Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Papildina kolekciju ar jaunām šķirnēm

Alūksnietes Marutas Sinātes māju ieskauj skaists puķu dārzs. Vēl jo skaistāks un mīļāks tas šķiet tāpēc, ka ir pašas izveidots, kopts un lolots. M. Sināte ir dzimusi Alūksnē, bet kara laikā viņas ģimene ar audžutēvu devās uz Rīgu.

Alūksnietes Marutas Sinātes māju ieskauj skaists puķu dārzs. Vēl jo skaistāks un mīļāks tas šķiet tāpēc, ka ir pašas izveidots, kopts un lolots.
M. Sināte ir dzimusi Alūksnē, bet kara laikā viņas ģimene ar audžutēvu devās uz Rīgu. Tur Maruta mācījās Rīgas 3.vidusskolā.Tēvs bija valsts būvuzņēmējs, tāpēc viņu arestēja un notiesāja, bet Marutu ar mammu un māsu izsūtīja uz Sibīriju. Tur Maruta pabeidza divgadīgo māsu skolu. Pēc skolas absolvēšanas viņa trīs gadus strādāja apgabala terapeitiskajā slimnīcā. Tad radās izdevība atgriezties Rīgā un pēc tam - Alūksnē. Šeit M.Sināte kādu laiku strādāja par medmāsu skolā, pēc tam ilgus gadus Alūksnes slimnīcas infekciju nodaļā.
Kolekcionē dālijas
Atnākot dzīvot uz tagadējo māju, M.Sināte sāka iekopt dārzu. Arī viņas vīramātei patika iecere izveidot skaistu puķu dārzu. "Līdz tam šeit bija tikai sakņu dārzs, bet man gribējās, lai acis priecētu puķes. Dārzs ir pašas veidots, arī lielās ābeles esmu pati stādījusi," stāsta M.Sināte.
Šobrīd puķu dārzs ir izveidojies par sava veida kolekciju. Šāgada aukstā ziema nodarīja lielu postu dāliju kolekcijai - bojā aizgāja visas 86 dāliju šķirnes.
"Bija ļoti žēl, tomēr plinti krūmos nemetu. Šogad atkal pasūtīju 20 šķirnes," paskaidro puķu kolekcionāre. M.Sināte puķes pasūta no dāliju audzētavas "Žvīgursalas" kataloga, kurā ir redzamas cenas un neliels apraksts par katru šķirni. M.Sinātes kaimiņiene savulaik audzēja dālijas. "Man tās patika, tādēļ nolēmu, ka audzēšu arī pati," atceras Maruta.
Arī draudzene, kura strādāja dārzkopības biedrības veikalā, vienmēr paziņoja par jaunākajām šķirnēm, un kolekcionāre steidza nopirkt dāliju gumus. Vēl šķirnes M.Sinātes kolekcijā nonāk, samainoties ar kaimiņienēm.
"Šobrīd man ir izveidojusies laba sadarbība ar alūksnieti Juri Cukuru, kas audzē dālijas," stāsta puķu audzētāja. Vismīļākā dāliju šķirne kolekcionārei ir ‘Clarentine’, kura zied oranžiem ziediem. "Tā ir tik burvīga, kad plaukst!" priecājas M.Sināte.
Kolekcionāre atzīst, ka visgrūtākais darbs ar dālijām ir rudenī, kad gumi jāizrok, jāizžāvē un jānoliek glabāties. M.Sināte ir pārbaudījusi, ka vislabāk dālijas uzglabājas svaigās skujkoku skaidās.
Priecē visu vasaru
M.Sinātes dārzā puķes zied no agra pavasara līdz vēlam rudenim. "Pirmā puķe dārzā ir Sniega roze, kura aug vietās, kur ātri nokūst sniegs, lai arī zeme vēl sasalusi. Tā zied vēl pirms sniegpulkstenītēm. Pēdējās dārzā uzzied lielziedu miķelītes, kas var ziedēt līdz pat Ziemassvētkiem," spriež puķu kopēja.
M.Sinātei mīļas ir pavasara puķes, bet viņa cenšas, lai puķes ziedētu visu vasaru. Dārzā aug rozes, peonijas, flokši, ehinācijas, īrisi, lilijas un citas puķes. Puķu kopējam dārzā jāpavada visa vasara. "Ar prieku gaidu katru ziedu. Tas ir tāds interesants gaidīšanas laiks," spriež Maruta Sināte.
Lai audzētu puķes, par katru no tām ir daudz jāzina - kādā augsnē tās audzēt, kādā vietā tām patīk augt, kā tās kopt. Lai zinātu jaunumus puķu audzēšanā un kopšanā, viņa lasa grāmatas.
"Vienmēr cenšos apmeklēt arī puķu izstādes. Izstādē atpazīstu katru šķirni. Tās paliek prātā," stāsta sieviete. Palīgi dārza darbos M.Sinātei ir mazdēli, kuri appļauj zāli ap puķu dobēm, kā arī runcis Pelēcis, kurš neatiet no saimnieces ne soli. Nākamgad kolekcionāres dārzā būs pārmaiņas.
"Bērni apsolīja izrakt dīķi. Tad es varēšu dālijas stādīt gar visu dārza malu," priecājas puķkopēja.
Rūpējas par citiem
Šīs vasaras lietainais laiks nedaudz kaitējis skaistajām puķēm, bet puķu audzētāja nebēdā un steidz veikt sagatavošanas darbus, lai nākamajā pavasarī mājas iemītniekus atkal priecētu ziedi.
"Kad uzzinu par kādu jaunu šķirni, mēģinu to iegādāties, lai papildinātu savu kolekciju," stāsta M.Sināte.
Ziemā, kad puķes guļ ziemas miegu, arī puķkopējs var atpūsties. Bet M.Sināte, pieradusi darboties, nespēj mierīgi sēdēt. Aukstajos ziemas vakaros viņa ada zeķes saviem pieciem vīriešiem - diviem znotiem un trīs mazdēliem. M.Sinātes mazdēli smej, ka arī viņi ir vecmāmiņas vaļasprieks.

