Pagastā veido jaunas darba vietas

Iedzīvotāji: vēlas uzlabot dzīves apstākļus. Kalncempju pagastā sarosījušies uzņēmēji. Lai gan tie nav vietējie iedzīvotāji, darba vietas būs pašvaldības teritorijā dzīvojošajiem.

Iedzīvotāji: vēlas uzlabot dzīves apstākļus
Kalncempju pagastā sarosījušies uzņēmēji. Lai gan tie nav vietējie iedzīvotāji, darba vietas būs pašvaldības teritorijā dzīvojošajiem.
SIA "ECOSOURCE" privatizēja mehāniskās darbnīcas. Tur notiek remontdarbi, lai ierīkotu skaidu brikešu vai granulu cehu. Paredzams, ka tur darba vietas būs apmēram 20 pagasta iedzīvotājiem. Pašlaik pie diviem angāriem liek betona plāksnes, lai varētu piebraukt ar kravas mašīnām.
"Pēc kolhoza likvidēšanas pamestās un daļēji izdemolētās darbnīcas atjaunos, arī apkārtne vairs nebūs dubļaina. Darbus Latvijas un Vācijas firma sāka pagājušajā rudenī, iespējams, ka gada nogalē angāros gatavos pirmo produkciju," spriež pagasta padomes priekšsēdētājs Andrejs Aploks.
Annas pagasta zemnieku saimniecība "Kušķi" atjauno Ermiķu fermas ēkas Kalncempjos. Kad ferma būs sakārtota piena ražošanai atbilstoši Eiropas Savienības standartiem, govju ganāmpulku pārvedīs uz to. Jau tagad darbā iesaistīti pieci kalncempieši.
"Iepriecina, ka cilvēkiem būs darbs, bet pašvaldība saņems ienākumu nodokli. Pašlaik pagastā darbu nodrošina tikai pašvaldība savās iestādēs: padomē, bibliotēkā, feldšeru punktā un muzejā - kopā 19 cilvēkiem. Vēl ir divi privātie veikali. Vairums iedzīvotāju strādā kaimiņu pagastos - Zeltiņu un Annas. Ja būs darbavietas tepat, domāju, ka viņi atgriezīsies," cer A.Aploks. Pašlaik pagastā ir apmēram 15 bezdarbnieku. Tiesa, iespējams, ka skaidu brikešu cehā nebūs sievietēm piemērota darba.
Kalncempju pagastā ir tikai pāris zemnieku saimniecības, kas ražo un realizē produkciju.
"Avotu" saimnieka Antona Rakstiņa liellopu ganāmpulkā pašlaik ir 12 slaucamas govis, bet paredzams, ka piena ieguve palielināsies. Viņš uztraucas, ka piena kvotas noteiktas trim gadiem. Acīmredzot nav bijis pietiekami informēts, tāpēc iespējami sarežģījumi piena pārdošanā, ja neizdosies palielināt noteikto piena daudzumu.
Mācīties brauc uz kaimiņu pagastiem
Kalncempju pagasts ir vienīgais Alūksnes rajonā, kur trešo mācību gadu nav pamatskolas. Tajā dzīvojošie bērni mācās trīs skolās, pa trim Annas un Zeltiņu, vairāk nekā 20 K.Voldemāra pamatskolā Beļavas pagastā Gulbenes rajonā. Uz Beļavu skolēnus ved speciāls "Vidlatauto" autobuss, ko nomā pašvaldība.
"Ja visi mūsu bērni mācītos pagasta skolā, tas būtu finansiāli izdevīgāk. Bet arī tad, kad skola vēl bija, liela daļa izvēlējās citas mācību iestādes. Tādā situācijā skolas uzturēšanai par vienu bērnu vajadzēja maksāt vairāk nekā 460 latu, bet citām pašvaldībām savstarpējos norēķinos par vienu mūsu skolēnu - 120 latu," atgādina A.Aploks. Pašvaldībai nebūtu izveidojies tik liels parāds - apmēram 19 000 latu savstarpējos norēķinos, ja skolu likvidētu vēl agrāk.
Lai gan ir rudens brīvdienas, pagastā neizdevās sastapt gandrīz nevienu skolēnu. Noskaidrojās, ka daudzi devušies uz sporta sacensībām Beļavā. Savukārt mājās palikušie nevēlējās stāstīt, vai ir apmierināti, ka viņiem uz skolu ir jābrauc. Divas dienas bibliotēkā tiekas bērnu žūrijas dalībnieki. Zīmējumu konkursa darbus varēs apskatīt deputātu telpā. Paredzēti pasākumi, kas saistīti ar Kārļa Skalbes jubilejas atceri.
Nav naudas veselības aprūpei
Pēdējā pagasta padomes sēdē paziņojumu par skolas ēkas pārdošanu nolemts ievietot internetā. Līdz šim tā stāv tukša un neizmantota. Tāpat neapdzīvots un nevajadzīgs ir tautas nams. Pasākumus sadarbībā ar pašvaldību organizē veikala - kafejnīcas "Dimanti" saimnieki.
"Muzikanti prasa lielu samaksu, tāpēc nevar bieži aicināt uz sarīkojumiem. Ja pašvaldība sedz daļu, tad kopā ar ieejas biļetēm iekasēto summu var savākt. Jārēķinās, ka iedzīvotāji retāk nekā reizi mēnesī vēlas apmeklēt pasākumus," atzīst veikala - kafejnīcas īpašniece Anta Spilva. Viņa secinājusi, ka pat sarīkojumā, kas ir par brīvu, apmeklētāju ir maz. Vēlmi brīvdienās atpūsties mājās veicina tas, ka uz darbu jābrauc uz citu pagastu vai pilsētu. Dažiem vīrs vai sieva strādā ārzemēs, tāpēc vienam negribas iet uz balli. Novembrī būs sarīkojums pensionāriem.
Feldšere Mārīte Vērse stāsta, ka rudens jūtams arī viņas darbā. Arvien vairāk ir saaukstēšanās slimību, ko izraisa vīrusi, sūdzas arī par muguras sāpēm.
"Mūsu pagasts ir mazs, bet problēmas ir tādas pašas kā citur. Ir liels bezdarbs, tāpēc daudzi nevar atļauties pat vienkāršākos medikamentus. Nereāls ir sapnis, ka kāds varētu izmantot maksas medicīnas pakalpojumus," uzsver M.Vērse.
Feldšeres atbildība par pagasta iedzīvotājiem ir liela, bet viņas rīcībā nav tādu izmeklēšanas iespēju, kādas ir nepieciešamas diagnozes noteikšanai. Tomēr viņa negatavojas streikot, jo kādam ir arī jāstrādā.

