Orientēšanās - aktīva atpūta visam mūžam

Drīz mežā pie Apes pagrieziena skanēs ne tikai putnu, bet arī orientieristu balsis - 19.aprīlī sāksies tradicionālais orientēšanās seriāls “Horizonts”.

Drīz mežā pie Apes pagrieziena skanēs ne tikai putnu, bet arī orientieristu balsis - 19.aprīlī sāksies tradicionālais orientēšanās seriāls "Horizonts". Pirmās sacensību kārtas starta vieta būs netālu no autobusa pieturas "Apes pagrieziens". Tur dalībniekus gaidīs no pulksten 15.00 līdz 19.00.
Orientēšanās kluba "Alūksne" vadītājs Vilnis Veļķeris uzsver, ka pirmo sacensību vietu parasti izvēlas skaistā apvidū, turklāt tādā, kur nav sniega.
Apes pievārtē kontrolpunkti būs jāmeklē priežu silā, tātad var cerēt, ka orientieristiem nebūs jāskrien pa slapjām, purvainām vietām. Ne visi ziemas periodā ir trenējušies, tāpēc vajadzēs atgūt sportisko formu.
Vai 21.sezonā būs kādas izmaiņas sacensību norisē?
Pēc dalībnieku vēlēšanās palielinājām sacensību kārtu skaitu, šogad būs 18 kārtas. Ir izveidotas un saglabātas grupas mazajiem bērniem. Distancēs ar papildu marķējumu varēs doties astoņus un desmit gadus veci bērni. Ievērojot orientieristu priekšlikumus, distances būs arī Alūksnes pilsētā - parkā un pie Melnuma.
Kas jādara tiem, kas pirmo reizi vēlas startēt sacensībās?
Noteicošā ir vēlme piedalīties. Nevajadzētu izvēlēties labāko sporta apģērbu. Ir jārēķinās, ka mežā var nosmērēt vai saplēst treniņtērpu. Tāpat pirmajā reizē var iztikt ar vecākām krosa kurpēm. Protams, ir vajadzīgs kaut vienkāršs kompass, lai pēc kartes noteiktu virzienu.
Noteikti nav jābaidās, jo pieredzējušie sportisti un tiesneši palīdzēs un parādīs, kā veicama distance. Turklāt iesācēju grupai distance ir ļoti vienkārša.
Kāda ir prognoze - cik dalībnieku ieradīsies uz sacensībām? Vai tie būs galvenokārt līdzšinējie orientieristi vai arī gaidāmi jauni?
Interesentu telefona zvani liecina, ka pirmo reizi būs orientieristi no attālākiem Vidzemes rajoniem. Cēsu pievārtes sportisti meklē jaunas sacensību vietas.
Latvijas mežu reljefs ir diezgan vienkāršs, tāpēc, vairākkārt startējot tajā pašā apvidū, tas ir labi zināms.
Ceram, ka ieradīsies arī Igaunijas orientieristi, jo Ape ir tuvu robežai. Noteikti gaidām visus, kas startēja iepriekšējā sezonā.
Paredzams, ka būs apmēram 130 dalībnieki. Tik daudz orientieristu bija arī iepriekšējo sezonu atklāšanas sacensībās.
Neceru, ka dalībnieku skaits būs ievērojami lielāks, jo skolās, izņemot dažas, orientēšanās sports nav populārs. Gaujienas vidusskolā ir divi, trīs Latvijas izlases komandas kandidāti, tur ar bērniem strādā pagasta padomes priekšsēdētājs Viesturs Dandens. Turpretim daudziem citu skolu audzēkņiem šis sporta veids netiek pat parādīts, lai gan ir iekļauts mācību programmā.
Pieredze liecina - ja no skolas uz sacensībām atbrauc 20 bērnu grupa, tad vismaz diviem, trim radīsies interese par orientēšanos. Viņi paši domās, kā nokļūt citās sacensībās. Nekad visi nespēlēs basketbolu, nenodarbosies ar riteņbraukšanu vai biatlonu.
Pasaules prakse liecina, ka ar šo sportu sāk nodarbotos astoņu gadu vecumā vai pat jaunāki bērni. Latvijā vecākajiem orientieristiem ir vairāk nekā 70, bet citur skrien arī 90 gadu vecumā. Tas nozīmē, ka ar orientēšanos var nodarboties visu mūžu.
Alūksnes rajonā orientēšanās sports ir populārs. Kādu vietu te rīkotās sacensības ieņem Latvijā?
Ziemeļaustrumvidzemē Alūksne kļūst par aktīvu orientēšanās sporta centru. Domāju, ka valstī esam pirmajā sešniekā. Protams, lielākās sacensības ir Rīgā un Cēsīs. Valmieriešiem, gulbeniešiem, smilteniešiem, arī balveniešiem ir savs sacensību cikls, bet jūtama alūksniešu vēlme būt labākiem un citādiem.
Mūsu priekšrocība ir plašs aktīvistu loks, kas palīdz organizēt sacensības. Varu paļauties uz citiem, kas rīko sacensību kārtas. Distanci veidot pieteicies aktīvs Balvu sacensību organizators. Tāpat Grundzāles pamatskolas sporta skolotājs uzņēmies sacensību kārtas organizāciju. Šīs skolas audzēkņi regulāri ierodas uz sacensībām.
Alūksnē ir labi sagatavotas jaunas kartes orientēšanās sacensībām. Tās maksimāli atbilst pašreizējai situācijai dabā. Programmā ir dažādi sacensību veidi: kopējais starts, sprinta distance, vidējās distances.
Tradicionāla kļuvusi Līgo balvu izcīņa pirms Jāņiem. Informācija par sacensību rezultātiem operatīvi ir redzama mājas lapā. Cenšamies radīt ērtības dalībniekiem. Ir domāts par katru, kas atnāk uz sacensībām.

Citu datumu laikraksti

 • Bērniem un jauniešiem rīko estrādes konkursu

  Kultūras portāls SVLV (www.sv.lv) sadarbībā ar Ozolnieku tautas namu un Ozolnieku novada domi 14.maijā organizēs trešo bērnu un jauniešu estrādes...

 • Pašvaldībā ir jauna sekretāre

  No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres pienākumus veiks Anita Gasperte.No šodienas, 12.aprīļa, Zeltiņu pagasta padomē sekretāres...

 • Aizdegas ventilācijas iekārta

  10.aprīlī pulksten 6.03 Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Alūksnes brigāde saņēma izsaukumu uz SIA “Alta S” maizes kombinātu.10.aprīlī...

 • Balvā saņem baseina apmeklējumu

  Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas.Ar peldēšanu: stimulē lasīt grāmatas. Alūksnes bibliotēkas bērnu literatūras nodaļa sadarbībā ar Alūksnes...

 • Alūksnē viesos Ministru prezidents

  Rīt Alūksnē ieradīsies Ministru prezidents Aigars Kalvītis. Viņš tiksies gan ar Alūksnes pilsētas un rajona padomes vadību, gan arī apmeklēs sporta...

 • Notāru darbu paralizē valdības neizdarība

  Uz pāris dienām valdība bija paralizējusi notāru darbu, jo Ministru kabinets nebija apstiprinājis noteikumus par zvērinātu notāru taksēm, bet...