adrenalīns, patīkamais uztraukums, kuram ir jābūt. Manai dvēselei ir svētki, kad izdodas iedot cilvēkiem prieku caur mūziku. Atceros kādu maģisku mirkli Pamūšas speciālajā internātskolā - dziedot Imanta Kalniņa „Fināla dziesmu”, visi bērni dziedāja kopā ar mani, arī tie, kuriem ir grūtības ar runāšanu. Savukārt Gaismas speciālajā internātskolā, dziedot Jāņa Lūsēna dziesmu “Mazu brīdi pirms”, kāds bērns, emociju pārņemts, pieskrēja dziesmas laikā pie manis. Bērni ir vispatiesākie. Esmu priecīga, ka varu dalīties ar savu svarīgāko, kas man ir - balsi.
- Kas ir jāņem vērā bērnam, uzsākot mūzikas gaitas?
- Ir svarīgi, lai bērnam ir kāds, kurš viņu motivē, viņam tic un ir klāt ne tikai veiksmes brīžos. Mīļie vecāki, atbalstiet savus bērnus - tas ir ārkārtīgi svarīgi! Ja mīli mūziku, tad tā mīlēs arī tevi.
- Vai ir viegli būt māksliniekam?
- Vokālā māksla ir ļoti specifiska. Nepietiek tikai ar talantu, ir vajadzīga ārkārtīga neatlaidība strādāt un attīstīties, griba, drosme un veiksme. Tad mākslinieka ceļš būs ritošāks.
- Kurš jūs visvairāk atbalstījis?
- Es lepojos ar visiem cilvēkiem, kurus manā dziedātājas ceļā Dievs ir sūtījis, sūta un sūtīs. Dziedātājs nav viens, dziedātājs ir komanda. Esmu pateicīga visiem, kuri man ir snieguši palīdzīgu roku – gan vecākiem un abām māsām, gan ļoti daudziem ar mūziku saistītiem cilvēkiem. Atbalstu esmu jutusi no daudziem dzīvē satiktajiem cilvēkiem Latvijā un pasaulē.
- Vai mūziķa profesija Latvijā ir novērtēta?
- Nē. Nekur pasaulē profesionāliem māksliniekiem nav jāstrādā divās vai trijās darbavietās vienlaikus.
- Ko jūs gribētu mainīt Latvijā?
- Mani ļoti uztrauc, ka Latvijā ir tikai viens muzikālais teātris, pasaulē ir dziedātāju pārprodukcija, visiem nav darba vietu. Diemžēl cilvēki ir spiesti pieņemt lēmumu aizbraukt projām no savas zemes… Ļoti žēl, ka iznīcina laukus, likvidē mazās skolas, pašvaldību iestādes un cilvēki paliek bez darba.
- Kādam jābūt mūziķim?
- Galvenais, lai cilvēks ir patiess. Es ļoti augstu vērtēju izpalīdzību un godīgumu. Dziedātājam nepietiek tikai ar talantu - ir jābūt lielām darbaspējām, stingram raksturam, gribai, neatlaidībai... Operdziedātājs ir ļoti elitāra profesija, Dievs izvēlas, kuram uzdāvināt šādu dāvanu. Es alūksniešiem novēlu apmeklēt klasiskās mūzikas koncertus. Ticiet, mūzika jūs iedvesmos!
 — Laura Felša

Citu datumu laikraksti

 • Jautrība asprātīgā komēdijā

  Jautrība asprātīgā komēdijā

  Alūksnes Kultūras centrā 9.novembrī pulksten 19.00 skatītājus priecēs komēdija “Silvija”. Izrādes režisors un aktieris Voldemārs Šoriņš amerikāņu...

 • Spēks no bitēm 4

  Spēks no bitēm

  Jaunlaicenes pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Auguļi” ir viena no retajām Alūksnes novadā, kas pircējiem piedāvā krēmveida medu. Biškopības...

 • Atklāj disku golfa laukumu

  Atklāj disku golfa laukumu

  Alūksnes novada sporta centrā “Mežinieki” pagājušajā svētdienā alūksniešiem un pilsētas viesiem kopā ar ģimeni un draugiem lieliskos laika apstākļos...

 • Par to, ko atļaujamies

  Šonedēļ divu dienu laikā notikuši divi gadījumi par “Alūksnes Ziņu” darbību, kas raisa pārdomas. Par to, ko atļaujamies (kādas personas ieskatā - par...

 • Kā vērtēt vēlēšanu rezultātus?

  Aizvadītajā nedēļā 954 vēlēšanu iecirkņos Latvijā un 121 vēlēšanu iecirknī ārvalstīs notika 13.Saeimas vēlēšanas. Vēlēšanu iecirkņos savu balsi...

 • Vēlēšanas atgādina aklo randiņu vai veikala reklāmu

  Šogad 13.Saeimas vēlēšanas mūsu pusē iekrita vienā dienā ar svecīšu vakaru. Savu balsi nodevu iepriekšējā dienā, jo nekādi to nevarēju savienot ar...