Citu datumu laikraksti

 • Gredzens

  - Nē. - Dikti šaubos, ka tu pats patronas nopirki ieroču veikalā.4. - Nē. - Dikti šaubos, ka tu pats patronas nopirki ieroču veikalā. - Kā tad!...

 • Piedāvā dažādus kultūras un izklaides pasākumus

  Bānītim - 100. 2003.gada 6.septembra svētku programma: "Tingeltangelis ap bānīti 100 gadu garumā" Gulbenes stacijā.Bānītim - 100 Bānītim - 100....

 • Pēc sēņošanas var gatavot “Gaiļaseksti”

  Šis ir sēņu gads. Tas ir skaidrs ne tikai tiem, kas ar groziem dodas pēc minerālvielām bagātas pārtikas pusdienām un ziemas krājumiem.Šis ir sēņu...

 • Atvadvārdi Marutai

  No mums aizgājis Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas Alūksnes nodaļas gaišākais cilvēks - Maruta Zvaigzne.No mums aizgājis Latvijas Multiplās...

 • Gredzens

  Guntis, acis nodūris, ar dakšiņu no šķīvja lasīja gailenītes, visas mīkstās bekas tika pagrūstas maliņā, tās viņam riebās. Vecāku strīds puiku...

 • Šurp grāmatas, uz skolu...

  Kamēr Latvijā bērni vēl bauda vasaras brīvdienas un uz skolu pošas 1.septembrī, citviet Eiropā skolas gads jau rit pilnā sparā.Kamēr Latvijā bērni...

 • Ekonomikā slēptā labklājība

  Viens no iemesliem, kādēļ daudzi no tiem, kas jau izšķīrušies balsot par Latvijas pievienošanos ES, pieņēmuši šādu lēmumu, ir cerība, ka arī Latvija...

 • Latvija jau tagad darbojas ES sociālās politikas veidošanā

  Pēc Pievienošanās Eiropas Savienībai līguma parakstīšanas 2003. gada 16. aprīlī Latvijai ir tiesības būt pārstāvētai ES institūcijās novērotāja...

 • Sievišķā Latvija

  Latvijā šā gada sākumā 54% no valsts iedzīvotājiem bijušas sievietes, kas ir vairāk nekā ES dalībvalstīs, liecina Centrālās statistikas pārvaldes...