Pagaidām policistiem jāiztiek ar solījumiem

Kopš augusta, kad Policistu biedrība rīkoja piketu, nerimst runas par un ap policiju. Lai gan strīdi un kaislības pierimuši, izstrādāta koncepcija policijas attīstībai, pagaidām nekas būtiski nav mainījies.

Kopš augusta, kad Policistu biedrība rīkoja piketu, nerimst runas par un ap policiju. Lai gan strīdi un kaislības pierimuši, izstrādāta koncepcija policijas attīstībai, pagaidām nekas būtiski nav mainījies. Tiesa, budžeta grozījumos piešķirti papildu līdzekļi policijas funkciju nodrošināšanai, bet policistu algas sola palielināt ar nākamo gadu.
"Es krīzes situāciju neredzu. Mēs strādājam un darīsim to tikmēr, kamēr būs iespējas. Problēmas, par kurām runā, bija zināmas visu laiku, tikai tās neviens nerisināja," atzīst Alūksnes rajona policijas pārvaldes priekšnieks Ansis Gailītis.
Ne tikai atalgojums, arī darba apstākļi policistus neapmierina. Arestētajiem un aizturētajiem ir nodrošināts labāks komforts nekā policijas darbiniekiem. Alūksnes rajona policijas pārvaldes ēkā noteikti vajadzētu remontēt zāli, kur notiek sanāksmes un mācības. Tāpat savu kārtu gaida gaitenis, darba kabineti un citas telpas. Remontiem vajadzētu gandrīz 100 000 latu, bet piešķirti ir 8900 latu. Tos paredzēts izlietot jumta seguma remontam. Pagājušajā nedēļā pārbaudīja, kā izlietots finansējums izolatora remontam un iekārtošanai.
Papildu finansējums neapmierina
Alūksnes rajona policijas pārvaldei piešķirti papildu līdzekļi - 36 683 lati policijas funkciju nodrošināšanai. Sakarā ar degvielas cenu palielināšanos un jaunā Kriminālprocesa likuma stāšanos spēkā līdz gada beigām iedalīti gandrīz 12 000 latu benzīnam, jo aizturētos vajadzēs vest uz Cēsīm vai Valmieru, kur atradīsies izmeklēšanas tiesnesis. Tāpat līdzekļi būs vajadzīgi tulka nodrošināšanai. Droši vien arī tie, kas nesaprot latviski, izmantos tiesības saņemt tulka pakalpojumus. Tiem paredzēti 3000 latu, tātad 1000 latu mēnesī.
"Domāju, ka slēgsim līgumus ar tulkiem. Grūti prognozēt, cik daudz un no kādas valodas tulkošana būs vajadzīga," spriež A.Gailītis.
Pavēstu nosūtīšanai iedalīti 1800 lati. Arī aizturēto ēdināšanai ir palielināts finansējums - 1,50 latu dienā. Dezinfekcijas kameras ierīkošanai vajadzīgi 4000 latu, bet šī nauda nav iedalīta.
Papildu finansējums nevar apmierināt, jo policistu rīcībā ir novecojušas automašīnas. "Divas mašīnas stāv, vēl divām drīz braucēji izkritīs cauri, tāda ir arī kārtības policijas priekšnieka mašīna. Tātad piecas transporta vienības ir norakstāmas. Ja gadā paredz saņemt vienu vai divas jaunas mašīnas, tas nekādu uzlabojumu nedod," secina A.Gailītis.
Turklāt pie izmeklēšanas tiesneša nevarēs braukt ar vieglo automašīnu, jo būs jāved aizturētā vai arestētā persona ar diviem konvojniekiem, prokurors un advokāts.
Brīvas ir desmit štata vietas
Iekšlietu ministrijas valsts policijā esot 2000 novecojušu kompjūteru, turklāt daudzviet to trūkst. Alūksnē par nodrošinājumu ar datoriem nesūdzas. A.Gailītis uzsver, ka ir izveidots datortīkls ar diviem serveriem. Tāpat pārvaldē var lepoties ar jauniem darbiniekiem. Tiesa, vairāki ir arī darbu atstājuši.
"Eiropas Savienības robežas ir atvērtas, cilvēkiem ir iespēja vairāk nopelnīt ārzemēs. Iecirkņa inspektors aizgāja. Gatavojās braukt uz Īriju, bet tagad strādā celtniecībā tepat. Tur neviens viņam nervus nebojā, nedraud un neņirgājas," skaidro A.Gailītis.
