Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Papagaiļus skaita pavasarī

Putni tāpat kā suņi un kaķi cilvēku mājokļos dzīvojuši jau pirms tūkstošiem gadu. Un to skaits nemitīgi palielinās, jo mums saskarsmei ar dabu atliek arvien mazāk laika.

Putni tāpat kā suņi un kaķi cilvēku mājokļos dzīvojuši jau pirms tūkstošiem gadu. Un to skaits nemitīgi palielinās, jo mums saskarsmei ar dabu atliek arvien mazāk laika. Šķiet, visiecienītākie joprojām ir papagaiļi - dzīvespriecīgi putni, kas prot atdarināt cilvēka balsi un runāt.
Alūksniete Vizma Obuhova apgalvo, ka viņai patīk visi putni. Nelielajā dzīvoklī mājīgu kņadu rada 15 pundurpapagaiļi. Tiesa, esot bijis arī vairāk šo putnu.
"Pirmais mums bija Amazones papagailis Fiļa, ko atveda no Kubas. Zaļš ar sarkanu priekšautu un baltu galvu. Sākumā kliedza: "Okei! Portoriko! Rego prego!" Atradu vārdnīcā, ka tas itāļu valodā nozīmē - "lūdzu, olu". Bija iemācījies arī krieviski. Šajā valodā viņš apgalvoja, ka ir Fiļa, un jautāja, kur ir kaķis Petja. Kad televīzijas pārraidē dziedāja Ļevs Ļeščenko, vilka viņam līdzi," stāsta Vizma.
Fiļa ēda visu, ko cilvēki. Šis spēcīgi veidotais papagailis bija dusmīgs. Ja ar savu lielo knābi cirstu pirkstā, tad beigas tam būtu. Tikai savam saimniekam - Vizmas dēlam - atļāva ņemt sevi rokās un sēdās uz pleca. Putns nodzīvoja 25 gadus, bet pirms pāris gadiem nomira. V.Obuhova domā, ka tam bija vēl lielāks vecums. Tagad Vizmai ir pundurpapagaiļi, kas ir vieni no populārākajiem mājās turētajiem putniem.
Piedzimst deviņi pundurpapagaiļi
"Vienai mātei mazuļi ir izšķīlušies divas reizes. Pēdējā metienā bija 11 olas, bet papagailiene visas neizperēja. Ne velti raksta, ka parasti dēj sešas vai septiņas olas. Acīmredzot bija par daudz. Izšķīlās seši mazuļi: trīs zaļi, divi dzelteni un viens zils. No iepriekšējā perējuma ir trīs. Viens bija ļoti drošs un sēdās man uz pleca. Tagad ir paaudzies un lido prom. Pašlaik perēt gatavojas baltā māte. Viņa plēš papīru un liek spalvās, tas nozīmē - viņa grib taisīt ligzdu," klāsta Vizma. Viņa atzīst, ka nav viegli izaudzēt mazos čiepstētājus.
Papagailiene ik pārdienu izdēj pa olai, kas ir apmēram centimetru diametrā, un uzreiz sāk perēt. Tā tas turpinās apmēram 18 dienas. Tāpat viens pēc otra izšķiļas mazuļi. "Šī ir ļoti laba mamma. Nevienu mazuli nav nočāpojusi, bet citām tā ir gadījies," skaidro saimniece. Tēvs baro māti, un tā savukārt - bērnus. Ļoti garšojot siers, ko, protams, nevar daudz dot. Vizma vāra olu, dod maizi ar pienu, mērcētu prosu un veikalā pirktu barību. Putnēni aug strauji. Pēc divām nedēļām tiem jau ir apspalvojums un vēl pēc nedēļas var lidot.
Kad vecākajiem "bērniem" ir pusotrs mēnesis, tie var doties tautās. Cilvēki interesējas, vai nevar iegādāties mazuļus. Bet Vizmai ir bažas, kādi būs jaunie saimnieki. Bailes, ka kaķis neapēd mazos putnēnus. Viņai būtu žēl, jo pundurpapagaiļi dzīvo apmēram 15 gadus. Tagad vecākajam putnam ir tikai četri gadi.
