Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Panāk taisnīgu spriedumu slepkavam

Alsviķu pagastā pie Alūksnes pilsētas robežas atrodas "Cīruļkalni".

Alsviķu pagastā pie Alūksnes pilsētas robežas atrodas "Cīruļkalni". Pavasarīgais nosaukums un laiks ir kontrastā ar pērno lapu radīto pamestības ainu mājas apkārtnē. Turpat redzama automašīnas "Moskvič" virsbūve, kas katru dienu Birutai un Vīgantam Cīruļiem atgādina par dēlu Ivaru.
Viņu pirms pieciem gadiem nošāva Valkas rajona policijas pārvaldes Palsmanes iecirkņa pilnvarotais Modris Bogdanovs. Tik ilgs laiks bija vajadzīgs tuviniekiem, lai tiesā pierādītu – policists ir dēla slepkava.
"Ja vainīgais kaut reizi būtu atnācis pie mums, izteiktu līdzjūtību vai interesētos, kā dzīvojam bez dēla, varbūt nemaz netiesātos. Taisnība – Ivaru nekas nepiecels no kapa, bet nevar būt tā, ka policists ir visvarens un nesodāms.
Šis laiks mums nav bijis viegls. Sešas reizes kopā ar vedeklu Ingu esmu bijis tiesā Valmierā, trīs reizes Rīgā. Un ik reizi viss sākās no sākuma. Cik ilgi to var izturēt?
Bet ar iepriekšējiem spriedumiem nevarējām samierināties. Tagad ir morāls gandarījums, bet materiāli esam zaudējuši, sedzot tiesas izdevumus. Atlicināt naudu no pensijas nav iespējams, tāpēc tagad jādomā, kā atdot parādus," saka V. Cīrulis.
Atkal jātiesājas, lai saņemtu kompensāciju
Vedekla Inga Tetere tā arī nepaguva apprecēties ar Ivaru Cīruli pēc viņa atgriešanās no obligātā militārā dienesta, lai gan kāzu datums bija jau noteikts. Bez tēva palika meita Samanta, kam toreiz nebija vēl gads.
"Esmu sapratusi, ka pirmās instances tiesās panākt taisnību ir gandrīz neiespējami. Vajadzīgs labs advokāts, bet šis process ir dārgs," viņa atzīst.
Ivara vecāki uzskata, ka viņiem un mazmeitai Samantai pienākas kompensācija par dēla un tēva zaudējumu. To iespējams saņemt no bijušā policista M.Bogdanova izdienas pensijas. Bet jāvāc dokumenti, lai iesniegtu civilprasību. Tātad – atkal izdevumi jaunai tiesai.
"Tiesas lēmumā norādīts, ka man ir tiesības prasīt meitai kompensāciju, bet ne vairāk kā 20 latus. Tad Samantai kopā ar apgādnieka zaudējuma pabalstu būtu 50 lati. Advokāts domā, ka ir maz cerību saņemt atlīdzību, bet mēģināt var," skaidro meitenes māte.
Viņa uzsver, ka bija vērts panākt taisnīgu tiesas spriedumu. Inga, bijusī palsmaniete, zina, ka M.Bogdanovs nekad atklāti nenožēlotu izdarīto.
Viņa pieļauj, ka savā bravūrībā policists rīkojies tāpat kā līdzīgā situācijā iepriekš. Reiz jau viņš kādam aizturētajam pie vēdera noklikšķinājis pistoli. Tikai toreiz tajā nebija patronu.
Pierādījumi bija pirms pieciem gadiem
Tēvs V.Cīrulis nekādi nevar samierināties, ka bija vajadzīgs tik ilgs laiks policista vainas pierādīšanai. Izmeklētājs un ekspertīze uzreiz pēc traģiskā notikuma Valkas rajona Palsmanes pagastā 1997.gada 27.decembrī atzina, ka Ivars nošauts no mugurpuses. Tiesu instances šo faktu ignorēja, uzklausot M.Bogdanova melīgo versiju par likuma pārkāpēja I.Cīruļa draudiem viņu nošaut.
Tikai Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesnešu spriedumā teikts: "M.Bogdanovs, mēģinot aizturēt I.Cīruli, kurš bija izkāpis no automašīnas un atradās pie tās kreisā aizmugurējā riteņa, nolūkā izdarīt I.Cīruļa tīšu slepkavību aiz dusmām par viņa nepakļaušanos, viegli piespieda I.Cīrulim pie pakauša dienesta pistoli un pēc tam tīši izdarīja mērķtiecīgu šāvienu.(..)
Pēc tam M.Bogdanovs, nolūkā slēpt izdarīto noziegumu, aizbrauca uz savu dzīvesvietu Valkas rajona Palsmanes pagasta "Zemgaļos", kur paņēma viņam piederošās šķiltavas "Shaopeng China" pistoles izskatā. Atgriezies notikuma vietā, lai imitētu bruņotu uzbrukumu policijas darbiniekam, šīs šķiltavas pielika I.Cīrulim pie labās rokas."
2002.gada 17.jūnijā Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesneši M.Bodanovam piesprieda piecu gadu cietumsodu slēgta tipa Matīsa cietumā.
Policists dusmās
nošauj aizturēto
Liktenīgajā naktī M.Bogdanovs bijis jubilejā. Tātad svinēja - tāpat kā pie vecākiem aizbraukusī Inga Tetere un Ivars Cīrulis. Viņi bija aizņēmušies no Ivara brāļa automašīnu "Moskvič" un ieradās pie Ingas vecākiem Palsmanē, lai sagaidītu jauno gadu.
