Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Palielinās saslimšana ar trakumsērgu

Pašlaik Alūksnes rajonā ir apstiprināti seši trakumsērgas gadījumi un par divu analīzēm vēl nav saņemti rezultāti.

Pašlaik Alūksnes rajonā ir apstiprināti seši trakumsērgas gadījumi un par divu analīzēm vēl nav saņemti rezultāti. Pārtikas un veterinārā dienesta Alūksnes pārvaldes epizootoloģe Ausma Kamerāde norāda, ka tik liels trakumsērgas gadījumu skaits vienā mēnesī rajonā ir bijis apmēram pirms desmit gadiem.
Tagad rajonā bija izsludināta karantīna Liepnas, Kalncempju, Virešu pagastā un Apes pilsētā ar lauku teritoriju.
"Līdz 22.maijam šogad rajonā ir apstiprināti 16 trakumsērgas gadījumi. Uz ekspertīzes pārbaudi par aizdomām saslimšanai ar trakumsērgu šogad ir nosūtīti 30 dzīvnieki. Slikti, ka ar trakumsērgu sāk slimot arī mājdzīvnieki, kam šī slimība ir novērojama ļoti reti. Šomēnes beigsies trakumsērgas ierobežojumi Gaujienā, Ilzenē un Apē. Pašlaik Liepnā ir trīs trakumsērgas skartie punkti, Virešos - divi, Kalncempjos un Apē - pa vienam," stāsta A. Kamerāde.
Trakumsērgas gadījumu skaita palielināšanos viņa skaidro ar savvaļas dzīvnieku savairošanos, kas netiek atšauti, lielo klaiņojošo suņu un kaķu skaitu rajonā, saimnieku bezatbildību, nevakcinējot savus mājdzīvniekus pret trakumsērgu.
Trakā suņa īpašnieks neatsaucas
Apes pilsētā ar lauku teritoriju pagājušajā nedēļā mazs, balts suns ielīda sētā Avotu ielas mājā, kur to nokoda mājas suns. Pēc ekspertīzes analīzēm apstiprinājās, ka baltajam sunim ir trakumsērga. Avotu ielas iedzīvotāja un suņa, kas nokoda ieklīdušo dzīvnieku, saimniece ir sašutusi, ka Apes dome negādā par to, lai pilsētā būtu mazāk klaiņojošu suņu un kaķu.
"Pilsētā it kā ir policists, bet viņš taču negādā par kārtību! Mans suns nekad neiet ārā no mājas sētas. Savus mājdzīvniekus esmu potējusi pret trakumsērgu. Uzskatu, ja cilvēkam mājās ir suns vai kaķis, tad par dzīvnieku ir jārūpējas, jāpotē pret bīstamām slimībām, jāreģistrē, noteikti ap kaklu jāapliek siksna un jānomaksā nodeva par suņa vai kaķa turēšanu. Kurš tagad būs atbildīgs par manu suni, kurš inficējās ar trakumsērgu, aizstāvot savu teritoriju un nokožot ieklīdušo suni? Man ir aizdomas, kam pieder baltais suns. Es vēl cīnīšos par taisnību," apgalvo Apes pilsētas iedzīvotāja.
Tagad Apes pilsētā ar lauku teritoriju ir izvietotas informatīvas lapas ar lūgumu atsaukties maza, balta sunīša īpašniekam. Baltajam sunītim ekspertīzē ir apstiprināta trakumsērga, tādēļ visām kontaktā bijušajām personām ir nekavējoties jāvēršas Alūksnes slimnīcā.
"Mums noteikti ir jāatrod baltā suņa īpašnieks, jo šim cilvēkam nekavējoties ir nepieciešams potēties pret trakumsērgu," uzsver Sabiedrības veselības aģentūras Gulbenes filiāles epidemioloģe Dzintra Cīrule.
Apes pilsētas ar lauku teritoriju veterinārārste Inese Petzāle atzīst, ka pilsētā cilvēkiem vajadzētu vairāk rūpēties par mājdzīvnieku potēšanu pret trakumsērgu. "Pilsētā pret šo slimību ir izpotēti nedaudz vairāk par simts dzīvniekiem, bet to skaits pašvaldībā ir lielāks. No tiem reģistrēti ir tikai daži desmiti dzīvnieku. Žēl, ka cilvēku attieksme pret mīluļu drošību visā rajonā ir tik vieglprātīga," norāda I.Petzāle.
Par klaiņojošiem suņiem un kaķiem Apes pilsētā ar lauku teritoriju ir atbildīga Apes pilsētas dome, kas īpašniekam var piemērot naudas sodu.
Cilvēkiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem
