Opozīcija iebilst, pārējie apstiprina

Šonedēļ ārkārtas domes sēdē tika pieņemts Alūksnes novada pašvaldības šāgada budžets. Visi deputāti gan to neatbalstīja - “pret” balsoja Verners Kalējs, Līga Langrate un Druvis Tomsons. Sēdē nepiedalījās deputāts Laimonis Sīpols, bet visi pārējie deputāti balsoja “par”.

Neatbalsta esošo darba stilu
V.Kalējs, pamatojot savu viedokli balsot “pret” šādu budžetu, salīdzināja darbu pašvaldībā ar darbu savā uzņēmumā SIA “Verners un draugi”. “Kopš 1992.gada vadu uzņēmumu, klājies ir visādi, ir ļoti daudz jāstrādā, lai nopelnītu un maksātu nodokļus. Pašlaik uzņēmumā strādā 25 darbinieki, gada apgrozījums ir krietni pāri miljonam eiro. Visu šo darbu vada divi cilvēki – grāmatvede un ražošanas direktors. Uzņēmējdarbībā budžetā nav lieku tūkstošu, kas stāvētu un ko var paņemt un izdomāt, ka tas labs darbinieks un tam maksās lielāku algu, tas sliktāks – tam mazāku. Uzņēmējs savus resursus sadala atbilstoši vajadzībām. Uzņēmumā cilvēkam, kurš strādā fiziski smagu darbu, nav laika iet uzpīpēt vai pusstundu sēdēt un dzert kafiju, vidējā alga ir apmēram 700 eiro, kas nav slikts rādītājs. Pērn trešdaļu miljona samaksājām nodokļos. Bet pašvaldībā var izvēlēties darbiniekus, viņu algu apmēru, pieņemt arvien jaunus darbiniekus, neņemot vērā novadā esošo situāciju. Esmu pret šādu sistēmu un darba stilu,” pauda V.Kalējs.

Izšķērdīgs un nesabalansēts
Deputāte Līga Langrate uzteica V.Kalēju, ka sācis šādu diskusiju, jo “vissliktāk ir nerunāt par lietām, kas ir svarīgas”. Viņa uzskata, ka sastādītais budžets ir izšķērdīgs, nav sabalansēts, tādēļ arī viņa balsoja “pret”. “Budžetu esmu pārskatījusi, uzdevusi neskaidros jautājumus. Nezinu, vai deputāti to varēja pārskatīt, jo 184 budžeta lapās ieraudzīt kopainu ir ļoti grūti,” sacīja L.Langrate.
Viņa uzsvēra - plānots, ka kopējie ienākumi novadā šogad palielināsies par 690 000 eiro, bet izdevumi – par 2,9 miljoniem eiro. “Tas ir milzīgs skaitlis! Kur mēs šādu naudu ņemsim? Novadā samazinās iedzīvotāju skaits, darbspējīgi ir tikai 10 000, novadā ir 10 procentu bezdarbs. Ja pērn Alūksnes novads, ņemot vērā ekonomiskos rādītājus, starp Latvijas novadiem bija 77.vietā, tad šobrīd vairs ir tikai 85.vietā. Visi rādītāji liecina par to, ka ejam nepareizā virzienā. Jāpārskata savas iespējas un vajadzības. Nekādi neizprotu papildu darba apjomus pašvaldībā un milzīgās komandējumu izmaksas! Komandējumi Latvijas teritorijā vienu dienu taču pat nav jāapmaksā,” norādīja L.Langrate.

Nevajag divus vietniekus
Deputāts Druvis Tomsons pauda, ka novadā samazinās iedzīvotāju skaits, bet domes priekšsēdētājam joprojām ir divi vietnieki. “Tādi gadījumi Latvijā ir tikai trīs, un viens no tiem esam mēs. Tas ir nesaimnieciski,” uzskata D.Tomsons.
Deputāte Maruta Kauliņa, komentējot situāciju par bezdarbu novadā, atzina – Alūksnes slimnīcā ir grūtības atrast pat apkopējus. “Darbā piesakās jauni cilvēki, vecumā pāri 20 gadiem, kuri nesaprot, kas ir darbs, kā tas jādara un ka jādara regulāri,” sacīja M.Kauliņa.
Deputāts Ainars Melders pauda atbalstu sagatavotajam budžetam, tomēr izteica arī cerību, ka domes priekšsēdētājs veiks tā pārskatīšanu “lēnā garā par detaļām, ko runā deputāti”. “Valstī būtu jāpievērš uzmanība tam, ka 1500 cilvēki “atnes naudu” budžetā, bet 2500 to “apēd”. Tā ir visā Latvijā,” uzsvēra A.Melders.

Alūksnes novada pašvaldības šā gada pamatbudžeta gada ieņēmumi plānoti 16 413 595 eiro, izdevumi 22 486 831eiro. Starpība tiks segta no līdzekļu atlikuma uz gada sākumu un piesaistītā finansējuma – Valsts Kases aizdevumiem projektu īstenošanai.
Salīdzinoši - pērn ieņēmumi tika plānoti 15 727 862 eiro, izdevumi - 20 627 966 eiro.

Citu datumu laikraksti

 • Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnē – Jāņa Lūsēna un Inetas Rudzītes koncerts

  Alūksnes Kultūras centrā 14.februārī pulksten 19.00 notiks atkalredzēšanās ar komponistu Jāni Lūsēnu. Alūksniešiem būs iespēja klausīties pilnasinīgu...

 • Ates muzejs aicina ciemos

  Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs līdz 9.februārim aicina pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērnus piedalīties izglītojošā programmā...

 • Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks 3

  Alūksnē viesojas Kanādas vēstnieks

  Alūksni trešdien apmeklēja Kanādas vēstnieks Alēns Osērs, lai iepazītu novadu un tiktos ar pašvaldības pārstāvjiem. Vēstnieks apmeklēja Alūksnes...