Prot atdarināt cilvēku runu
Vizmai patīk, ka putni čivina, jo tad jūt dzīvību mājās. Tiem tāpat kā lielajiem sugas brāļiem ir spējas atdarināt cilvēka valodu. "Šo papagaiļu vectēvs Jaša runāja un atdarināja arī citas skaņas. Reiz dzirdēju, ka tas nokrekšķas un it kā nospļaujas. Neaizmirsa arī sevi slavēt - esot labs," norāda Vizma. Viņa uzsver, ka runāt var iemācīt jaunos papagaiļus, ja tos apmēram divu mēnešu vecumā liek atsevišķā būrī. Tad putniem nedrīkst dot mantas, bet ar viņiem ir jānodarbojas.
"Pundurpapagaili liek uz pirksta vai uz pleca un sarunājas ar viņu. Tad tiem patīk knibināt cilvēkam uzacis un matus," atklāj Vizma. Katram putnam ir individuālas spējas - vieni talantīgāki, citi - slinki. Lai gan pundurpapagaiļi ir lieli pļāpas, ne katru putnu var iemācīt runāt.
"Tēviņi labprātāk runā, bet mātītes ir vairāk noslēgtas, tāpēc grūtāk iemācīt runāt. Papagaiļi ir darbīgi. Viņi skatās uz sevi spogulī. Ja pakustina pirkstu, tad to ķer. Interesanti!" atzīst saimniece. Ja sagatavo speciālas ierīces, putni var pumpēt ūdeni vai "braukt ar velosipēdu". Laktiņas, kāpnītes un šūpolītes labāk izvēlēties no koka, jo tas palīdzēs saglabāt pareizā garumā putna nagus un knābi.
Patīk visi putni
Pagājušajā vasarā V.Obuhova noķēra papagaili, kas, iespējams, bija izbēdzis no būra.
"Braucot uz vasarnīcu, pamanīju, ka pa mežu lido balts putns. Apstājāmies un ieraudzījām, ka krūmā sēž papagailis. Kad tuvojos, tas aizlaidās. Apgāju no mugurpuses, paliecu apses zaru un ar strauju rokas kustību noķēru," atceras Vizma. Putns bija novārdzis, jo brīvībā neprot sagādāt sev ēdamo. Pamazām baltā papagailiene atkopās, bet joprojām ir noslēgta.
"Būrī viņa dzīvo kopā ar zaļo tēviņu, bet ir dāma ar raksturu. Bieži dusmojas," vērtē Vizma. Papagaiļiem ir ciešas ģimeniskas saites, bet sarežģījumus var radīt partnera atrašana.
Putnu barotavā Vizma vēro sarkankrūtīšus, dzeni un sīli. Kad rītos saimniece dodas ārā, viņu jau gaida baloži, zīlītes un zvirbuļi.
"Kaimiņi ievērojuši, ka putni man seko. Kad eju vistas barot, suns skrien pa priekšu, bet baloži tek nopakaļ. Tie brien pat pa sniegu," norāda viņa. Arī putni zooveikalā ir ielāgojuši, ka Vizma viņiem atnesīs kaut ko garšīgu.
***
Fakti
Lielie papagaiļi ļoti pieķeras savam saimniekam. Bet tiem ir lieli un spēcīgi knābji, ar kuriem var nodarīt postu mājas iekārtojumam.
Mazajiem un vidēja lieluma papagaiļiem ir mazāk veselības problēmu, jo šie putni vairumā gadījumu ir dzimuši un auguši nebrīvē.
Putnu vecumu var noteikt pēc acs varavīksnenes krāsas. Jauniem pundurpapagailēniem gaišā acs varavīksnene parādās pēc divpadsmit nedēļu vecuma.
Pie knābja pamatnes putniem ir vaskādiņa ar nāsu atverēm. Pundurpapagaiļu tēviņiem tā ir zila, bet mātītēm - brūna vai zilganbalta.
Ja putns, svešiniekam tuvojoties, atkāpjas uz laktiņas, tā ir normāla reakcija, un jūs spēsiet iedraudzēties.
Nekad nevajag sodīt putnu, jo tā var sabojāt attiecības un zaudēt uzticību.

Citu datumu laikraksti