"22.maijā saņēmām ziņojumu no Virešu pagasta, kur kādam jaunsaimniekam bija aizdomas par suņa saslimšanu ar trakumsērgu. Dzīvnieka galvas smadzeņu paraugs jau ir nosūtīts ekspertīzei. Dzīvniekam ir bijušas trakumsērgai raksturīgās pazīmes – siekalošanās, barības neuzņemšana, paralīze un iestājusies nāve. Šo gadījumu vēl apsekosim," klāsta A. Kamerāde.
Savukārt naktī no 21.uz 22. maiju Alūksnē, Latgales ielā, policijas darbinieki ziņoja par stirnu buka atrašanu. Dzīvnieks gulēja uz ielas un bija pusdzīvs. Iespējams, ka viņam neapstiprināsies aizdomas par trakumsērgu. Varbūt tas nejauši bija ienācis apdzīvotā vietā un to bija izbiedējuši suņi," stāsta A. Kamerāde.
Šomēnes bija gadījums, kad lapsa kādā saimniecībā Malienā bija nokodusi vistas. "Cilvēki ar kailām rokām noķēra dzīvnieku, pētīja un aiznesa uz mežu. Lapsa mājās atnāca otrreiz. Iedzīvotāji ar dakšām mēģināja to nogalināt, tracī iesaistījās arī suns, lapsa uzlēca uz mājas palodzes, un tikai pēc tam cilvēki iedomājas, ka lapsa varētu būt traka," uzsver Dz. Cīrule.
Izmantotos priekšmetus jādezinficē
Viņa atzīst, ka cilvēkiem jāielāgo, ka meža dzīvniekus, kas ienākuši sētā, nedrīkst aiztikt ar kailām rokām. Arī savas mājas mīluli nedrīkst glaudīt, ja tam ir bijis kontakts ar meža dzīvnieku, kuram var būt trakumsērga.
"Kalncempju pagastā nesen bija gadījums, kad apdzīvotā saimniecībā ienāca āpsis. Saimniece ar dzelzs grābekli dzīvniekam iesita pa galvu, bet sitiens bija vājš, tādēļ dzīvnieks turpināja ceļu un gāja pie suņa. Sieviete ar kūts dakšām piespieda āpsi pie zemes, aizgāja uz virtuvi pēc cirvja un dzīvnieku nobeidza.
Lai suni iesprostotu istabā, kā kakla siksnu saimniece izmantoja savu galvas lakatiņu, ko pēc tam uzsēja atpakaļ galvā. Pēc laiciņa saimniecībā ieradās ciemiņi, kas suni mīļoja un mazgāja. Rezultātā ļoti daudziem cilvēkiem bija kontakts ar inficēto dzīvnieku," saka Dz. Cīrule.
Bieži pēc šādiem gadījumiem darbarīkus noliek kūtī vai šķūnī, tādējādi radot bīstamību inficēties citiem saimniecības dzīvniekiem vai cilvēkiem. Ja nav cita dezinfekcijas līdzekļa, speciālisti iesaka sakurt nelielu ugunskuru un apdedzināt vai sadedzināt tajā priekšmetus, kas tikuši izmantoti.
Jāievēro pastiprināta piesardzība
Lai izvairītos no saslimšanas ar trakumsērgu, cilvēkiem ir jāievēro pastiprināta piesardzība. Nedrīkst aiztikt svešus dzīvniekus, kā arī mājās ieklīdušus savvaļas dzīvniekus; par mājdzīvnieku neparastu uzvedību un slimības pazīmēm nekavējoties jāinformē Alūksnes rajona veterināro dienestu pa tālruni 4381046 un dzīvnieki obligāti jāizolē; ja iekodis traks dzīvnieks, nekavējoties jāvēršas pie ārsta; jāorganizē medniekus izšaut klaiņojošos suņus, kaķus un plēsīgos zvērus; savlaicīgi jāvakcinē mājdzīvniekus pret trakumsērgu – optimālākais vakcinācijas vecums ir, kad dzīvnieks sasniedzis trīs mēnešu vecumu. Tāpat ir jāindē žurkas, jo arī tās pārnēsā trakumsērgas vīrusu.
Fakti
Trakumsērga ir neārstējama slimība. Tā ir akūta siltasiņu dzīvnieku un cilvēku infekcijas slimība, kura galvenokārt izpaužas kā smadzeņu nervu sistēmas darbības traucējumi - uzbudinājums, nomāktība, parēzes vai paralīzes - un beidzas ar nāvi.
Slimības izraisītājs ir vīruss, kas ar slima dzīvnieka siekalām izdalās apkārtējā vidē.
Ar trakumsērgu inficējas no slima dzīvnieka koduma vai ieskrāpējuma, kā arī šāda dzīvnieka siekalām nokļūstot skrambā vai uz ievainotas ādas, uz acu, mutes dobuma, deguna gļotādas.
Ar trakumsērgu slimi dzīvnieki izturas neparasti – tie nebaidās no dzīvniekiem, iegriežas apdzīvotās vietās un kož jebkuram pretimnācējam, rij dažādus neēdamus priekšmetus.