Citu datumu laikraksti

 • Vajag mācēt neturēt ļaunu prātu

  No Mirdzas Plūšas plūst dzīvesspēks un vēlme katru rītu ieraudzīt sauli. Tas nekas, ka ķermeni skārusi ļauna slimība. Uzņēmīgā anneniete M.Plūša...

 • Vai liķieris ārstam ir korupcija?

  Sabiedrībā iestājies drūmo rudens vakaru un iesnu laiks. Kārtējo reizi Latvijas klimats pierāda, ka cilvēka imūnsistēma nav šķērslis dažādām...

 • Veic izmaiņas vidusskolas nolikumā

  Lai uzlabotu un precizētu Alūksnes vidusskolas nolikumu, pilsētas domes oktobra sēdē lēma par izmaiņām tajā. Nolikumā minēts, ka vidusskolas skolēnu...

 • Nezina, pa kuru laiku aizskrējusi dzīve

  Veclaicenietis Viktors Plaums zina, kāda vērtība ir smagam un grūtam darbam, cik salda garša ir maizes kumosam.Veclaicenietis Viktors Plaums zina,...

 • Mudina bērnus lasīt grāmatas

  Lai veicinātu bērnu lasītprieku un vēlmi apmeklēt Jaunalūksnes pagasta Kolberģa bibliotēku, tajā rīko interesantus lasīšanas maratonus.Lai veicinātu...

 • Kaķi un suņi vairs nedrīkst ceļot bez pasēm

  Suņu un kaķu īpašniekiem, kas kopā ar mīluli uz kādu Eiropas Savienības dalībvalsti dosies pēc 1.oktobra, uz robežas vajadzēs uzrādīt ne tikai savu,...