28.decembrī ir vārdadiena Ingai, svinības sākās jau 27.decembrī. Apmēram trijos naktī visi gatavojās dotie pie miera, un I.Cīrulis draugus aizveda uz pagasta centru. Viņi šķīrās nenojaušot, ka Ivaru redz pēdējo reizi. Kāds palsmanietis bija informējis iecirkņa inspektoru, ka manīta sveša automašīna. Policista formā ģērbies, M.Bogdanovs brauca notvert tās vadītāju, ko pēc tam nošāva. Viņš tiesā apgalvoja, ka šāvis "tā virzienā gar veikala stūri – vairākus metrus no pārkāpēja automobiļa".
M.Bogdanovs savas automašīnas lukturu gaismā esot manījis, ka Ivara Cīruļa izstieptajā labajā rokā ir pistole.
Viņa apgalvojums, ka šauts no attāluma, atmaskoja slepkavu. Tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinumā secināts, ka "šāviena brīdī cietušā galva atradās ciešā kontaktā ar ieroča stobra galu". Tiesu medicīnas eksperts apliecināja, ka pēc šāda veida ievainojuma galvā uzreiz iestājas ķermeņa paralīze. Tātad pistoles veida šķiltavām vajadzēja palikt nogalinātā rokā.
Iespējams, ka pieredzējušajam policistam izdotos izvairīties no atbildības, ja viņš būtu zinājis, ka I.Cīrulis bija kreilis. Uz mašīnas bagāžnieka atrastie asins traipi liecināja, ka policists uz jauno vīrieti aukstasinīgi izšāva tad, kad viņš jau bija padevies un uzlicis rokas uz savas automašīnas.
Dzīve turpinās, bet sāpes paliek
Ivara vecākiem nav daudz ko stāstīt par savu dzīvi. Saņem pensiju, aprūpē māju un dārzu. Brīvajās dienās palīgā atnāk Inga. Tie ir priecīgākie brīži, kad "Cīruļkalnos" skan mazā cīrulīša - Samantas - čalas. Viņa tur reizēm dzīvo visu nedēļu, kad mammai ir jāstrādā vakaros. Meitene tēvu neatceras, jo nebija vēl pat gadu veca. Viņai ir stāstīts par notikušo, bet bērna uztverei tas nav izprotams. Bieži Samanta ar vecmāmiņu, vectēvu un mammu dodas pie Ivara kapa.
"Drīz Samantai būs jāiet skolā. Viņai patīk zīmēt, raksta arī burtus un ciparus, bet lasīt mācīties neliekas tik interesanti," atzīst vecmāmiņa Biruta.
Inga bilst, ka meita aizraujas ar teātra spēlēšanu, dejošanu un demonstrē modes spoguļa priekšā. Biruta vēlas mācīt ābeces gudrības mazmeitai, ko viņa apgūst arī bērnudārzā. Samanta ir gandrīz tādā vecumā kā Birutas meita Rudīte, kas noslīka pēc 1.klases beigšanas. Gāja zvejot zivis kaķim, bet laipas vietā noliktais dēlis sasvērās...
Palicis vienīgais dēls, kas ar ģimeni dzīvo Rīgā. Viņa veselību iedragājusi Černobiļas atomelektro-stacijas avārijas seku likvidācijas laikā saņemtā radiācija. Vecāki ar bažām vēro, ka dēls kļūst arvien vājāks un zaudē spēkus. "Ar laiku sāpes pierimst, tomēr kapos sirds vienmēr sažņaudzas. Pirmais pusgads pēc traģiskā šāviena man pagāja "Cīruļkalnos" kā nemaņā – neko no tā laika neatceros. Ja kaut ko vajadzēja darīt - darīju, bet kā automāts. Pēc gada meklēju un atradu darbu veikalā "Vidus", bet Samantu iekārtoju bērnudārzā. Tad sākām dzīvot patstāvīgi Alūksnē," stāsta Inga.
Pēc tam bijušas citas darbavietas, arī gaterī. Viņa domā, ka ir tikusi pāri bēdām, bet nomāc materiālas problēmas. Pagājušajā gadā iekrājies parāds par dzīvokli, kas iekārtots minimālisma stilā ne jau modes, bet trūkuma dēļ. Drīz būs pagājis gads pēc sprieduma pasludināšanas bijušajam policistam. Tas Ivara tuviniekiem dod ticību un spēku pārvarēt grūtības.
***
Fakti
Ivaru Cīruli nošāva 1997.gada 27.decembra naktī Valkas rajona Palsmanes pagasta centrā pie veikala.
2002.gada 17.jūnijā Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesneši Palsmanes iecirkņa inspektoram Modrim Bogdanovam par tīšu slepkavību piesprieda piecu gadu cietumsodu slēgta tipa cietumā.
Gandrīz pieci gadi bija vajadzīgi, lai tiesā atzītu acīmredzamus pierādījumus pret slepkavu:
* I.Cīrulis bija nogalināts no mugurpuses;
* viņš nevarēja turēt pistoles formas šķiltavas labajā rokā,
jo bija kreilis.
Neviens nebija redzējis I.Cīrulim pistoļveidīgas šķiltavas, bet bija liecinieks tam, ka kāds Palsmanes veikalnieks tādas bija uzdāvinājis M.Bogdanovam.
Asins traipi uz "Moskviča" bagāžnieka apliecināja, ka policists aukstasinīgi nošāva I.Cīruli, kad tas bija padevies un uzlicis rokas uz mašīnas.
Tiesā meloja ne tikai M.Bogdanovs, bet arī Valkas rajona policijas pārvaldes priekšnieks Ainis Blūms. Viņš pēc traģiskā notikuma sagatavoja paziņojumu presei sava darbinieka aizstāvībai.
Bez tēva aug Samanta Cīrule, kas dzimusi 1997.gada 9.martā.
Par mirušo dēlu nekad nebeigs sērot vecāki Biruta un Vīgants Cīruļi, vedekla Inga Tetere.
(izmantoti materiāli no Valkas rajona laikraksta "Ziemeļlatvija")

