Ozoli neliecas

Laiks rit gausi. Nu gan noderētu mātes klātbūtne. Būtu Guste mājās, viņš noteikti dotos Alīnai līdzi un turpat slimnīcas priekšā uz soliņa sagaidītu lielo notikumu.

62.
Laiks rit gausi. Nu gan noderētu mātes klātbūtne. Būtu Guste mājās, viņš noteikti dotos Alīnai līdzi un turpat slimnīcas priekšā uz soliņa sagaidītu lielo notikumu. Alīna viņam ir vislabākais, kas viņam pieder un kuru viņš tik neizsakāmi mīl. Viņa ir Arvisa pirmā un būs vienīgā sieviete. Maiguma un mīlestības jūtas mijas ar satraukumu. Kaut viss ātrāk un labi beigtos! Viņš, Ozolu pagalmā sēdēdams uz vecā vairāku paaudžu augumu nobružātā sola, izjūt tādas emocijas, kādas agrāk nekad nav varējis iedomāties: sajūtā, ka viņš teju teju kļūst tēvs, ir gan lepnums, gan bažas. Tik lēni šodien nāk vakars. Pār Ozolu sētas koku galotnēm Arviss pirms krēslas iestāšanās pamana, zemu lidojot, gulbju pāri. Tā liekas laba zīme. Diena ir galā, kad pagalmā iebrauc no saimnieces darbiem māte. Arviss iziet pretī. Māte izskatās apmierināta un tāda kā noslēpumaina. Vēl no pajūga neizkāpusi, viņa saka: "Dēls, mazais ir klāt, es tikko no fermas zvanīju. Visu dienu kā uz adatām. Es uzzināju jau no rīta, ka viņa ir slimnīcā." Pēc mazas pauzes, izraususies no pajūga, viņa turpina: "Man vēl fermā bija darīšanas, tad arī pie reizes uzzvanīju. Nu jūs man sētā esiet divi vīrieši. Zēns esot trīs kilogrami un divi simti gramus smags, piecdesmit centimetrus garš. Pamazs! Tev bija četri kilogrami," viņa stāsta jaunumu.
"Bet bērns jau nav telēns, izaugs un pieņemsies svarā." Arvisam šī mātes piezīme neliekas īsti vietā. Māte šo priecīgo ziņu ir uzzinājusi pirmā, it kā viņš būtu bikls un mazs zēns, kas pats neko nespēj un ir vadāms un koriģējams. Kaut kas mātes aizbildnieciskajā manierē Arvisam nepatīk. Kad beidzot māte viņu uzskatīs par pieaugušu vīrieti, kas spējīgs rūpēties par ģimeni pats?
"Kas to varēja paredzēt, ka tu tik ātri kļūsi par tēvu!" Guste apkampj Arvisu un ieraudas nedabīgi skaļi un tā kā samāksloti. Vai tās ir prieka un aizkustinājuma asaras? Viņa nu ir vecāmāte, dzīvē arī viņai sācies jauns posms.
"Rītā no paša rīta nodosim telegrammu, pats brauc ar otro autobusu, nopērc skaistus ziedus, visdārgākos!" Guste atkal sev tik ierasti izrīko dēlu, kas droši vien no jaunā pārdzīvojuma ir gauži samulsis. Viņai ir tā dzīves pieredze, kas liek šaudīties gan tur, kur tas būtu vajadzīgs, gan arī šoreiz, kad Arviss gan pats spētu rīkoties kā precētam vīram pienākas. Gustei liekas, ka viņš ir pat sadusmojies par viņas gādīgajiem padomiem. Viņa turpmāk klusēs! Lai Arviss pats... Viņš izskatās tik nepieredzējis. Taču jau nezina, cik smagu atbildības nastu uzņēmies, un māte palīdzēs, viņai ir pieredze un arī naudas maka turēšana, kamēr Arviss vēl nepelna.
"Mans dēls ir klāt! Par ziediem un visu pārējo es gan zināšu pats! Kāpēc tu uzskati mūs par maziem bērniem, kam sava padoma nav? Mammu, nedari tā! Es saprotu, ka tu vēlies visu nokārtot pēc iespējas labāk, bet ļauj arī man rīkoties. Telegrammu nosūti no sevis, ja gribi. Es tagad piezvanīšu Alīnas vecākiem. Viņi arī nervozē un gaida," Arviss to saka skaļāk nekā parasti.
"Ir jau darīts, dēls! Es jau piezvanīju, tikko kā uzzināju. Viņi arī tevi sveic kā tēti..." Guste atkal iešņukstas. Vai tas ir no aizkustinājuma vai citām emocijām? Arvisam mātes šodienas aktivitātes nav pa prātam, viņa izturas samāksloti un teatrāli. Parasti viņš respektē un pakļaujas viņas domām, taču šoreiz ir citādi.
"Sarunāsim tā, ka tu nemaisīsies mūsu dzīvē! Esmu pieaudzis, saproti, pieaudzis!" un viņš negaidot ieiet istabā, pamezdams Gusti ar visu pajūgu sētsvidū, kā parasti nedara.

Citu datumu laikraksti

  • Oktobris - zemliku mēnesis

    Šis ir laiks, kad, atstājot aiz sevis krāšņu lapu zeltu, dienu nomaina tumši violeta nakts, pilna mistikas, burvības un smeldzes.Šis ir laiks, kad,...

  • Zemes dienestā gatavojas reorganizācijai

    Līdz nākamā gada sākumam tiks pabeigta Valsts zemes dienesta reorganizācija, kas paredz mainīt zemes dienesta funkcijas un izveidot jaunu...

  • Alūksnē atver daudzveidīgu pakalpojumu biroju

    Alūksnē šonedēļ ir atvērts jauns Juridisko, grāmatvedības, tūrisma un lietišķo pakalpojumu birojs. To izveidojušas piecas alūksnietes - Ilze Rubene,...