Citu datumu laikraksti

 • Upe

  Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal atmin veco ubagu pie baznīcas savā kāzu dienā.5. Dārtai jauc prātu vīrieša atbilde, un viņa atkal...

 • Tu tiešām dzīvo 2003.gadā, ja...

  1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu.1. Tev ir piecas paroles, bet atceries tikai vienu. 2. Tu izmisīgi pūlies ievadīt paroli,...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Koncerti. 25.maijā. Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu".Koncerti 25.maijā Alūksnes Pilssalā koncerts "Ar dziesmu uz Rīgu": * 17.30 -...

 • Upe

  Saimniece neko neatbild, tikai lēni paiet nost no durvīm, liekot nojaust, ka viņa ciemiņu prom neraida.4. Saimniece neko neatbild, tikai lēni paiet...

 • Gruzīni strādā pārsvarā bērnu dēļ

  Pirmā liecība par gruzīniem Latvijā saistās ar 19.gadsimta beigām, kad mūsu zemē dzīvojuši 12 gruzīni.Pirmā liecība par gruzīniem Latvijā saistās ar...

 • Izcīna tikai astoto vietu

  Pagājušās nedēļas nogalē Alūksnes Pilssalas stadionā risinājās Ziemeļaustrumu futbola līgas minifutbola čempionāta 2.kārta. Šoreiz tajā neveiksmīgi...

 • Uzzini par sevi internetā

  Informāciju tehnoloģiju uzņēmums "Lursoft IT" ir papildinājis elektroniski pieejamo informāciju pakalpojumā "Tavi dati".Informāciju tehnoloģiju...

 • Vai ir nepieciešams nodrošināt valūtu ar zeltu?

  20.gadsimta sākumā centrālajās bankās bija lieli zelta krājumi, jo tolaik gandrīz visas pasaules valūtas bija piesaistītas zeltam un nodrošinātas ar...

 • Kā iemācīties teikt komplimentus?

  Žurnāla "Mans Īpašums" maija numurā lasiet: mājoklis:ja nepieciešams remonts.Žurnāla "Mans Īpašums" maija numurā lasiet: mājoklis:ja nepieciešams...