Padomi tiem, kuri ada

Kas ir efektdzijas, kā tās izmantot?

Kas ir efektdzijas, kā tās izmantot?
Efektdzijas (buklētā, bārkstainā dzija, metanīta diegi) radītas, lai padarītu adījumus interesantākus, košākus.
Bārkstainā dzija ir dārga, bet pietiek pavisam nedaudz šo diegu, lai adījumu padarītu efektīgu. Lai taupītu dziju, var adīt vienu valdziņu no pamatdzijas, otru - no bārkstainās dzijas.
Raksts jāizvēlas tā, lai bārkstaina dzija nebūtu jāieada piedurkņu galos vai sānos, kur tā varētu izraustīties.
Buklētu dziju iegūst, savijot kopā divus pavedienus, kam ir dažāda reakcija uz augstu temperatūru. Savītos pavedienus izlaiž caur speciālu siltumkameru. Buklēta dzija nekad neraujas.
Šādai dzijai parasti ir maza metrāža, bet bukleta dzija jāada ar rupjām adatām, tāpēc rezultātā nepieciešamās dzijas daudzums izlīdzinās.
Metanīta diegs - mākslīgā ceļā iegūts pavediens, kuru pievieno dzijai speciāla efekta iegūšanai, padara dziju smagāku, tādēļ dziju ar metanīta diegu izvelieties pēc metrāžas, nevis pēc svara.
Ja grib apvienot dažādu faktūru dzijas
Vispirms noadiet paraudziņus un pārliecinieties, vai kāda no dzijām nestiepjas. Atkarībā no pievienotās šķiedras dzija var pastiepties vai nu platumā, vai garumā.
Mazgājot adījumus, kuros izmantota dažāda veida dzija, stingri jāievēro mazgāšanas režīms. Piemēram, poliakrils karstumā stiepjas, tādēļ šāds izstrādājums jāmazgā ūdenī, kas nav siltāks par 30°C.
Ja vienā adījumā izmantota kokvilna un sintētika, tad jāmazgā mazākajā norādītajā karstumā.
Ko darīt, lai neizstieptos apkakle, apakšmala vai piedurkņu gali?
Vislabākais līdzeklis - pievienot pamatdzijai monopavedienu - tas ir - gumijotu diegu, kuru nedaudz izstiepj un pievieno dzijai, no kuras ada valnīti. Monopavedienu ražo gan baltā, gan melna krāsa, pārdod spolītēs.
Lēta un laba dzija ir poliakrila dzija, tā ir ļoti izturīga.
Nevajag baidīties no sintētiskās dzijas. Tās kvalitāte parasti ir laba, izstrādājumus no sintētiskas dzijas var droši valkāt, ja nav alerģijas. Sintētiskajām dzijām ir ļoti liela krāsu izvēle, jo sintētiku vieglāk nokrāsot. Šī dzija nenomazgājas, nezaudē krāsu, neveļas, tikai jāievēro mazgāšanas režīms - ūdens nedrīkst būt siltāks par 30°C.
Kā pareizi aprēķināt nepieciešamās dzijas daudzumu?
Jāskatās uz dzijas iesaiņojuma atzīmētais ficītes svars un metrāža. Efektdzija ar bārkstīm, metanīta diegu, buklētā dzija ir smagāka, tos jāpērk vairāk. Uz iesaiņojuma reizēm atzīmē, cik ficītes dzijas jāpērk noteikta izmēra svītera noadīšanai, tikai tur parasti doti citu valstu izmēri, tādēļ salīdziniet tos ar Latvijā ierastajiem izmēriem.
Ko darīt, ja no ficītes nokritis iesaiņojuma papīrs ar apzīmējumiem?
Dzijas galu vajag dedzināt. Ja dzijā būs vilna, jutīsiet ragu un nagu smaku; sintētiskā dzija kusīs, veidojot sveķainu bumbulīti, bet kokvilnas dzija sadegot atstāj gaiši pelēkus pelnu.
www. pateretaja-celvedis. lv

Citu datumu laikraksti

 • Desmit jaunieši saņem Latvijas pilsonību

  Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās.Alūksnieši: lepojas ar ievērojamiem cilvēkiem tuvās un tālās mājās Alūksnes rajona...

 • Vidusskolā būs integrētā nedēļa

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolā projektā “Comenius” 1. līdz 4.klasei risināsies integrētā nedēļa “Pasaka par Zaļo karaļvalsti”.Ojāra Vācieša...

 • Pirmo reizi tiksies rajona dāmu klubiņi

  Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu klubiņiem būs kopīgs pasākums, ko rīkos Kolberģa dāmu klubiņš “Ciemos pie Benitas”.Pirmo reizi Alūksnes rajona dāmu...

 • Laimi saskata lietu kārtībā

  Apeniete Diāna Liepiņa spriež, ka nevar būt neapmierināta ar savu dzīvi. Pasaule ir nedaudz iepazīta, arī cilvēki gan šajā pusē, gan citos...

 • 18.novembris kļūst arvien populārāks

  Pagājušajā ceturtdienā Latvijas valsts atzīmēja proklamēšanas 86. gadadienu. Kā apgalvo masu saziņas līdzekļi, 18.novembra svētki arvien vairāk...

 • Būs rajona olimpiāde angļu valodā

  Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona angļu valodas olimpiāde 8., 11. un 12.klašu audzēkņiem.Trešdien, 24. novembrī, notiks Alūksnes rajona...