Pagalmā uzbur svētku pasaku

Vai esat pamanījuši savā pilsētā ne tikai skaisto egli, eņģeļus un veikalu skatlogu dekorus, bet arī to, ka Alūksnē iedzīvotāji pušķo savas mājas? Uzrunājām Rijukalna ielas 3. un Ošu ielas 2. mājas iemītniekus, kuri savu māju pagalmos uzbūruši svētku pasakas.
Rijukalna ielā 3 dzīvo Zilauu ģimene. Mammai Sarmītei Ziemassvētki ir mīļākie svētki, un, cik vien viņa sevi atceras, jau kopš mazām dienām vienmēr rotājusi apkārtni. “Bērnībā dekorus gatavoju pati no kreppapīra - pinu, griezu vītnes, krāsoju papīra loksnītes un līmēju ķēdē. Tas bija laikietilpīgs darbs. Laikam ejot, ir radusies iespēja iegādāties jau gatavus dekorus, to klāsts  mūsmājās katru gadu palielinās. Ziemassvētku dekori savu iznācienu gaida lielās kastēs - trīs dienu garumā pirms pirmās adventes tiek pušķotas visas telpas mājā,” stāsta Sarmīte.
Parka nomalē ziemas naktīs redzams kas pavisam maģisks - Zilauu ģimenes pagalmā viesojas mirdzošs briedis Rūdis. “Par pagalma Rūdi ir īpašs stāsts. Iecere bija sen. Domāju - kad meitas beigs studēt, mūsu mājas pagalmā būs Rūdis. Ar Rūda radītāju Andi ceļš mani saveda kopā nejauši, Andis ieguldīja lielu darbu, no stieplēm un gaismu virtenēm izveidojot Rūdi. Liels viņam paldies par to!” saka S.Zilaua.
Kad Rūdis uz mašīnas jumta ieradies pagalmā, viņa sapratusi, ka sapnis piepildījies. Nu jau trīs gadus Rūdis rotā viņu ģimenes pagalmu. Kad Rūda misija beidzas, viņš tiek ievietots malkas šķūnītī pie griestiem ar speciālām saitēm - tas ir ģimenes saimnieka Zinta pārziņā. Pagājušajos Ziemassvētkos Rūdis tika pie liela kakla zvaniņa, šogad, lai Rūdim nebūtu vientuļi, pievienojusies eglīte ar gaismiņām.
“Ir prieks, ka garāmbraucošās mašīnas piestāj, ģimenes dodas pastaigā uz parku un rāda saviem bērniem mūsmājas Rūdi,” sirsnīgi teic Sarmīte. Ģimenes mājās ir arī otrs Rūdis - trīsarpus gadus vecs Bernes ganu suns. Arī viņa gadalaiks ir ziema, jo tad viņš jūtas vislabāk un ir apveltīts ar ļoti biezu kažoku.
“Runājot par pilsētas dekorēšanu, man ļoti patīk, ka Alūksnē attīsta vienu tēmu - eņģeļu pilsēta. Aizbraucot uz Gulbeni, tur ir krāšņi, bet, atgriežoties Alūksnē, ir miera sajūta. Patīk, ka katru gadu uzrodas kaut kas jauns, un zinu, ka tas nav viegli, nav lēti, tāpēc augsti vērtēju mūsu mākslinieku-noformētāju darbu,” saka Sarmīte.
Svētku svinēšana ir laiks, kad Zilauu ģimene var būt kopā. “Cenšamies būt visa ģimene kopā, diemžēl ne vienmēr tas izdodas, jo vīrs strādā ārzemēs un meitenes mums arī lielas pasaules ceļotājas. Taču eglītei mājās vienmēr jābūt īstai, tās atrunas, ka skujas birst, manā skatījumā, ir slinkuma pazīme. Svecīšu smarža īstas eglītes zaros - vai ir labāka smarža Ziemassvētkos izdomāta? Un, protams, piparkūkas, ķirbja biezzupa, karstvīns, šogad to dzersim no jaunā keramiķa Kristapa Brašļa darinātajām krūzēm. Un tad brauciens uz Opekalna baznīcu, uz dievkalpojumu - tas vienmēr ir kas īpašs! Pērn mums arī tas bija īpašs, jo sajaucām dievkalpojuma laiku. Dodoties uz turieni, nesapratām, kāpēc tik daudz mašīnu brauc pretī, paši nosmējām, ka Dieviņš šoreiz tā gribēja. Protams, neizpaliek Ziemassvētku dāvanas zem eglītes un pantiņu skaitīšana, reizēm tā ir cīņa par vienu dzejolīti “Zaķis mežā ezi sauc”. Savukārt ome sarūpē ar savām rokām darinātas dāvanas. Dāvanas tiek arī sunim Rūdim un šogad tiks arī kaķenītei Ūsiņai,” sirsnīgi saka Sarmīte.
Zilauu ģimene novēl līdzcilvēkiem priecāties par skaisto, pašiem radīt skaistumu sev apkārt, neskaitīt naudu cita maciņā un, protams, galvenais – veselību!

Teksts un foto: Loreta Jargane

Citu datumu laikraksti

  • Karstais temats

    Alūksnes novadā šobrīd viena no aktuālākajām sarunu tēmām ir par gaidāmo skolu tīkla reformu. Paredzamās izmaiņas ir ļoti skarbas – par to “Alūksnes...

  • Laiks labdarībai

    Svētdien būs pirmā advente, kad sākam gaidīt Ziemassvētkus. Šis parasti ir laiks, kad cilvēki vairāk atver savas sirdis, nododas pārdomām un sniedz...

  • Skolu liktenis vēl nav skaidrs

    Laikraksts “Alūksnes Ziņas” jau rakstīja par Alūksnes novada pašvaldības ziņojumu, kas paredz izmaiņas novada skolām. Nelielā skolēnu skaita dēļ ir...