Latvijā skābbarības paraugu izvērtēšanā šogad piedalījās somu firmas "Kemira Chemicals Oy" skābbarības speciālists Harijs Mitinens.
Latvijā skābbarības paraugu izvērtēšanā šogad piedalījās somu firmas "Kemira Chemicals Oy" skābbarības speciālists Harijs Mitinens. Skābbarības vērtēšana Latvijā un Somijā nedaudz atšķiras, tomēr padomus ieteicams ņemt vērā.
Labā skābbarībā jābūt no 13 līdz 17 procentiem (sausnā) kopproteīna. Ja tas ir vēl augstāks, atgremotāji to izmanto nelietderīgi, palielinās slodze aknām un nierēm, līdz liekais slāpeklis tiek izvadīts. Lielākajā daļā skābbarības paraugu proteīna saturs ir no 11 līdz 15 procetiem un mazāks. Tas nozīmē, ka zālāju botāniskais sastāvs ir slikts. Zālājus mēslo pieticīgi. Tie nav pļauti optimālajā laikā.
Ja skābbarībā neto enerģija laktācijai mazāka par 6,5 procentiem (minimālā robeža seši), tā govis nevar nodrošināt ar vajadzīgo enerģijas daudzumu, jo proteīnam un enerģijai jābūt sabalansētai. Ja viena no šiem elementiem nav vai ir par daudz, dzīvniekam rodas veselības problēmas un samazinās izslaukums.
Koppelnu saturs skābbarībā nav vēlams lielāks par astoņiem procentiem. Ja tas augstāks, pļauta jau pāraugusi zāle vai tā vākta lietus laikā, kad ir lielākas iespējas barībā nokļūtt smiltīm vai dubļiem.
Skābbarības skābums ir saistīts ar sausnas saturu. Optimālais tās saturs ir 25 procenti. Tad skābumam jābūt ne augstākam par 4,2. Ja sausnas saturs lielāks, arī skābumam jābūt lielākam. Palielināts skābums negatīvi ietekmē skābbarības garšu un tās uzglabāšanu.
Pienskābei jābūt no viena līdz 2,5 procentiem. Ja tās skābbarībā ir vairāk, samazinās atgremotāju barības uzņemšanas spējas. Ja pienskābes saturs zems, tas norāda, ka barība jau bojāta vai sācies šis process. Etiķskābes daudzums nedrīkst būt lielāks par procentu dabīgi mitrā paraugā. Ja tās daudzums palielināts, tas nozīmē, ka barībā notikusi nepareiza fermentācija. Sviestskābes apjoms nevar pārsniegt 0,1 procentu. Tā parasti rodas barības paraugos ar zemu sausnas saturu.
Skābbarībā jābūt vismaz 2,5 procentiem kopcukura. Lielāko daļu cukura izmanto pienskābes baktērijas, lai notiktu pienskābās rūgšanas process.