Viņš uzsver, ka aizturētie bieži sūdzas visām iespējamām instancēm. Viņu tiesības tiekot pārkāptas, lai gan nekā tamlīdzīga nav. Toties ir speciālas iestādes un ierēdņi, kam šīs sūdzības ir jāpārbauda. Katrs grib dzīvot un strādāt mierīgos apstākļos, bet policisti ir morāli neaizsargāti, tāpēc pārvaldē ir brīvas desmit štata vietas. Šogad no darba policijā aizgājuši divi iecirkņa inspektori. Ceļu policijā ir trīs jauni darbinieki, tāpat darbu sākuši jauni darbinieki izziņas dienestā un kriminālpolicijā. Pašlaik divi stažējas un vienu formē.
"Sistemātiski informējam par darbu policijā un ieinteresējam izvēlēties šo darbu skolās. Tagad strādāt var tikai Policijas akadēmiju un Policijas skolu beigušie, kā arī juridisko augstskolu absolventi. Arī strādājošie nepārtraukti mācās, jo ir jāzina jaunie likumi, kā arī to grozījumi," uzsver A.Gailītis.
Policistam draudēja nozagt dēlu
Likums pret policistu bieži tiek pārkāpts, bet no viņa prasa to ievērot. Labi, ka beidzot varbūt policisti saņems bērna piedzimšanas pabalstu par periodu no 2001. līdz 2004.gadam. Lai nodrošinātu valsts civildienesta likuma 25.panta izpildi, policistiem vajadzēja tiesāties ar savu darbavietu - valsts policijas centrālo aparātu. Tas ir parāds, ko radīja finansējuma trūkums, nevis administrācijas nevēlēšanās maksāt pabalstu.
Policistu biedrības aktīvistu Alūksnes rajonā nav. A.Gailītis secina, ka vairāki simti biedru ir pārāk maz, lai tie varētu pārstāvēt 10 000 policistus.
"Tiesa, kādam vajadzētu cīnīties par policistu tiesībām. Mani uztrauc, ka esam neaizsargāti. Ne tikai lamā, bet arī atklāti draud. Man plānoja nozagt dēlu," akcentē policijas pārvaldes priekšnieks.
Viņu neapmierina, ka sacelta ažiotāža ap policijas priekšnieku prēmijām. A.Gailītis neatceras, ka kādreiz būtu saņēmis prēmiju. Katrā rajonā policistu skaits ir noteikts atbilstošs iedzīvotāju skaitam un noziedzības līmenim. Alūksnes rajonā ir vismazāk iedzīvotāju un arī vismazāk policistu, bet kādreiz noziegumu ir vairāk nekā, piemēram, Limbažu rajonā. Tas nozīmē, ka 89 Alūksnes rajona policistiem ir jāizdara tikpat daudz kā 120 kolēģiem Limbažu rajonā.
"Mums ir 79 policisti, tātad viņi izpilda vēl desmit kolēģu funkcijas. Tas nozīmē, ka viņi strādā vairāk, bet saņem tikpat, tāpēc prēmijas ir jāizmaksā labākajiem policistiem. No algu fonda divi procenti ir prēmijām, kuras izmaksā tiem, kuri ir vairāk paveikuši un sasnieguši labākus rezultātus. Ja kāds apšauba manu kompetenci izvērtēt darbu, tad man te nav, ko darīt," atzīst A.Gailītis.
Sola palielināt algu par 70 latiem
Policistu algas trīs gadu laikā paredzēts palielināt par 70 latiem. Iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons uzskata, ka 500 latu pirms nodokļu nomaksas ir minimālā summa, kas nepieciešama, lai atrisinātu krīzi struktūrvienībās. Lai tas būtu iespējams, Iekšlietu ministrijai līdz 2008.gadam papildus nepieciešami vismaz 50 miljoni latu. Ir apstiprināta ministra izstrādātā koncepcija policijas attīstībai, bet finanšu ministram Oskaram Spurdziņam nav skaidrs, kur tiks rasti līdzekļi tās īstenošanai. Vairāki politiķi uzskata, ka pagaidām pamatots ir tikai solījums ar nākamā gada 1.janvāri palielināt policistu algu par 45 latiem.
Līdz oktobra beigām iekšlietu ministrs sola detalizētāku plānu par briestošajām pārmaiņām policijā.

Citu datumu laikraksti

  • Ugunsgrēks vecajiem ļaudīm atņem mājas (27.septembrī)

    Ieinteresēta persona: “Notikums kārtējo reizi parāda, kādos apstākļos dzīvo vecie un slimie cilvēki Latvijā. Gribu izteikt vislielāko atzinību...

  • Dziesmotā rudens diena

    Sestdien, 17.septembrī, Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijas un Alūksnes pilsētas sākumskolas 5. līdz 9.klašu koris un Ernsta Glika Alūksnes...

  • Nelaimē parādās varoņi

    Nelaime nenāk brēkdama. Skaistajā rudens sestdienā, 24.septembrī, Apes kapos godināja un pieminēja viņsaulē aizgājušos Apes iedzīvotājus, iededzot...