Pagasta iedzīvotājai ir sava jūra

No plūdiem: katru gadu cieš ganības. Trapenes pagasta “Skujenieku” saimniecei Irīdai Akmentiņai piederošās un nomā ņemtās ganības pirms pāris dienām piemeklējuši lieli plūdi, jo Melnupe izgājusi no krastiem.

No plūdiem: katru gadu cieš ganības.
Trapenes pagasta "Skujenieku" saimniecei Irīdai Akmentiņai piederošās un nomā ņemtās ganības pirms pāris dienām piemeklējuši lieli plūdi, jo Melnupe izgājusi no krastiem. Plūdi pamazām sākušies līdz ar vēja brāzmu palielināšanos.
"Parasti pavasaros te ir briesmīgi, arī vasarās ir bijuši plūdi. Upe vairs nav tik dziļa, ūdens ir pārāk daudz, tas plūst arī no meža, jo kūst sniegs. Pavasarī te ir skaisti - dzīvo pīles un gulbji, citi brauc tos skatīties un fotografēt," laikrakstam stāsta Irīda Akmentiņa.
Viņa spriež, ka nevienu citu pagasta iedzīvotāju šāda nelaime neskar, pie tā esot pierasts. "Mani šī slīkšana vairs neuztrauc, īpaši šādā laikā. Govīm tagad nav jāiet uz ganībām ēst," saka viņa. Kādreiz citi jokojuši, lai Irīda ganībās, kas applūst, audzē rīsus. Viņa atceras, ka savulaik, kad atnākusi dzīvot uz Trapeni, bijusi dīvaina sajūta - siena gubas peldējušas, redzamas bijušas tikai virsotnes. I.Akmentiņa neplāno "Skujenieku" govīm ganībām izvēlēties citu vietu. "Varētu no šīm ganībām atteikties, zemes man pietiek. Nav tā, ka govīm šīs ganības nepatiktu, lai gan tajās ir pamatīgi ciņi un grīšļi. Govis ir piemērojušās. Zālāju te nav iespējams atjaunot. Kādreiz te ir "gājusi pāri" meliorācija. Bērzus pie meža ūdens ir izskalojis ar visām saknēm," atklāj I.Akmentiņa.
Nomātajās platībās sakarā ar ūdens pieplūdumu izveidojušies atvari. I.Akmentiņa stāsta, ka bebri vismaz "notīra" grāvmalās kārklus. "Zinu, ka akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži" nolēmusi padziļināt grāvi, tad varbūt pļavas tik stipri nepārplūdīs, lai gan garantijas nav," secina viņa. I.Akmentiņa prāto, ka ūdens noturēšanās ir atkarīga no laika apstākļiem.

Citu datumu laikraksti