Pagastā veidojas ģimeņu tradīcija

Alsviķu pagasta kultūras nams ir vienīgais Alūksnes rajonā, kas pēdējos gados jau otro reizi rīkoja ģimeņu vakaru. Tas nav vienkārši, bet atsauksmes liecina - ir vērts.

Alsviķu pagasta kultūras nams ir vienīgais Alūksnes rajonā, kas pēdējos gados jau otro reizi rīkoja ģimeņu vakaru. Tas nav vienkārši, bet atsauksmes liecina - ir vērts.
"Vairākos pagastos ir interešu klubi, taču tajos dalībnieces pārsvarā ir sievietes. Neesmu dzirdējusi, ka vēl kaut kur veidotos ģimeņu vakaru tradīcija. Protams, būtu jauki, ja arī Alūksnē un citur tāds pasākums aicinātu dalībniekus. Tomēr katrā pašvaldībā kultūras darbiniekiem ir jājūt, vai tam būs atsaucība," vērtē Alūksnes rajona padomes padomniece kultūras jautājumos Sanita Eglīte. Viņa ar dzīvesbiedru Didzi šajā vakarā runāja dzeju un dziedāja dziesmas. Sanita atzīst, ka ir labi atpūtusies. Vakara viesis - bijusī Alūksnes dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Ilga Stradiņa savulaik tādus organizējusi un rosinājusi arī citus. "Kad ierados Alsviķu kultūras namā, zāles durvis bija vaļā. Tās noformējums bija vienkāršs, bet skaists. Ziedi, sveces grupās, krāsainas gaismas un saklāti galdi. Patīkami," par pirmo iespaidu stāsta I.Stradiņa.
Ilga Stradiņa secina, ka pagasta Dzimtsarakstu nodaļas pārzine Dzintra Bāliņa un kultūras nama vadītāja Marina Ramane labi pazīst visas ģimenes, tāpēc par katru varēja pastāstīt un veltīt piemērotus apsveikuma vārdus.
"Bija ieradušās 20 ģimenes. Visilgāk - 49 gadus - laulībā nodzīvojuši Velta un Ēvalds Priedes. Ēvaldam 6.martā bija dzimšanas diena, tāpēc bija arī bērni ar ģimenēm. Katrai ģimenei iedeva divas kopā savītas sirsniņas, kur vajadzēja ierakstīt vēlējumu vai kādu secinājumu. Pēc tam tās pakāra simboliskā laimes kokā, aizdedza sveci saskanīgai dzīvei," stāsta M.Ramane. Pašvaldība katrai ģimenei dāvināja pavasarīgu ziedu podiņus un fotogrāfiju rāmīti, kur ievietot laulātā pāra foto no šā pasākuma.
Trīs pāri šogad svin "apaļas" kāzu jubilejas: Līga un Jānis Volcīši - piecu gadu, Ārija un Uldis Bertuki - 20, Lidija un Ivars Ozoliņi - 35 gadu.
"Mātes godina viņu svētku dienā. Bet ģimenes? Mēs godinājām visas, neatkarīgi no laulībā nodzīvoto gadu skaita. Turklāt ir patīkami būt kopējā sarīkojumā. Ēvalds Priede ar sievu ir aktīvi, arī bērnus ar ģimenēm iesaista. Viņš Minhauzena meļu konkursā ieguva balvu. Šoreiz viņš ar humoru atcerējās, kā audzinājis bērnus," klāsta Dz.Bāliņa. Ē.Priede akcentē, ka no viņa ģimenes vien bija trīs pāri. Kad atbrauc bērni ar mazbērniem, mājās ir 18 cilvēki. "Cits citam piekāpjamies, lai ģimenē valdītu saticība," saka vīrietis. Humors viņam un ģimenei palīdz pārvarēt grūtos brīžus.
I.Stradiņa ieintriģēja visus ar jautājumu, kāpēc vīri reizēm nenēsā gredzenus. Tiesa, vakara dalībnieki lepni rādīja, ka viņiem gredzens pirkstā ir no kāzu dienas un neesot novilkts. "Sieviete bez laulības gredzena pirkstā jūtas kā kaila, bet daudziem vīriešiem tā nav. Daži secinājuši, ka tas traucē darbā ar datoru. Tomēr gredzens ir tas, kas apliecina laulības attiecības," komentē I.Stradiņa. Viņas ilggadēja pieredze liecina, ka ir tādi, kas gredzenu noņem, kad sašūpojas attiecības ar sievu. Gadās, ka vīrietis pieņemas svarā, tāpēc novelk gredzenu, kamēr vēl var to izdarīt. Daži piebilst, ka vīrieši ar laulības gredzenu esot neinteresanti. "Tad jau labāk vilkt sarkanu krustu pierē. Citi ir ar mieru ievērt riņķi degunā," ar humoru skaidro I.Stradiņa.
Ieejot Eiropas Savienībā, vajadzēs izlemt, kuras rokas pirkstā gredzenu nēsāt. Ārzemēs to velk kreisās rokas pirkstā, lai ir tuvāk pie sirds. "Mūs varēs pārprast, jo gredzenu nēsājam uz labās rokas," secina I.Stradiņa. Vakara saviesīgās daļas vadītājs Viktors Litaunieks aicināja vīriešus sagatavot sveicienu Sieviešu dienā mīļajām sievām. Viņu dāvana bija turpat izveidotā "vīru kora" dziesma. Diriģenta pienākumus uzņēmās Ivars Ozoliņš. Tika izspēlēts mēmais šovs un citas atrakcijas, minētas mīklas un stāstītas anekdotes. Par deju mūziku rūpējās Zigmārs.

Citu datumu laikraksti