Citu datumu laikraksti

 • Annijas bode

  Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī.Annijai bira asaras kā aizurbtam bērzam pavasarī. Vienu pēc otra viņa noliktavas kaktā iemeta trīs...

 • Krāsim savai nākotnei

  No 2001.gada 1.jūlija Latvijā ieviesa pensiju sistēmas otro līmeni. Piedalīšanās tajā ir obligāta tiem, kuri ir jaunāki par 30 gadiem.No 2001.gada...

 • Augu aizsardzības līdzekļu lietotāju zināšanai

  Visus kultūraugus to augšanas laikā apdraud kaitēkļi, slimības un nezāles. Tādēļ, lai pasargātu kultūraugus, ir jāveic augu smidzināšana.Visus...

 • Aunam jādodas ārpus mājas

  AUNS. Būsiet garīgi un fiziski iztukšots. Nevēlēsieties pat dzirdēt par darba jautājumiem. Ieteicams šo dienu pavadīt ārpus mājas un iesaistīt...

 • Piedāvā atpūtu dažādām gaumēm

  Lieldienu pasākumi. 19.aprīlī pulksten 22.30 Alūksnē, atpūtas klubā "Jolanta" – Lieldienu dejas un konkursi "Ar un par olām" kopā ar DJ Uruli un...

 • Līķauts ir liecība par augšāmcelšanos

  Daudzi cilvēki vēl joprojām ar neticību vēro līķautu, kas glabājas Turīnā. Ja pasaule spēj pieņemt cilvēka mokas - šaustīšanu un krustā sišanu, tad...