Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pamatskolu apmeklē Somijas vēstniece Latvijā

Ciemiņi: priecājas par bērnu izdomu. Lai pateiktos par somu karavīru kapu kopšanu, otrdien Bejas pamatskolu apmeklēja Somijas vēstniece Latvijā Kirsti Eskelinena.

Ciemiņi: priecājas par bērnu izdomu
Lai pateiktos par somu karavīru kapu kopšanu, otrdien Bejas pamatskolu apmeklēja Somijas vēstniece Latvijā Kirsti Eskelinena.
Viņa skolai uzdāvināja vērtīgas lietas, ko bērni izmantos mācībās - grāmatas, trīs datorus, jaunu firmas "Zinger" šujmašīnu un sporta inventāru.
Bejas pamatskolas direktore Silvija Aizupe atzīst, ka vērtīgākais dāvinājums ir firmas "Zinger" šujmašīna, ko meitenes varēs izmantot mājturības stundās. "Līdz šim tik labas šujmašīnas skolai nebija. Dāvinājumā ir arī daiļliteratūras grāmatas un izziņu literatūra - enciklopēdijas, vārdnīcas un citas. Uzdāvinātie datori ir daudz jaudīgāki, tiem varēsim pieslēgt internetu, jo pašlaik datorklasē interneta pieslēgums ir tikai trim datoriem. Tāpat dāvinājumā saņēmām sporta inventāru - pa divām volejbola, futbola un basketbola bumbām, kā arī vienu pumpi," stāsta S.Aizupe.
"Tā bija jauka tikšanās. Somijas vēstniece Latvijā pārsteidza ar vienkāršumu un sirsnību," saka S.Aizupe.
Vēstniece Bejas pamatskolā apskatīja visas mācību telpas un labprāt runājās ar skolēniem. Viņai interesēja, kā skolā rit mācības, kādas svešvalodas bērni apgūst un ko dara pēc stundām. Viņa atzinīgi novērtēja bērnu mākslinieciskās prasmes un to, ka katrā klasē citādākā stilā ir izrotāta Ziemassvētku eglīte.
Bejas pamatskolas ēka, kur atrodas 5. līdz 9.klase, ir celta 1867.gadā. Tā ir vienīgā koka ēka Latvijā, kur vēl atrodas izglītības iestāde. Skolā mācās 100 skolēni un strādā 16 pedagogi.
Vēstniece norādīja, ka arī Somijā ir saglabājušās dažas koka ēkas, kur kādreiz bijušas skolas. Tagad tās tiek pārdotas un izveidotas par atpūtas namiem. Vēstniece K.Eskelinena ir dzimusi Austrumsomijā un uzsvēra, ka nepareizs ir apgalvojums: visi somi nāk no Helsinkiem un visi latvieši - no Rīgas.
Bejas pamatskolas skolēni pedagoģes Ineses Incenbergas vadībā vēstniecei bija sagatavojuši muzikālu priekšnesumu somu valodā.
"Pirms nedēļas uzzināju, ka latviešiem populārākā Ziemassvētku dziesma ir "Klusa nakts, svēta nakts". Savukārt Somijā vispopulārākā Ziemassvētku dziesma ir "Silvijas Ziemassvētku dziesma". Mums ir šīs dziesmas tulkojums latviešu valodā un notis, tādēļ vēlamies to pasniegt arī skolēniem. Uz nākamajiem svētkiem viņi to varētu iemācīties, jo latvieši ir dziedoša tauta," sacīja K.Eskelinena.
Vēstniece apskatīja arī Jaunalūksnes pagasta novadpētniecības centru (agrāk - Bejas skolas muzejs) un nolika ziedus somu karavīru kapos. K.Eskelinena atzina, ka bijušu vairāki iemesli, kādēļ viņa nolēmusi viesoties Bejas pamatskolā.
"Beju ar Somiju vieno 1918. gada notikumi, kad par Latvijas neatkarību cīnījās arī somu zēni. Bejas iedzīvotāji, pamatskolas skolēni un pedagogi visu laiku ir kopuši somu karavīru kapus, kur apglabāti somu zēni, tāpēc nolēmām, kamēr ir iespēja, atbalstīsim skolu un pateiksimies par gādību," pauda K.Eskelinena. Somija kopā ar citām valstīm bija izstrādājusi programmu "Sadarbība ar tuvajiem reģioniem". Somija ar Latviju šajā programmā īstenoja vairākus projektus, lielākoties par tēmu "Vides aizsardzība".
"Organizējām Latvijas žurnālistiem braucienu uz Somiju. Pēc tam viņiem plašsaziņas līdzekļos redzēto vajadzēja atspoguļot. Kad Latvija iestāsies Eiropas Savienībā (ES), finansējumu no programmas "Sadarbība ar tuvajiem reģioniem" vairs nevarēs saņemt. Šajā programmā mums ir atlicis finansējums, tāpēc nolēmām materiāli atbalstīt Bejas pamatskolu," klāstīja K.Eskelinena.
Viņa uzsvēra, ka ļoti būtiski ir, kā skolās rit mācību process. "Lauku cilvēkiem ir jāizrāda liela interese un iniciatīva, lai pieprasītu un saņemtu palīdzību, kas būs pieejama no ES," vērtēja vēstniece.
K.Eskelinenai šī nebija pirmā viesošanās reize Bejā. Pagājušā gada aprīlī viņa tur bija privāti, jo vēlējās atrast somu karavīru apbedīšanas vietu. "Latvijā arī citviet ir piemiņas vietas kritušajiem somu karavīriem. Apbedīšanas vieta Bejā nav tik zināma kā pārējās, jo atrodas pie Latvijas robežas. Mēs esam īpaši pateicīgi Bejas cilvēkiem, ka viņi kopj šos kapus. Tas ir neparasti, ka Bejā ir šāda piemiņas vieta, jo te nav ne baznīcas, ne kapsētas," uzsvēra K.Eskelinena. Alūksnē vēstniece apmeklēja arī Alūksnes rajona slimnīcu.

