Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Optimisti no ziemas nebaidās

Alūksnes rajonā janvāra pirmās dienas ir pārsteidzoši baltas un aukstas. Vai tik barga ziema ar -30 grādu salu ir kaut kas ārkārtējs, to laikraksts centās noskaidrot, iztaujājot vairākus Alūksnē populārus cilvēkus.

Alūksnes rajonā janvāra pirmās dienas ir pārsteidzoši baltas un aukstas. Vai tik barga ziema ar -30 grādu salu ir kaut kas ārkārtējs, to laikraksts centās noskaidrot, iztaujājot vairākus Alūksnē populārus cilvēkus.
Alūksnes domes priekšsēdētājs Guntārs Bērziņš uzskata, ka šāds laiks ir "tīri normāls". Kā ārkārtēju to uztver Lauksaimniecības konsultāciju biroja speciāliste ekonomikā un grāmatvedībā Inna Gailiša. Viņai pat ir anekdotisks priekšlikums: "Ja jau zemniekiem paredzēja maksāt kompensācijas sakarā ar vasaras sausumu, tad vajadzētu arī ziemas aukstā laika dēļ." Tomēr viņa kļūst nopietna, kad runā par to, ka dzīvniekiem izturēt šo ziemu nebūs viegli. Kas notiek zemnieku akās, pagrabos, klētīs? Kam gruntīgs pagrabs, tajā arī var glabāt kartupeļus un dārzeņus visu ziemu.
Alūksnes rajona policijas pārvaldes atbildīgajai par sadarbību ar presi Maritai Parcei - Cunskai ziema nav mīļākais gadalaiks. Taču - tā ir jāpārdzīvo. "Šīs aukstās ziemas dienas - tas ir traki. Kaut arī ir skaisti. Labāk sēžu pie loga, baudu karstu tēju un tā priecājos par dabu," saka viņa.
Labāk auksts nekā remdens
Maksimālais ziemas aukstums, ko varētu izturēt Alūksnes rajona iedzīvotāji, tā īsti nav skaidrs. G.Bērziņš domā, ka "jāņem vērā ne tikai aukstums, bet arī gaisa mitrums, ja abi komponenti ir kopā, tad tas ir nepatīkami". Aukstums bez vēja un mitruma - tas ir paciešams. I.Gailiša uzskata, ka cilvēks var izturēt visu. Automašīnu termometri "atslēdzas" pie -34 grādiem un vairs nerāda. "Tehnika neiztur, bet cilvēks izturēs. Ir jāiztur," smejas viņa.
Alūksnes domes priekšsēdētājs prāto, ka pilsētas nami un komunikācijas sistēmas, infrastruktūra nav paredzēta -40 grādu sala pārbaudēm. "Ja tā turpināsies, ka vasarā būs 40 grādu karstums, bet ziemā - 40 grādu aukstums, tad būs jāuzlabo vide, lai sadzīvotu ar kontinentālu klimatu," saka G.Bērziņš. Taču viņš atzīst, ka pašam labāk patīk auksts vai karsts laiks, nevis mērens.
M.Parcei - Cunskai negribētos, lai šoziem Alūksnes rajonā būtu aukstāks par -35 grādiem. "Vairāk nevajag!" izsaucas viņa.
Labprāt slēpo un iet pirtī
G.Bērziņš domā, ka ziemu vislabāk var izbaudīt, slēpojot un slidojot. Pats viņš neaizraujas ar zemledus makšķerēšanu, bet pieļauj, ka citiem tā sagādā prieku. Alūksnē arī daudzi citi labprāt un regulāri slēpo un slido. Vēl Alūksnes "galvam" patīk aukstā laikā iet karstā lauku pirtī.
Arī I.Gailiša vislabprātāk ziemā atpūtu izbaudītu īstā lauku mājā pie karstas krāsns un pamatīgi izkurinātā pirtī. "Kam ir mazi bērni, tie līdz ar viņiem izbauda arī citus ziemas priekus - ar ragavām, slēpēm. Ir spiesti. To zinu pēc savas pieredzes," saka viņa. Un piebilst - kam bērnu vēl nav, tiem pēc šīs ziemas noteikti būs. Tādam jābūt rezultātam, auksto ziemu pavadot zem silta deķa!
"Bet ārā ir tādas kupenas! Var celt sniega pilis, ka tikai sniegs kļūtu lipīgāks," izsaucas I.Gailiša. Arī M.Parce - Cunska uzskata, ka ziemu kā jebkuru gadalaiku var izbaudīt tikai ārā. Savukārt istabā ziemā vislabāk ir uzburt vasaru.
Lai neviens nepaliek pusceļā
G.Bērziņš atzīst, ka daudziem aukstā ziema sagādā raizes. Piemēram, akās nav ūdens. "Tas tāpēc, ka bija karsta vasara, rudenī nebija daudz lietus ūdeņu. Zeme sasala un pēc tam uzsniga sniegs. Tāpēc akās trūkst vai nav ūdens," saka viņš.
Arī pilsētā jācer, ka ziemu varēs izturēt. G.Bērziņš uzsvēra, ka iedzīvotāji saņem un saņems visus komunālos pakalpojumus kā vienmēr. Daba diktē savus noteikumus. Sniegu no pilsētas izvedīs, taču tikai atsevišķās vietās. To darīs, kad mazināsies sals. G.Bērziņš arī teica, ka Alūksnes kapsētā zeme ir sasalusi metra dziļumā.
I.Gailiša nobažījusies, vai dārzos neapsals ābeles un citi augļu koki. Pagaidām par to spriest vēl pāragri, viss būs redzams pavasarī. Negriboties arī slimot.
M.Parce - Cunska visvairāk šoziem vēlētos siltumu savā dzīvoklī. Pašlaik esot auksti. Ir bažas arī par automašīnu, kas mēdz aizsalt no rīta tad, kad jābrauc uz darbu.
"Es aizdomājos arī par to, ka šādā aukstā laikā var apsaldēties. Satrauc, ka salst bezpajumtniekiem. Žēl cilvēku. Žēl ir arī to, kas alkohola reibumā pusceļā uz mājām pakrīt un paliek guļam. Ja kāds nepalīdzēs piecelties, tad cilvēks nosals. Kaut mēs prastu nebūt vienaldzīgi!" saka M.Parce - Cunska.

Citu datumu laikraksti