Pacienti līdzekļu trūkuma dēļ ģimenes ārstu mājas vizītē nesauc

Ir pagājis pusgads, kopš stājās spēkā jauni veselības aprūpes finansēšanas kārtības noteikumi. Ģimenes ārste Lidija Jukse, kas strādā Zeltiņos, Kalncempjos un Ilzenē, ievērojusi, ka pacienti retāk paši apmeklē speciālistus.

Ir pagājis pusgads, kopš stājās spēkā jauni veselības aprūpes finansēšanas kārtības noteikumi. Ģimenes ārste Lidija Jukse, kas strādā Zeltiņos, Kalncempjos un Ilzenē, ievērojusi, ka pacienti retāk paši apmeklē speciālistus.
Samazinājies to pacientu skaits, kas vēlas pārbaudīt veselību pie dažādiem speciālistiem. Viņai ir vairāk nekā 1000 pacientu.
"Daudzās trūcīgās ģimenēs bērniem neveic analīzes, kā to paredz profilaktisko apskašu programma. Cenšos pirmsskolas vecuma bērniem, kas apmeklē piecgadīgo un sešgadīgo mācības, kopīgi ar feldšeri izdarīt analīzes, lai gan tā nav obligāta prasība. Tad var konstatēt, vai viņiem nav kāda saslimšana," atklāj ģimenes ārste.
Maksa par mājas vizītēm pēc jaunās kārtības ir jānosaka ģimenes ārstam, izņemot noteiktas iedzīvotāju kategorijas. Maksā ietilpst valsts noteiktā maksa par ģimenes ārsta apskati un ceļa izdevumi.
"Tas sagādā vislielākās problēmas. Daļa pacientu nezina, ka šī maksa ir liela. Diemžēl no daudziem nevaru atļauties paprasīt maksu, jo viņiem naudas nav," atzīst ārste. Viņa apgalvo, ka mājas vizīšu skaits nav liels. Tie, kuriem ir veselības problēmas, paši mēģina atnākt pie ārsta, jo tad iznāk lētāk. Lauku iedzīvotāji cenšas veikt profilaktiskās potes - pret ērču encefalītu un gripu.
Vairāk nekā agrāk cilvēki slimojot ar kaulu sistēmas slimībām.
"Veciem cilvēkiem aktuālas sociālas problēmas, dzīvo vientuļi, tāpēc rodas veselības problēmas," saka L.Jukse.
Daudzi izmanto ārstes pakalpojumus, jo jākārto tā saucamā sanitārā grāmatiņa. Viņa neslēpj, ka diemžēl ir pacienti, kas neievēro ārsta pieņemšanas laiku, lai gan darbs netraucē apmeklēt mediķi norādītajā laikā.

Citu datumu laikraksti

  • Naglu ciemā tagad pārsvarā saimnieko ienācēji

    Malienas pagasta apdzīvotajā vietā Naglas dzīve rit tāpat kā jebkurā pagastā. Naglās māju nav daudz, bet to kādreizējie īpašnieki jau aizgājuši...

  • Monētu savienības - jau pirms 600 gadiem

    Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas attīstības likumsakarības, viena - aptvert arvien lielāku teritoriju.Ekonomikai un tirdzniecībai ir kopējas...

  • Jauna iespēja skolēniem

    Rudens un jaunā mācību gada sākums skolēniem un skolotājiem rada jaunus pienākumus, bet sniedz arī jaunas iespējas.Rudens un jaunā mācību gada sākums...