Citu datumu laikraksti

 • Varēs vizināties zirga pajūgā

  Jātnieku sporta klubs Jaunannas pagasta zemnieku saimniecībā “Arāji” rīko jautras izdarības, atrakcijas un vizināšanos kamanās.Jātnieku sporta klubs...

 • Uz pasākumu aicina bērnus

  Alūksnes atpūtas un izklaides vietā “Klondaika” 21.decembrī notiks Ziemassvētku sarīkojums, uz to aicina 50 bērnus no maznodrošinātām...

 • Konkursā izcīna godalgotu vietu

  Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas 10.klases skolniece Ilze Dandena ir ieguvusi 2.vietu zīmējumu un domrakstu konkursā “Sports manā skolā...

 • Ministrija piedāvā sadarbību

  Alūksnes rajona padome saņēmusi Vides ministrijas piedāvājumu sadarboties Eiropas Savienības strukturālo fondu līdzekļu piesaistē ar kopējiem...

 • Skandālists policistam draud ar gāzes pistoli

  Alūksnē, Dārza ielā, kāds vīrietis likumsargam draudējis ar gāzes pistoli, kad pašvaldības policists pēc izsaukuma bija ieradies novērst ģimenes...

 • Tradicionāli rīko džudo turnīru

  Alūksnē 20. un 21.decembrī notiks starptautisks turnīrs džudo, kurā piedalīsies dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas.Alūksnē 20....

 • Teātra sportā iegūst godalgotas vietas

  Alūksnes Ievas teātra dalībnieki 1. līdz 4.klašu grupā guvuši uzvaru turnīrā “Teātra sports 2003”. Viņi mājās pārveda Lielā Šā ceļojošo balvu -...

 • Automašīna notriec meiteni

  Pirmdien Alūksnes rajonā automašīna notriekusi septiņus gadus vecu meiteni brīdī, kad tā pēc izkāpšanas no autobusa šķērsoja ceļu.Pirmdien Alūksnes...

 • Var sodīt pirotehnikas izmantotājus

  Tuvojoties svētkiem, Alūksnes ielās ar vien biežāk var dzirdēt pirotehnikas trokšņus. Ar spridzekļiem darbojas pusaudži, traucējot iedzīvotājus, kā...